Vinjete žal niso poceni. Letna vinjeta za osebna vozila razreda 2A bo leta 2025 ohranila ceno 117,50 evra, mesečna bo 32 evrov in tedenska 16 evrov.
Za letno vinjeto za cestninski razred 2B (dvosledna vozila z višino nad prvo osjo 1,3 metra ali več), kamor spada večina kombiniranih in lahkih dostavnih vozil, bo tudi naslednje leto treba odšteti 235 evrov, za mesečno 64,10 evra in za tedensko 32 evrov. Letna vinjeta za motorje razreda 1 ohranja ceno 58,70 evra, polletna bo dobrih 32 evrov, tedenska pa osem evrov.
Vsaj dva, ki skubita
Cene torej niso nove, vendar na voznike, ki niso najbolj vajeni nakupov, prežijo druge pasti. A to pot ne s strani države ali Darsa, temveč s strani ponudnika Global Vignettes.
Ta namreč na spletni strani evignetteslovenia.si ponuja »uradne e-vinjete«, ki so precej dražje od tistih v ponudbi Darsa. Za primerjavo: medtem ko naj bi bila cena letne vinjete omenjenih 117,50 evra, stane na tej spletni strani 133,89 evra. Za tuje turiste, ki večinoma le potujejo skozi našo državo in so velikokrat tudi največje »žrtve« teh ponudnikov, pa staneta tedenska vinjeta kar 24,90 (namesto Darsovih 16 evrov) ter mesečna 40,90 evra (namesto 32 evrov).
Zatorej previdno, kje kupujete, saj teh ponudnikov očitno ne manjka. Našli smo še enega na strani si-vignette.com, ponudnika Vintrica. Tudi tu so cene nekaj višje kot Darsove; sicer ne toliko kot pri prejšnjem ponudniku, pa vendarle. Pri Vintrici stane letna vinjeta za osebni avtomobil 121,99 evra, mesečna 33,99 in tedenska 16,99 evra
Zanimivosti
Afroditina božična pravljica v Ljubljani
Za več informacij smo vprašali tudi na Darsu: ali poznajo te ponudnike, kako poteka nakup, ali so te vinjete sploh veljavne in podobno, a nam do priprave članka niso odgovorili, prav tako se niso javljali na telefonske klice. Le sogovornica v klicnem centru za cestninjenje, ki je bila zelo skopa s podatki, je neuradno namignila, da poznajo te ponudnike, kaj več pa tudi tam nismo izvedeli.
Vsi ti »vzporedni« ponudniki dobro skrivajo svoje podatke, dosegljivi so le prek elektronske pošte; Vintrica ima celo slovensko telefonsko številko, a je plačljiva. Sistem deluje očitno zelo podobno kot na primer ob kupovanju vstopnic za razne koncerte. Ponudniki, ki so močni na Googlu, se malo manj spretnemu kupcu najprej ponudijo, in preden se dobro zave, plača več kot bi sicer. Razlika gre seveda v žep ponudniku, tako da sta pazljivost in dobra informiranost nujni. Kajti tudi marsikateri »domači kupec« se lahko hitro ujame na limanice.
Tujci so glavni prekrškarji
Pod pogojem, da vinjeto tudi zares dobi in da je ta veljavna. Kajti kazen, če vas dobijo na cesti brez vinjete ali ima ta kakršnokoli drugačno »napako«, znaša 300 evrov, res pa je tudi, da bodo slovenski kupci vsako leto bolj izurjeni pri nakupih vinjet.
Česar pa seveda ne moremo trditi za slabše obveščene tujce in turiste, teh je tudi sicer največ med prekrškarji, med vsemi jih je kar 80 odstotkov. Tudi sicer pri nas v povprečju Dars proda največ tedenskih vinjet, letos so jih prodali kar 4,6 milijona, mesečnih so prodali 1,8 milijona. So pa tudi prodali skoraj 980.000 letnih vinjet za avtomobile oziroma vsega skupaj 7,4 milijona, pri čemer so dobili več kot 214 milijonov evrov.
Ob vseh teh številkah se seveda lahko vprašamo, kako je s tako imenovanimi zastonjkarji. Cestninski nadzorniki Darsa so od začetka leta 2024 do 27. oktobra zaradi neuporabe ali nepravilne uporabe vinjete izdali 62.351 plačilnih nalogov. To je za 28 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.