Kako doniram?

1,8 milijona evrov donacij iz dohodnin Društvu za srčno žilne bolezni AED

Mojca Zemljarič
4. 11. 2024, 20.17
Deli članek:

Dobrih 15 milijonov evrov dohodnine so zavezanci lani namenili društvom, organizacijam, ustanovam in drugim upravičencem. Gre za odstotek dohodnine, ki so jo lahko zavezanci lani namenili katerikoli izmed 7000 organizacij (letos jih je že 9000), ki izpolnjujejo pogoje iz 142. člena Zakona o dohodnini in so na seznamu, ki ga vsako leto do konca septembra potrjuje vlada.

arhiv Svet24
Največ denarja je lani prejelo društvo, ki po državi namešča defibrilatorje in osvešča o srčno-žilnih boleznih.

Seznam vključuje nevladne organizacije, politične stranke, šole in vrtce, sindikate, registrirane cerkve in druge verske skupnosti ter njihove sestavne dele. »Za leto 2024 je na seznamu 6105 nevladnih organizacij v javnem interesu, 59 registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti, 1033 sestavnih delov registriranih cerkva oziroma drugih verskih skupnosti, 88 reprezentativnih sindikatov, 87 političnih strank ter 642 šol in vrtcev,« so pojasnili na ministrstvu za finance.

Obračun in izplačila odstotka dohodnine upravičencem izvede Finančna uprava (FURS). Kot so povedali, so glavnino donacij, zbranih z odstotkom dohodnine za leto 2023, upravičencem izplačali septembra letos. V nekaj mesecih sledi še izplačilo donacij, v zvezi s katerimi so prejeli ugovore. »Teh je izjemno malo,« so nam v telefonskem pogovoru pojasnili na Finančni upravi.

Za leto 2023 je bilo donacij 641.238, v skupnem znesku 15,3 milijona evrov. Medletna primerjava kaže na naraščanje števila donacij in zbranih zneskov. S predlansko dohodnino se je zbralo 592.533 donacij in 13,3 milijona evrov.

Č. G.
Med prejemniki donacij so tudi številna gasilska društva.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Donator lahko izbere več prejemnikov

Ni nujno ali pa niti ni možno, da bi zavezanci cel odstotek dohodnine donirali enemu upravičencu. Za šolske sklade je recimo najvišji možni znesek 0,3 odstotka, kar pomeni, da preostalih 0,7 odstotka rezident lahko nameni še drugemu (ali drugim). Tako rekoč je mogoče na desetine razdeliti celoten odstotek, ena oseba lahko izbere deset prejemnikov donacij, vsaka bo prejela 0,1 odstotka njene dohodnine. Najlažje in najbolj preprosto je vlogo za donacijo mogoče oddati v spletni aplikaciji eDavki. Vloga šteje za trajno, razen v primeru, ko upravičenca več ne bi bilo na seznamu ali pa če se naslednje leto odločimo za drugo organizacijo, ki ji želimo donirati del svoje dohodnine. V tem primeru izpolnimo novo vlogo, ki staro povozi. Če želimo, da vsako leto donacijo naše dohodnine prejme ista organizacija, potem vlogo enkrat izpolnimo in je kasneje več ni treba osveževati ali na novo oddajati.

Kdo so prejemniki najvišjih donacij

Za lansko leto je najvišji znesek donacij, blizu 1,8 milijona evrov, prejelo Društvo za srčno žilne bolezni AED. Donacij je bilo 84.600. Društvo, ki ima sedež v Kranju, vodi predsednik Črt Gorjanc. Gre za društvo, ki po Sloveniji namešča AED-naprave (defibrilatorje) in ozavešča o nevarnostih srčno-žilnih obolenj. Društvo je iz donacij dohodnine v preteklih letih skupno prejelo 2,7 milijona evrov, letošnje nakazilo je rekordno visoko in več kot enkrat višje od lanskega, ki je znašalo 825.000 evrov.

Drugo na seznamu z največ zbranimi donacijami je društvo Rdeči noski, ki razveseljujejo bolne otroke. Zavezanci za plačilo dohodnine so jim namenili 18.400 donacij v skupnem znesku 487.000 evrov. Na tretjem mestu je Slovenska karitas (286.000 evrov donacij), na četrtem Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje (284.000 evrov) in petem Zveza prijateljev mladine Slovenije (255.000 evrov). Sledijo Društvo za pomoč otrokom z redkimi boleznimi Viljem Julijan (167.000 evrov), Zavod za oskrbo mačk Mačja hiša (138.000), Slovensko društvo Hospic (112.000), Unicef (101.000) in Katoliška Cerkev (98.000 evrov). Med prejemniki zneskov, ki so višji od 60.000 evrov, so še Dobrodelno društvo Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, Ustanova za pomoč otrokom z rakom, Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, Zavetišče za male živali Horjul, Društvo za zaščito živali Pomurja, Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije in Europa Donna – slovensko združenje za boj proti raku dojk.