Decembrska darila

Skrita stran praznikov: Praznično obdarovanje za marsikoga predstavlja veliko finančno breme

Estera Korošec
21. 12. 2024, 06.00
Deli članek:

Pred vrati so božično-novoletni prazniki, ki s seboj prinašajo tudi obdarovanje. Približno tretjina Slovencev bo letos za darila namenila od 100 do 200 evrov, okoli četrtina pa do 100 evrov, kaže raziskava.

ČG
Najpogostejša izbira daril so živila, slaščice in sladkarije, sledijo igrače, kozmetika in parfumi, darilni boni ter oblačila in obutev.

Kljub vse pogostejšemu razmišljanju o skromnejšem in manj potrošniškem obdarovanju praznični dnevi ostajajo čas večjega zapravljanja, predvsem za raznorazna darila. Za številne družine pa praznični nakupi predstavljajo veliko finančno breme. Zato na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarjajo na pomen premišljenega trošenja in svetujejo, naj se ljudje izogibajo zadolževanju za decembrske praznike. Potrošnikom priporočajo, naj določijo znesek, ki ga nameravajo nameniti za darila in druge praznične izdatke, ter naj se potem tega držijo. »Poleg zneska določite seznam obdarjencev in ne pretiravajte. Darila so pomembna za otroke, odrasli si lahko naklonjenost izkažemo z druženjem, pripravo večerje, sprehodom, ogledom filma,« so poudarili na ZPS. Ob tem pravijo, da se velja z družino in prijatelji dogovoriti o načinu obdarovanja, odsvetujejo pa tudi zadolževanje za decembrske praznike, saj to po njihovi oceni nikakor ni smiselno.

Na ZPS svetujejo posebno previdnost pri nakupu igrač, ki morajo biti ustrezno označene, kupovati pa jih velja le pri zanesljivih prodajalcih. Ob tem je pomembno vedeti, da so starostne omejitve za igrače določene na podlagi varnostnih dejavnikov, in ne inteligence ali zrelosti. Zato otrok ne bi smel uporabljati igrač, namenjenih starejšim otrokom.

Najpogostejša darila so živila, igrače in kozmetika

Raziskava SES Slovenija ter Inštituta za raziskovanje trga in medijev Mediana kaže, da so ženske pri nakupih nekoliko radodarnejše, saj jih dobra tretjina načrtuje porabo med 100 in 200 evri, pri moških je ta delež manj kot 33 odstotkov. Najpogostejša izbira daril so živila, slaščice in sladkarije (23,4 %), sledijo igrače (22,4 %), kozmetika in parfumi (21,8 %), darilni boni (19,9 %) ter oblačila in obutev (19,7 %). Razlike so tudi med spoloma – ženske pogosteje podarjajo živila in kozmetiko, moški darilne bone. Raziskava ponudnika kartičnih plačil Mastercard je pokazala, da so številni mladi Evropejci prepričani, da se najboljša darila ne poklanjajo več v škatlah. Skoraj dve tretjini (63 odstotkov) mladih od 18 do 24 let tako letos povečuje svojo porabo za doživetja, med drugim za potovanja, koncerte in obiske restavracij. Generacija Z se bo tako najbolj razveselila obiska destinacije z osebnega seznama želja, ogleda nastopa najljubšega izvajalca v živo ali obiska sanjske restavracije. Potovanja in turizem se uvrščajo med najbolj iskana doživetja pripadnikov generacije Z.

Ob prejemu darila se zahvalimo in ga takoj odpremo

Podarjanje in sprejemanje daril ima svoja nenapisana pravila, ki jih določa bonton. Strokovnjak za bonton Saša Županek svetuje, naj bo izbrano darilo vedno primerno zavito, lahko ga prinesemo tudi v darilni vrečki ustrezne velikosti. »Darilo prilagodite okusu in potrebam obdarovanca. Namesto ugibanja o njegovih željah bodite pozorni na namige, ki jih omeni skozi leto. Eno izmed zlatih pravil je, da darilu priložite voščilnico, na katero napišete nekaj osebnih besed. Izvirno voščilo, ki ga sami oblikujete, ima vedno večjo vrednost kot generični napisi,« je poudaril Županek in dodal, da na splošno velja, da mora biti tisti, ki darilo prejme, bolj vesel kot tisti, ki ga preda. »Zelo neotesano je, če darilo samo nekam odložimo. Tudi če ugotovimo, da je v darilni vrečki naša steklenica vina, se nasmehnemo in prijazno zahvalimo. V Sloveniji pač buteljke krožijo naokrog,« z nasmehom pove Županek. Če niste prepričani, kaj podariti ženski, so rože po besedah Županeka vedno prava izbira. Naloga gostiteljice je, da takoj poišče vazo, nalije vodo in jih razporedi vanjo. Tako pokaže spoštovanje do darovalca in do samega darila. Če se odločimo podariti knjigo, vanjo nikoli ne pišemo posvetil, razen če smo mi avtor knjige. Vsekakor pa priložimo vizitko s prijaznim posvetilom.

Kako pravilno sprejmemo darilo?

Ob prejemu darila se razveselimo že ob sami predaji. Pri tem nikakor ne izgovarjamo prepogosto slišanih, kot sta »Saj ne bi bilo treba! Zakaj si delaš stroške?«. S tem izginja čar obdarovanja. Zadošča iskren hvala. »Pomembno je, da pokažete iskreno hvaležnost, tudi če darila še niste odprli. Pravilo bontona veleva, da darilo takoj odprete in se zanj zahvalite. Pohvalite izbiro darovalca, saj to pokaže, da cenite njihov trud. Darila otrok, kot so igrače ali sladkarije, takoj pritegnejo pozornost, zato je pomembno, da tudi oni pokažejo hvaležnost,« je poudaril Županek.

EK
Milena iz Slovenje vasi

Čas z družino je neprecenljiv

Seveda pa lahko svojim bližnjim poklonimo največje darilo – svoj čas. Številne družine se namreč zberejo le za praznike, prav tako pa je mnogo tistih, ki pred draga darila postavljajo druženje z bližnjimi, manjše pozornosti in iskren nasmeh. »Ko gre za obdarovanje, lepo okrasimo dom, ustvarimo prijetno vzdušje, polno miru in topline. To je tisto, kar šteje – da smo skupaj in uživamo v teh posebnih trenutkih. Za praznike svoje najdražje razveselim z različnimi pekovskimi dobrotami, kot so potica in praznični piškoti. Pravijo, da imajo to najraje. Smo naklonjeni bolj skromnemu obdarovanju, ne pretiravamo z darili, saj so veliko pomembnejši pristni in dobri odnosi. Seveda pa bo tudi letos Božiček prinesel moji vnukinji kakšno igračo in sladkarije,« pravi Milena iz Slovenje vasi, ki poudari, da je važno, da znamo uživati v posebnih trenutkih z družino.

EK
Neža s Ptuja

»Včasih smo se obdarovali zelo skromno. Pred božičem smo pekli piškote, orehe pa zavili v zlati ali srebrni papir in jih obesili na smrekico. Otroci smo jih do konca novega leta morali pustiti pri miru – vsaj tako so rekli, a smo jih vseeno kdaj 'zamenjali' in kaj drugega zavili nazaj. Na božič smo šli k polnočnici, doma pa smo imeli malo boljšo večerjo. Povabim svojo družino, skupaj posedimo, se spominjamo in uživamo v mirnem domu. Nikoli nismo pretiravali. Moja otroka in vnukinja pridejo z drobno pozornostjo – s čim sladkim ali s tistim, kar imam rada. Zame je dovolj, da so tukaj,« pravi Neža s Ptuja in doda, da je praznični čas za malenkosti in drobne pozornosti.

EK
Manja iz Skorbe

Ne smemo pozabiti niti na dobrodelnost

Mnogi namesto svojih bližnjih v prazničnem času obdarijo tiste, ki potrebujejo pomoč. »Pri nas imamo navado, da se za božič ne obdarujemo z dragimi darili. Veliko raje sodelujemo v akciji Božiček za en dan in potem ta sredstva namenimo za dobrodelne namene. Si pa vsako leto oblikujemo družinski koledar z našimi fotografijami, ki nas spremlja skozi celo leto in ostane kot čudovit spomin. Veliko nam pomeni, da smo za praznike vsi skupaj in ustvarjamo spomine, ki jih naslednje leto spet zberemo v nov koledar. Sorodnike in prijatelje razveselimo z domačimi piškoti, marmelado, likerjem …« pravi Manja iz Skorbe in zaključi, naj tisti, ki to zmorejo, med prazniki priskočijo na pomoč sočloveku.