Predsednik vlade Robert Golob je v ponedeljek na seji DZ dejal, da rast pokojnin bistveno prehiteva rast življenjskih stroškov v zadnjem letu. Vlada je glede na to ocenila, da zimski letni dodatek za upokojence v tem trenutku ni potreben. V Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus) pa so danes v sporočilu za javnost spomnili, da se po veljavni zakonodaji pokojnine usklajujejo v višini 60 odstotkov rasti plač in v višini 40 odstotkov rasti življenjskih stroškov. Te uskladitve pokojninski zavod izvede na podlagi podatkov državnega statističnega urada za preteklo leto, tako da ne sledijo tekoči rasti življenjskih stroškov, so poudarili.
Letošnja uskladitev pokojnin v višini 8,8 odstotka se je po njihovem opozorilu nanašala na inflacijo iz prejšnjega leta, ki bi jo pokrila le uskladitev v višini od 10 do 11 odstotkov. "Čeprav smo junija predlagali izredno uskladitev za ublažitev nastalih razmer, jo je vlada zavrnila," so spomnili. Upokojenci so se v času inflacije po njihovih besedah soočali z velikimi težavami zaradi rasti življenjskih stroškov, saj so pokojnine kljub upoštevanju rasti plač občutno zaostajale. "Če pa bi se pokojnine usklajevale po formuli, kot jo koalicija predlaga v napovedani pokojninski reformi, bi bila slika še bistveno slabša," so posvarili.
Izpostavljeno
Obvladajmo cvrtnik na zrak v 5 korakih
V sindikatu upokojencev o "nedostojnosti"
"Nesprejemljivo je ocenjevati ekonomski položaj upokojencev, upokojenk glede na rast življenjskih stroškov v aktualnem obdobju, češ da je rast pokojnin višja nad rastjo življenjskih stroškov. Nesprejemljivo je govoriti le o rasti življenjskih stroškov, ne pa o tudi o rasti plač. Na podlagi zakona o pokojninsko invalidskem zavarovanju se uskladitev pokojnin namreč izvede enkrat letno na podlagi rasti povprečne mesečne bruto plače in povprečne rasti cen življenjskih potrebščin, ki ju ugotovi in uradno objavi statistični urad. Uskladitev se opravi 15. februarja, ker je takrat znan podatek o rasti plač. Tako so bile pokojnine februarja letos višje za 8,8 odstotkov. Ta uskladitev torej temelji na zakonu in ni zasluga vladajočih, treba je spoštovati zakon. No, mogoče je to zasluga, da je ta vlada spoštovala sistemski zakon, ki ga mnoge v preteklosti niso. Treba pa je poudariti, da je to usklajevanje za nazaj, za preteklo leto. Tako so upokojenci, upokojenke v tekočem letu prikrajšani, saj se jim pokojnine ne uskladijo tekoče. Sedani podatki o rasti življenjskih stroškov so res nizki, ampak, če bi primerjali cene blaga, storitev, ki so pomembni za življenje upokojenk in upokojencev, bi ugotovili, da je rast teh višja od povprečne rasti," za Novice Svet24 pojasnjuje predsednica Sindikata upokojencev Slovenije (SUS) Francka Ćetković.
"V SuS smo si prizadevali, da bi bil letni dodatek v letu 2025 na podlagi sistemske ureditve, in sicer, da bi višji znesek bil enak minimalnemu znesku regresa za zaposlene (minimalna plača), nižji znesek pa 50 odstotkov tega zneska. Žal koalicija tega predloga ni sprejela. Sicer pa v SuS vztrajamo, da se namesto letnega dodatka zakonsko opredeli trinajsta pokojnina. Višina lanskega zimskega dodatka je bila nedostojna," še poudarja Ćetković.