Z dogovorom političnih skupin v Evropskem parlamentu, da so vsi kandidati za komisarje v novi sestavi Evropske komisije dobili zeleno luč, je jasno tudi, da bo s 1. decembrom svoj mandat zaključil tudi dosedanji slovenski komisar Janez Lenarčič.
Kje bo delal Janez Lenarčič, ko se mu bo iztekel mandat komisarja za krizno upravljanje, še ni znano. Čeprav je na Komisijo odšel kot stalni predstavnik Slovenije pri Evropski uniji, ki sodi pod ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, ga na ministrstvu ne čaka zaposlitev.
Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so nam odgovorili, da Lenarčič ob nastopu funkcije evropskega komisarja z zunanjim ministrstvom ni sklenil sporazuma o mirovanju pravic in obveznosti iz delovnega razmerja. Tako mu ne pripada pravica do vrnitve na delovno mesto.
Kljub za slovenske razmere zelo dobri plači - Lenarčič po plačilu vse davkov dobi okoli 12 tisoč evrov - pa evropskim komisarjem po izteku mandata pripada tako imenovani tranzicijski dodatek. Tega lahko nekdanji komisar prejema najmanj pol leta in največ dve leti. Višina dodatka pa je odvisna od tega, koliko časa je bil na funkciji. Če bo nova Komisija imenovana 1. decembra, bo dobival 50 odstotkov plače, če pa se bo imenovanje nove Komisije še zavleklo, bo prejemal 55 odstotkov nadomestila. To v primeru Janeza Lenarčiča pomeni, da bi dobival okoli 13 tisoč evrov bruto. Od tega pa mora plačati 45 odstotkov davka. Po koncu mandata dobi tudi nadomestilo za preselitev v višini ene mesečne plače, povrnejo mu tudi stroške preselitve.
Iz kabineta Janeza Lenarčiča nam še niso sporočili, kakšni so načrti sedanjega komisarja po 1. decembru.