Premier je sprejel predstavnike Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije Sonček, Društva Altra, Društva Poglej in Društva za teorijo in kulturo hendikepa YHD.
Predsednik NSIOS Midhet Huskič je v izjavi po srečanju povedal, da so invalidske organizacije predstavile svoja stališča do trenutnih težav in problemov, ki jih imajo. Kot je dejal, so se dogovorili za nadaljnje ukrepe pri reševanju teh težav. Zahvalil se je premierju in izrazil pričakovanje, da bodo še naprej tako dobro sodelovali.
Kot so po srečanju sporočili iz kabineta predsednika vlade, je dogodek potekal v znamenju letošnjega gesla Evropskega foruma invalidov: "Prebijte ovire, odprite vrata: za vključujočo družbo in razvoj za vse."
Premier je izpostavil ključni pomen odpravljanja fizičnih, družbenih in ekonomskih ovir, ki invalidom otežujejo vsakdanje življenje. Opozoril je, da imajo invalidske organizacije nepogrešljivo vlogo pri zaščiti pravic invalidov in spodbujanju njihove polnopravne vključenosti v družbo.
Posebej je izpostavil pomen fokalne skupine, ustanovljene leta 2022, ki predstavlja osrednji mehanizem za sodelovanje med vlado in NSIOS pri reševanju izzivov invalidske skupnosti, so zapisali v kabinetu premierja.
Slovenija
Zavarovalnica Generali med peščico najboljših blagovnih znamk
"NSIOS zagovarja pravice vseh invalidov Slovenije ne glede na status članstva. Glavna naloga fokalne skupine je sistematično in celovito obravnavanje ključnih težav, s katerimi se osebe z invalidnostjo soočajo v vsakdanjem življenju, in zagotavljanje učinkovite organizacije za iskanje ustreznih rešitev," so dodali.
Pojasnili so, da se omenjena skupina predvidoma sestaja mesečno, po posameznih vsebinskih sklopih. Na ta način so oz. še bodo v prihodnje - glede na obravnavano temo - na srečanjih prisotna vsebinsko pristojna ministrstva in predstavniki tistih invalidskih organizacij, ki jih posamezna tema zadeva.
Predstavniki ministrstev, ki so pristojna tudi za invalide, so se udeležili tudi današnjega pogovora. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v izjavi po srečanju povedal, da so predstavniki invalidskih organizacij podali tudi pobude, ki jih bo treba "v prihodnje nasloviti, da bomo kot družba prišli do tiste točke, da bomo lahko rekli, da delamo po načelu nič o invalidih brez invalidov in da smo tista vključujoča družba, kot moramo biti".
Dan inkluzije in sprejem na Brdu pri Kranju
V sporočilu so ob tem izpostavili, da je vlada na torkovi seji 1. marec razglasila za dan inkluzije z namenom povečanja zavedanja pomembnosti vključevanja vseh posameznikov v družbo. Maljevac pa je napovedal, da bodo z dialogom nadaljevali tudi v prihodnje in da so se z invalidskimi organizacijami dogovorili, da bo prihodnje srečanje v januarju.
Na Brdu pri Kranju popoldne poteka tudi tradicionalni sprejem za predstavnike invalidskih organizacij ob mednarodnem dnevu invalidov. Premier Golob je svojo udeležbo opravičil, v imenu vlade se sprejema udeležuje minister za finance in podpredsednik vlade Klemen Boštjančič.