»V teh dneh minevajo tri leta od zaplinjanja Ljubljane in najhujšega teptanja človekovih pravic v zgodovini samostojne Slovenije. Pri tem je najbolj bizarno, da sem jaz edini politik, ki je bil v vsem tem času ovaden, ker se je vmešaval v policijo,« je svojo izjavo v državnem zboru začel premier Robert Golob, za katerim so se zbrali poslanke in poslanci Svobode. Dejal je, da je kazenska ovadba del političnega boja, ki ga proti njemu od odstopa decembra 2022 bije nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, in da bo, ker verjame v pravno državo, vse očitke zavrgel po pravni poti.
Ob tem je Golob spomnil na obtožbe, ki jih je bil deležen v primeru prijetja ruskih vohunov, češ da je vplival na datum aretacije, kar pa se je po njegovih besedah nato izkazalo za izmišljotino: »Danes so vsi dokazi na mizi, da so obtožbe, ki sta jih takrat navedla tako Boštjan Lindav (nekdanji v. d. generalnega direktorja policije op. a.) kot Tatjana Bobnar čista laž.«
Golob je dodal, da je manj znano, da je Bobnar že v času pred volitvami, ko je še bila zaposlena na policiji, z njim poskušala vzpostaviti stik: »Dvakrat je prišla k meni z lastno pobudo. Ona je tista, ki je meni govorila o seznamu janšistov, ki jih bo očistila policije, če bo le dobila priložnost, da bo postala notranja ministrica.« Golob je še poudaril, da gre v primeru kazenske ovadbe za besedo proti besedi dveh politikov in da se mu zdi bizarno, da je policija na račun tega vložila kazensko ovadbo.
»To je politični boj užaljene političarke,« je izjavo zaključil Golob in še enkrat usmeril prst proti Bobnar ter ponovil, da so se doslej vsi njeni očitki izkazali za lažne.
Kazensko ovadbo proti Golobu v torek na specializirano državno tožilstvo vložila policija. Po poročanju medijev je Golob ovaden zaradi korupcijskega kaznivega dejanja domnevnega političnega vplivanja na delo policije, vložitev kazenske ovadbe pa naj bi od policije zahtevala višja državna tožilka Blanka Žgajner, ki vodi primer. Specializirano državno tožilstvo lahko sedaj zahteva uvedbo sodne preiskave zoper predsednika vlade, ali pa ovadbo zavrže.
Vložitev kazenske ovadbe sicer sledi predkazenskemu postopku, v katerem je policija skoraj dve leti preverjala navedbe Bobnar o političnih pritiskih Goloba na delo notranjega ministrstva in policije. Zaradi tega je bivša notranja ministrica po odsotpu tudi podala prijavo na tožilstvo in Komisijo za preprečevanje korupcije, kjer je postopek še v teku.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Na zaslišanju pred parlamentarno preiskovalno komisijo, ki preverja sume nedopustnega političnega vmešavanja v delo policije in drugih državnih organov, je Bobnar oktobra lani pričala, da je Golob od nje zahteval dejanja, ki so bila zanjo nedopustna in nesprejemljiva, ker naj bi se neposredno vmešaval v kadrovanje v policiji. »Še celo več, zato da bi jaz ostala ministrica, bi moral nekdo izgubiti službo. V bistvu je izhajal iz stališča, da lahko to zahteva od mene zato, ker je on predsednik vlade, česar pa kot ministrica seveda nisem mogla sprejeti,« je pričala Bobnar. Golob je njene navedbe izjave takrat označil za »halucinacije« in napovedal, da jih bo ovrgel s pričami in dokazi, vendar doslej pred omenjeno preiskovalno komisijo še ni stopil. »Pričal bom takrat, ko bom dobil vabilo,« je danes v odzivu na kazensko ovadbo zatrdil Golob.
Odzivi parlamentarnih strank
V koalicijskih partnericah Gibanja Svoboda, SD in Levici, po vložitvi kazenske ovadbe proti predsedniku vlade poudarjajo, da morajo pristojni organi opraviti svoje delo.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec dejal, da je premier prva pojasnila koordinatorici Levice Asti Vrečko že dal, da pa za zdaj nimajo dovolj podatkov, da bi se do kazenske ovadbe lahko opredelili. V Levici sicer pričakujejo, da bo Golob zadeve pojasnil tudi širši koaliciji.
V SD so se odzvali pisno, in sicer da kazensko ovadbo spremljajo z vso resnostjo in odgovornostjo. Poudarili so, da zagovarjajo načela pravne države, vladavine prava in transparentnosti, zato kot ključno ocenjujejo, da neodvisni preiskovalni organi opravijo svoje delo strokovno in avtonomno.
Da je omenjeno kazensko ovadbo mogoče razumeti kot onemogočanje dela te koalicije pri izvajanju programa, pa so prepričani v Svobodi. »Posledično je to tudi napad na predsednika vlade in rušitev te vlade. Očitek predsedniku vlade glede vmešavanja v delo policije pa je preprosto že dobro znana politična igra že znanih in tudi novih akterjev na slovenskem političnem parketu,« je v izjavi za medije povedala vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič. Zagotovila je, da poslanska skupina ostaja enotna v podpori premierju in predsedniku Gibanja Svoboda. Po besedah Avšič Bogovič je enotna tudi koalicija, ki se še naprej pospešeno ukvarja z zadanimi reformami, z izjavo, da vlada dela dobro, pa je spomnila na svojega predhodnika na čelu poslancev Svobode, Boruta Sajovica.
V opozicijski NSI pa ocenjujejo, da se premier zapleta vsakič, ko stopi pred kamere. Podpredsednica in poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je izpostavila, da je Golob v svojih dosedanjih izjavah navajal, da sta se z Bobnar srečala dan pred imenovanje vlade, danes pa je dejal, da je Bobnar še pred volitvami. »Kako naj zdaj verjamemo in katerim besedam naj verjamemo?, se je spraševala Čadonič Špelič in dodala, da si država zasluži predsednika vlade, ki je verodostojen. Zato v NSi pričakujejo, da bo predsednik vlade naposled le pričal pred pristojno parlamentarno komisijo, predsednika komisije, poslanca Svobode Aleša Rezarja, pa pozivajo, da premiera povabi na zaslišanje. Čadonič Špelič, sicer tudi članica te komisije, bo Rezarja k temu danes pozvala tudi pisno.
V največji opozicijski stranki SDS kazenske ovadbe premierja še niso komentirali.