Sistem še ne deluje

Za napadom na informacijski sistem mariborske univerze naj bi stali ruski hekerji

Ž.F. / STA
25. 10. 2024, 09.20
Posodobljeno: 25. 10. 2024, 12.19
Deli članek:

Informacijski sistem Univerze v Mariboru je zaradi obsežnejšega kibernetskega napada, ki se je zgodil v sredo zvečer in za katerim naj bi po informacijah portala 24ur stali ruski hekerji, še vedno onesposobljen. V rektoratu univerze so glede dogajanja tudi danes redkobesedni, saj preiskava še poteka. Kot so povedali za STA, si prizadevajo, da bi čim prej uredili razmere.

Profimedia
Slika je simbolična.

Informacijski sistem Univerze v Mariboru je zaradi obsežnejšega kibernetskega napada, ki se je zgodil v sredo zvečer, še vedno onesposobljen. V rektoratu univerze so glede dogajanja tudi danes redkobesedni, saj preiskava še poteka. Po informacijah portala 24ur naj bi sicer za obsežnim napadom stali Rusi z izsiljevalskim virusom, imenovanim babuk ransomware. Tega naj bi razvila skupina rusko govorečih hekerjev, kriminalna združba Team Babuk. Modus operandi hekerjev je običajno tak, da žrtvam zašifrirajo datoteke, nato pa za nemoten dostop do njih zahtevajo odkupnino, navadno v kriptovaluti. Žrtvam grozijo tudi z razkrivanjem občutljivih podatkov.

Eden izmed odmevnejših hekerskih podvigov združbe Team Babuk je bila kraja več kot 250 gigabajtov podatkov iz sistema policijske uprave v Washingtonu aprila 2021. Po poročanju CNN so takrat hekerji zahtevali 4 milijone dolarjev (3,7 milijona evrov) odkupnine, javno pa so objavili tudi informacije, pridobljene v hekerskem napadu.

Mariborska univerza skopa s pojasnili

»Študentje normalno obiskujejo predavanja. Vsi pa seveda vemo, kako zelo smo odvisni od računalniških sistemov,« je razmere na kratko komentirala vodja odnosov z javnostjo na mariborski univerzi Alenka Ribič. Univerza je v stiku z ustreznimi organi in strokovnjaki za informacijsko tehnologijo ter si prizadeva vzpostaviti sistem.

Z vdorom v informacijski sistem se ukvarja tudi policija. Kot so v četrtek sporočili s Policijske uprave Maribor, trenutno potekajo intenzivne kriminalistične aktivnosti v zvezi s tem.

Na univerzi ne komentirajo navedb časnika Delo, da gre za zelo resen kibernetski napad, s katerim so storilci z izsiljevalskim virusom v celoti zakodirali njihov informacijski sistem, tudi varnostne kopije. Po navedbah časnika naj bi bila škoda velika, odpravljanje posledic napada pa naj bi trajalo več tednov. Za zdaj še ni znano, kaj naj bi napadalci zahtevali od univerze v zameno za dostop do blokiranih podatkov, je poročalo Delo. Da gre za resen napad, je včeraj potrdil tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.

Andrej Petelinšek / Večer
Univerza v Mariboru je druga največja in druga najstarejša univerza v Sloveniji. Sedež ima v stavbi nekdanje Mestne hranilnice na Slomškovem trgu.

»Na Univerzi v Mariboru smo bili 23. oktobra 2024 zvečer po 20. uri žrtev obsežnega kibernetskega napada. Smo v stiku z ustreznimi organi in IT strokovnjaki. Intenzivno se trudimo z vzpostavitvijo sistema, hkrati pa z organizacijo delovnega in pedagoškega procesa,« so včeraj dopoldne sporočili z univerze. Novih informacij do nadaljnjega ne nameravajo dajati.

O kibernetskem incidentu so bili obveščeni tudi na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT. Kot so sporočili, univerzi nudijo metodološko podporo pri izvajanju preiskave in ponovni vzpostavitvi delovanja informacijskega sistema. Prizadetim uporabnikom svetujejo, da spremljajo obvestila univerze in upoštevajo njihova navodila.