Družinski zdravniki in pediatri so danes v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. V pismu so med drugim navedli, da so bili predstavniki stroke in izvajalci, ki poznajo realne razmere na terenu, izključeni iz njihove priprave.
Na ZZZS pa po drugi strani poudarjajo, da so se v preteklih tednih sestali s predstavniki družinske medicine, med drugim s predsednikom odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rokom Ravnikarjem ter predsednikom sekcije za primarno pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu Denisom Bašem.
Sestanka sta bila po navedbah ZZZS konstruktivna, zato so začudeni nad napačnimi interpretacijami zdravnikov. Napake v tolmačenju je mogoče pripisati namernemu zavajanju, nezadostnemu poznavanju vsebine ali pa nepripravljenosti za spremembe, je v izjavi za medije dejala direktorica področja za analize in razvoj na ZZZS Anka Bolka.
Opredeljevanje dodatnih pacientov
Poudarila je, da so prenovljene glavarinske količnike za ambulante družinske medicine in pediatrije izračunali na podlagi podatkov iz obdobja dveh let in pol. Upoštevali so vse storitve, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Spodnja meja za odklanjane bolnikov tudi v novem sistemu ostaja enaka, je zagotovila. "Številka je sicer druga, zato ker so novi glavarinski količniki pač drugače pripravljeni, izračunani kot prejšnji, ampak po vrednosti, po obsegu se pa to ne spreminja," je pojasnila.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Ob prehodu na nove obračunske modele in nove glavarinske količnike bo kljub temu šest od približno 1000 ambulant družinske medicine moralo opredeliti dodatne paciente. Ob spremembi namreč ne bodo več dosegali meje, po kateri lahko odklanjajo bolnike. Pod to mejo bo po ob prehodu na nov sistem tudi 86 od skupno dobrih 300 ambulant pediatrije.
Na ZZZS po besedah Bolke vseeno ne pričakujejo, da bo vpliv sprememb na pediatrične ambulante zelo izrazit. Te ambulante so namreč posebej plačane tudi za izvajanje preventivnih zdravstvenih storitev. Na zavodu so spremembe utemeljili tudi s pojasnilom, da sta v trenutno veljavnem sistemu glavarinskih količnikov denimo enoletni in šestletni otrok izenačena, čeprav je obravnava prvega v povprečju bolj zahtevna in obremenjujoča.
Sicer pa so se na zavodu s pediatri dogovorili, da bodo v prihodnjem letu skušali najti sistem za boljše beleženje opravljenih storitev. Cilj je, da bi bili prihodnji preračuni glavarinskih količnikov boljši, je poudarila Bolka.
Elektronski karton
Glede očitkov zdravnikov, da spremembe ne prinašajo administrativnih razbremenitev, pa je pojasnila, da je vsako beleženje opravljenih zdravstvenih storitev gotovo administrativno breme. Zato zavod predlaga vzpostavitev elektronskega kartona, v katerega bi zdravniki vnašali vse bolnikove klinične podatke. Na tej podlagi bi lahko ZZZS nato pridobil vse potrebne podatke.
Sicer pa na ZZZS načrtujejo tudi nagrajevanje ambulant, ki bodo imele opredeljenih več pacientov, kot so jih obvezane. Na letni ravni bo za nagrajevanje po ocenah namenjenih pet milijonov evrov, ki naj bi jih zagotovila uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja.