V letu 2024 je Mercator, ki je od spomladi 2021 v lasti hrvaško kmetijsko-živilskopredelovalno-trgovske skupine Fortenova, ta pa je je pravni naslednik Agrokorja, že zaprl 10 trgovin Mercator Tehnike, zdaj jim bo do konca leta sledilo še preostalih 23. M Tehnika (je) obstaja(la) od leta 2002, leta 2013 se je pripojila k matični družbi. Od leta 2015 je (bil) na njenem čelu Slavko Očko.
V Mercator Tehniki, ki ponuja belo tehniko, zabavno elektroniko, gospodinjske aparate, vse za dom in vrt, gradbeni material in tako dalje, je trenutno 439 zaposlenih, od tega 412 v maloprodaji in 27 v režiji. "Mercator bo poskrbel, da nihče od sodelavk in sodelavcev Mercator Tehnike ne bi izgubil delovnega mesta, vsem bo ponujeno novo delovno mesto. Vse aktivnosti pa v Mercatorju, kot vedno, usklajujejo tudi s socialnimi partnerji," so zapisali v Mercatorju, kjer so se za zaprtje po lastnih besedah odločili zaradi trendov na trgu in pri tem izpostavili vse več nakupov prek spleta, potrebna vlaganja v poslovne prostore in razmere na trgu dela. Vse to je vplivalo na poslovne rezultate M-Tehnike. Ključni artikli oziroma nabor izdelkov, ki so predstavljali večinski del nakupov, bodo tudi v prihodnje na voljo v večjih Mercatorjevih trgovinah.
Z Modiano na bojni nogi zaradi najemnin
M-Tehnika je bila pred desetletjem sicer že na Mercatorjevem seznamu za prodajo, tako kot takrat tudi Modiana. Slednjo je dejansko prodal julija 2016, kupec je bilo podjetje Montecristo SL. Konec oktobra letos je odmevalo zaprtje najprej devetih trgovin Modiana v Mercatorjevih trgovskih centrih v Kamniku, Domžalah, Krškem, Trebnjem, Slovenski Bistrici, Ptuju, Slovenskih Konjicah, Rogaški Slatini in Mariboru, sledile so jim še drogerija in parfumerija ter prodajalna oblačil in obutve v pritličju in obeh nadstropjih Maximarketa v Ljubljani. Uprava Mercatorja se je takrat odločila, da zaradi neplačevanja najemnin in stroškov najemne pogodbe prekine in trgovine zapre. Dolg naj bi presegel 3,5 milijona evrov, pogodba pa je potekla 3. oktobra.
Svojo plat zgodbe imajo tudi pri Modiani in pravijo, da je vse skupaj posledica dolgotrajnega spora med družbami iz skupine Fortenova ter podjetji Montecristo SL, Modiana ZG in Modiana SR. Kot pravijo, so oktobra lani z Mercatorjem podpisali novo najemno pogodbo za Modianine trgovine, ki je predvidevala nižjo ceno najema, a naj bi Mercator nadaljeval z obračunavanjem najemnine po prejšnji, višji ceni. Zato so prenehali z vsemi plačili, dokler obveznosti ne bodo v celoti izpolnjene. Montecristo SL je v odgovor na zaprtje proti Mercatorju vložil tožbo zaradi motenja posesti sodišče je za devet poslovalnic začasno odredilo, da mora Mercator omogočiti dostop do njih, ne pa (še) tudi za Maximarket. Pogajanje med sprtima stranema še vedno potekajo.
Ni dovoljenja za prevzem, ni nakupa Engrotuša
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Ta zgodba torej še ni zaključena, je pa za Mercator tista s konkurenčnim trgovcem Engrotušem, ki naj bi ga kupil, a je odstopil od nakupa. Mercator je sredi novembra 2023 podpisal pogodbo o nakupu Engrotuša brez dejavnosti Tuš drogerije, ki je v postopku oddvojitve. Posel naj bi bil po neuradnih podatkih Dela in Financ vreden okrog 30 milijonov evrov. Ob podpisu pogodbe je stekel postopek za pridobitev soglasja Agencije RS za varstvo konkurence (AVK) o priglašeni koncentraciji. Ta je vlogo konec februarja letos preusmerila na Evropsko komisijo, ker "koncentracija dosega razsežnosti EU," kot je takrat za Forbes Slovenija dejal direktor AVK-ja Andrej Matvoz. A Evropska komisija je primer vrnila v presojo AVK-ju in Mercator je koncentracijo pri AVK-ju vnovič priglasil konec avgusta. Doslej ni uspel pridobiti dovoljenja za prevzem in zdaj so iz družbe sporočili, da "ključni pogoji, ki jih predvideva pogodba, na žalost ne bodo izpolnjeni. Zato smo sprejeli odločitev, da od pogodbe odstopimo."
AVK je na svoji spletni strani objavila, da jo Mercator o odstopu od priglašene koncentracije še ni obvestil, zato do nadaljnjega nadaljuje postopek presoje te koncentracije. Direktor družbe Tuš Holding Andraž Tuš pa je zapisal, da sta prodajalca Tuš Holding in AH Invest 1, ki imata v lasti Engrotuš, izpolnila svoje pogodbene zaveze ter pravočasno izpolnila potrebne odložne pogoje za zaključek transakcije, kupec pa kljub temu ni uspel pridobiti odobritve transakcije s strani pristojnega varuha konkurence. "Zaradi tega je namesto enostranskega podaljšanja roka prodajalce obvestil o odstopu od pogodbe," je zapisal Andraž Tuš in izrazil zaskrbljenost zaradi dejstva, da je Mercator v procesu skrbnega pregleda in med transakcijo pridobival ključne informacije o poslovanju Engrotuša, ki bi jih lahko morebiti uporabil kot tekmec. "Zato bomo spremljali njihove aktivnosti in po potrebi sprožili ustrezne postopke, s katerimi bomo zaščitili podjetje Engrotuš."
Največji v Sloveniji
Mercator je največji slovenski trgovec in hkrati tudi največji zaposlovalec v državi. Družba je imela konec leta 2023 7781 zaposlenih, kar je 7,5 odstotka manj kot leto prej, od tega 7609 za nedoločen čas. Mercator je lani ustvaril 1,3 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je bilo štiri odstotke več kot leto prej. Po 12,2 milijona evrov čistega dobička v letu 2022 je lansko leto sklenil s 47,8 milijona evrov izgube. Prihodki od prodaje trgovine na drobno so porasli za 5,5 odstotka na 1,04 milijarde evrov. Poslovni izid pred obrestmi, davki in amortizacijo je ob upoštevanju enkratnih učinkov znašal 45,1 milijona evrov, kar je 31,8 odstotka manj kot predlani, je bilo objavljeno v poročilu na spletni strani Ajpesa.
Celotni stroški so znašali 403,3 milijonov, kar je 30,5 milijona evrov oziroma 8,2 odstotka več kot leto prej. Pri tem so bili stroški dela višji za 14,2 milijona evrov in stroški elektrike za 12,1 milijona evrov. Generalni direktor Mercatorja Tomislav Kramarić je na nedavni strateški konferenci o trgovini na Brdu pri Kranju povedal, da je za Mercatorjem težko leto prestrukturiranja, vendar so rezultati veliko boljši od lanskih, kar jim daje pozitivno osnovno za naprej.