Slovenska tradicija

Praznične koline so pred vrati, katere predpise je treba upoštevati?

J.V./STA
24. 12. 2024, 10.50
Posodobljeno: 24. 12. 2024, 10.59
Deli članek:

Prihajajoče praznike zaznamuje tudi dolga tradicija kolin. Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ob tem opozarjajo, da je treba običaj izvajati ob upoštevanju predpisov.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Kot so v današnjem sporočilu za javnost izpostavili v upravi, koline niso le kulinarični dogodek, temveč tudi pomemben del slovenske dediščine. V slovenskih vaseh so star običaj, ki poteka v hladnejših mesecih, pogosto v času pred božičem in novim letom. "Za mnoge so koline še vedno poseben družinski dogodek, ob katerem se zberejo sorodniki in prijatelji. Kmetje oziroma imetniki živali pa pri tem ne smejo pozabiti na zahteve zakonodaje, ki urejajo zakol živali za lastno domačo porabo," so navedli.

Neprimeren zakol je lahko tudi mučenje živali

Ob tem so spomnili, da je treba pri zakolu zunaj klavnice upoštevati evropsko uredbo o zaščiti živali pri usmrtitvi, zakon o zaščiti živali in pravilnik o pogojih za zakol živali zunaj klavnice za lastno domačo porabo.  V skladu s predpisi mora biti zakol izveden tako, da je živalim prihranjeno vsako nepotrebno trpljenje, vznemirjanje in bolečina, opravi pa ga lahko le oseba z ustreznim znanjem in izkušnjami na področju zakola. Neprimerna usmrtitev se lahko namreč opredeli tudi kot mučenje živali.

"Imetnik živali mora poskrbeti, da je zakol izveden na način, ki zagotavlja hitro in učinkovito omamljanje. To pomeni, da je treba prašiča pred zakolom omamiti z napravo s penetrirnim klinom oz. pištolo za omamljanje ali električnim tokom oz. električnimi kleščami. Postopek se mora izvesti v mirnem okolju, da se čimbolj zmanjša stres pri živalih," so poudarili pristojni.

napolitanke, bozic, zanimivo, pecivo

Izpostavljeno

7 stvari, ki jih želite vedeti o napolitankah

Kmetje morajo zagotoviti, da so prašiči zdravi

Pri zakolu za lastno domačo porabo je treba upoštevati tudi zahteve glede ravnanja z živalskimi stranskimi proizvodi, ki jih je treba predati pooblaščenemu koncesionarju. "Imetniki živali morajo zagotoviti, da so njihovi prašiči pred zakolom zdravi. V primeru suma bolezni je klanje živali prepovedano, imetniki pa morajo o tem obvestiti veterinarsko organizacijo," so posvarili.

Pri kolinah je nujno upoštevati tudi ukrepe za preprečevanje širjenja afriške prašičje kuge, ki je ena največjih groženj za prašiče v Sloveniji in drugod po Evropi. Kot so spomnili na upravi, gre za nalezljivo virusno bolezen domačih in divjih prašičev, za katero še ni cepiva. Za ljudi in druge živali ni nevarna, povzroča pa veliko gospodarsko škodo.

"Okuženi prašiči ne kažejo nujno vidnih znakov bolezni, zato je treba biti še posebej pozoren pri zakolu in ravnanju z živalmi. Priporočljivo je, da se zakol opravi v ločenih prostorih, ki niso v neposredni bližini drugih živali, ter da se po zakolu temeljito očisti in razkuži vso opremo ter površine, s katerimi so živali prišle v stik," so še izpostavili.

Zanimivosti

goveja juha
Recept

Prava goveja juha povezuje družino

glass-of-red-wine
Kriv je kvercetin

Razkrito: Zakaj nekatera vina povzročajo preglavice, druga pa ne

božiček
Norad

Božiček je na poti, njegovo potovanje lahko spremljate v živo

cetvercki, petrovic
Četverčki Petrović

Januarja v Ljubljani rojeni četverčki so danes pravi mali korenjaki

tempelj.tamil-nadu
Tehnološka daritev

Indijec je svoj iPhone po nesreči daroval bogovom

profimedia-0648142133
Sonda Parker

Poskus približanja Soncu, kakršnega še ni bilo