"Izbrali so res neprimerno pot, po kateri hodijo le lovci, bili pa so tudi popolnoma neprimerno opremljeni. S seboj niso imeli niti ene vetrovke," je dva vzroka za stisko, v kateri se je znašla štiričlanska nemška družina po potepanju nad izvirom Soče v četrtek popoldne, opisal vodja bovških gorskih reševalcev Jure Črnič.
Začelo se je povsem nedolžno, z idiličnim družinskim izletom do izvira reke Soče. Nemška družina je avto parkirala pod izvirom, se povzpela do samega izvira, nato pa nadaljevala pot mimo Zapotoških slapov do planine Zapotok, nato pa pod Pelcem in Klonicami proti Špički. Pot skozi Srednjico, kot jo poznajo domačini, je primerna le za lovce in druge poznavalce tovrstnih stez, še zdaleč pa ne za neizkušene pohodnike in cele družine.
Presenetil jih je dež
Mati, oče in dva sinova (stara devet in dvanajst let) so hodili nekaj ur, dokler jih ni ujel dež, nato pa se je začelo še temniti. Na koncu so se ustavili na poti, na višini 1600 metrov, in premraženi in delno že panični poklicali na pomoč. "Glede na njihovo stanje in vremensko napoved nam ni preostalo drugega, kot da jih gremo iskat. Poklical je oče, naročil sem mu, naj najdejo zavetje pred dežjem in naj počakajo nekaj ur, da pridemo ponje. Obljubil je, da bodo to storili," je povedal Črnič.
Brez vetrovk in premočeni do kosti
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Najhitrejši bovški gorski reševalci so bili pri njih že uro in pol po klicu, okrog enajstih zvečer je prišla do njih glavnina gorskih reševalcev in nato so se z njimi počasi odpravili varno proti dolini. "Na tistem mestu se pot nekoliko izgublja, glede na to, da so bili premraženi, prestrašeni, utrujeni in neopremljeni, so se kar pravilno odločili, da so poklicali pomoč," ocenjuje Črnič. S seboj niso imeli niti enega pokrivala in niti vetrovk, tako da so bili do takrat premočeni že do kosti.
Gorski reševalci so jih najprej ogreli, jih ogrnili v topla ogrinjala in se nato z njimi odpravili proti dolini. Do dveh zjutraj so hodili, oče in mati ter starejši sin so zmogli še toliko moči, devetletnika so si zadnji del poti gorski reševalci izmenjevali na hrbtih. "Bili so res hvaležni, niso se nam mogli nehati zahvaljevati," je povedal Črnič. Premočena nemška družina se je nato z avtom zapeljala v kamp v Trenti, kjer so se končno lahko odpočili in ogreli.
Čelada mu je rešila življenje
Huda gorska nesreča se je v soboto zgodila tudi na poti z Doliča proti Triglavu, vendar je varovalna oprema planincu s Krasa očitno rešila življenje. 26-letni Kraševec se je v skupini več planincev odpravil na Triglav z Doliča čez Škrbino, ko se je nad njim na višini 2650 metrov pol ure pred poldnevom odkrušil večji kamen in mu padel naravnost na zadnji del glave. K sreči je Kraševec nosil čelado, tako da je ta prevzela večji del udarca in mu zavarovala glavo. Čelada je bila razbita, Kraševec pa je utrpel le lažje poškodbe. Dežurna helikopterska ekipa za reševanje v gorah je priletela ponj in ga odpeljala v jeseniško bolnišnico.