V državnem zboru so včeraj sprejeli zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga. Gre za zakonsko podlago za nov režim delovanja Termoelektrarne Šoštanj, v skladu s katero bo Teš naslednji dve leti in pol opravljala javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. To je po navedbah vlade edina možnost, da se Teš in Premogovnik Velenje izogneta insolvenčnim postopkom ter se tako ohranijo delovna mesta in vir toplote za 35.000 prebivalcev, javne ustanove in podjetja.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Po poročanju portala necenzurirano.si je tako po včerajšnjem sprejetju zakona o nadaljnjem delovanju šoštanjske elektrarne, ki bo z novim letom prešla pod okrilje države, postalo jasno, da bo končni strošek gradnje in obratovanja šestega bloka Teš 6, največje energetske investicije v zgodovini samostojne Slovenije, znašal skoraj tri milijarde evrov. Medtem ko sta policija in tožilstvo preiskovala sume korupcije pri 1,41 milijarde evrov vredni gradnji Teš6, je šoštanjska elektrarna zgolj v desetletju obratovanja ustvarila še približno milijardo evrov izgube. Zdaj jo je država pred stečajem rešila tako, da je njeno delovanje omejila na proizvodnjo toplote. Za to bo v prihodnjih treh letih namenila še 400 milijonov evrov. Pri tem velja poudariti, da končni znesek ne vključuje stroškov predčasnega zapiranja Premogovnika Velenje. Ti bodo po napovedih do leta 2045 znašali dodatno milijardo evrov.
Kaj vse torej za zdaj zajema račun, izstavljen za plačilo Teš6? Koliko bodo državo oziroma njena podjetja stali stroški gradnje Teš6, pokrivanja izgub in reševanja pred stečajem? In kateri računi še pridejo na mizo? Več na portalu necenzurirano.si.