Dopisna seja vlade

Vlada: Predloga za začasno zadržanje referenduma o JEK 2 neutemeljena

Ž.F.
21. 10. 2024, 10.48
Posodobljeno: 21. 10. 2024, 11.36
Deli članek:

Vlada je na dopisni seji sprejela mnenje glede predloga za začasno zadržanje izvrševanja odloka o izvedbi projekta gradne drugega bloka jedrske elektrarne Krško (JEK 2). Vlada meni, da sta predloga za začasno zadržanje neutemeljena in bi ju ustavno sodišče moralo zavrniti.

Jure Klobčar
Jedrska elektrarna Krško deluje od leta 1983.

Pobudi za začetek postopka za oceno ustavnosti odloka sta skupaj s predlogom za začasno zadržanje izvrševanja odloka pred tednom dni na ustavno sodišče vložila Mario Plešej in politična stranka Vesna.

Vlada se pri argumentaciji, zakaj sta predloga za začasno zadržanje neutemeljena, sklicuje na Zakon o referendumu in ljudski iniciativi, ki določa, da državljani na posvetovalnem referendumu lahko izrazijo svoje mnenje o določenem vprašanju, vendar državni zbor na izid te vrste referenduma ni vezan. Vlada meni, da posvetovalni referendum, ker je nezavezujoč, ne more posegati v ustavne pravice, saj ne povzroča pravnih učinkov, ki bi lahko vplivali na pravice državljanov ali drugih pravnih subjetkov.

»V obravnavanem primeru, kjer gre za referendum o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo, ni podanih elementov, ki bi kazali na to, da bi razpis referenduma lahko povzročil kakršnekoli škodljive posledice. Državni zbor je s posvetovalnim referendumom zgolj postavil vprašanje državljanom, vendar bo dokončna odločitev o gradnji Jedrske elektrarne Krško 2 sprejeta v obliki zakona,« izhaja iz sklepa vlade, sprejetega na današnji dopisni seji.

Vlada navaja, da lahko ustavno sodišče zadrži izvršitev predpisa, če bi z njegovim izvrševanjem lahko nastale težko popravljive posledice, česar pa, po mnenju vlade, v primeru razpisa posvetovalnega referenduma o JEK 2 ni mogoče ugotoviti:»Ker posvetovalni referendum nima pravnih posledic, tudi ni pogojev za zadržanje njegovega izvrševanja.«

V obrazložitvi mnenja se vlada sklicuje tudi na pritrdilno ločeno mnenje ustavnega sodnika dr. Roka Čeferina k sklepu ustavnega sodišča, s katerim je to letošnjega maja zavrnilo predlog za zadržanje posvetovalnega referenduma o evatnaziji. Čeferin je takrat zapisal, da  posvetovalni referendum oziroma ni zavezujoč ter ne ustvarja nobenih pravnih posledic in tako ne more povzročiti škodljivih posledic.

»Glede na navedeno Vlada republike Slovenije meni, da sta predloga za začasno zadržanje izvrševanja Odloka neutemeljena in bi ju Ustavno sodišče moralo zavrniti,« so obrazložitev mnenja sklenili pri vladi.

Gen energija vložila pobudo za začetek umeščanja JEK 2 v prostor

Po neuradnih informacijah spletnega portala N1 je Gen energija ministrstvu za okolje, podnebje in energijo poslala pobudo za začetek umeščanja JEK 2 v prostor, ki jo bo to posredovalo ministrstvu za naravne vire in prostor. Vsebina pobude za zdaj še ni znana. Gen energija je sicer že na začetku aprila 2022 na takratno ministrstvo za okolje in prostor, ki se je kasneje preoblikovalo v ministrstvo za naravne vire in prostor, vložilo pobudo za začetek umeščanja JEK 2 v prostor. Po nastopu vlade Roberta Goloba je omenjeno minitrstvo, ki ga je takrat vodil Uroš Brežan pobudo vrnilo Gen energiji, češ da je vloga nepopolna.

Maja letos je Gen energija na pristojni ministrstvi poslala nov osnutek pobude in takrat izrazila pričakovanje, da bo pobuda usklajena in dokončno vložena do konca junija, kar se je sedaj s skoraj štirimesečnim zamikom tudi zgodilo, poroča N1. STA je maja poročala, da je osnutek obsegal 200 strani in priloge.