Stanovalci na policijo

Parkirišče za avtodome sredi Bleda zdaj kamp na črno, brez urejenih sanitarij

Igor Kršinar
2. 9. 2024, 17.22
Posodobljeno: 2. 9. 2024, 21.26
Deli članek:

Parkirišče za avtodome na Bledu se je spremenilo v avtokamp na črno, turisti opravljajo veliko in malo potrebo kar v bližnjem grmovju, kar najbolj moti stanovalce bližnjih oskrbovanih domov. Njihove pritožbe obravnavajo policija in dve inšpekciji, občina in najemnik, družba KR iz Kranja, pa se ne moreta dogovoriti o dodatnih sanitarnih prostorih.

Primož Lavre
Lokacija je za obiskovalce mamljiva, ker je od tam do Blejskega jezera le okoli deset minut pešačenja.

Pogodbo o 30-letni stavbni pravici je s to družbo leta 2018 podpisal prejšnji župan Janez Fajfar, pripravil pa takratni direktor občinske uprave Matjaž Berčon, ki zdaj živi v nepremičnini v lasti prav družbe KR Kranj.

Bled se večkrat omenja kot podoba raja, to pa zagotovo ne velja za parkirišče za avtodome na začetku mesta, ki se je spremenilo nelegalni avtokamp, brez urejenih sanitarij. Bolj kot sami avtodomi so težava prirejeni kombiji ali avtomobili, ki nimajo svojih stranišč. Tako turisti veliko in malo potrebo opravljajo v stranišču bližnje trgovine Mercator, kjer se zato nabirajo dolge vrste, kadar pa je zaprta, pa kar v bližnjem grmovju ali na brežini bližnjega potočka. Tako so povsod opazni človeški iztrebki in toaletni papir. Občasno si kdo od turistov ob parkirišču postavi šotor ali suši perilo, nekateri prirejajo piknike in zabave. Vse to moti bližnje stanovalce oskrbovanih domov, ki se s pritožbami redno obračajo na občino, policijo, inšpekcije in tudi na družbo KR iz Kranja, ki upravlja parkirišče.

Primož Lavre
Povsod po okolici je na tleh opaziti človeške iztrebke in toaletni papir.

Prejšnji župan podpisal pogodbo mimo občinskega sveta

Lokacija je za turiste zanimiva, ker je od Blejskega jezera oddaljena približno deset minut hoje. Poleg tega je cenovno ugodnejša od bližnjih avtokampov: dnevno parkiranje sredi sezone stane 40 evrov in vključuje tudi svežo vodo, možnost izpusta odpadne vode in izpraznitev WC-kasete, za kampiranje denimo v bližnjem Šobcu pa je treba odšteti po 25,10 evra za odraslo osebo oziroma 17,70 evra za otroka ter za električni priključek dodatnih 10 evrov. Zato je to parkirišče za avtodome privlačno tudi za druga vozila, ki tam pravzaprav ne bi smela biti, a nadzora očitno nihče ne izvaja. Parkirišče je registrirano za 22 avtodomov in 50 stalnih ležišč, dejansko pa je tam več kot 50 vozil, med katerimi večina niti niso avtodomi. Tudi med našim obiskom smo opazili predvsem preurejene kombije brez urejenih sanitarij.

Upravnik parkirišča je družba KR iz Kranja, ki je 5. aprila 2018 z občino Bled podpisala pogodbo o ustanovitvi stavbne pravice za 30 let, občinski svet pa konkretno z vsebino pogodbe ni bil seznanjen, kaj šele da bi o njej odločal. Je pa bila, kot odgovarjajo na občini, podelitev oziroma ustanovitev stavbne pravice vključena v letni načrt ravnanja z nepremičnim premoženjem občine Bled leta 2018, ki ga je sprejel občinski svet. Sedanji župan Anton Mežan, kot pravi, pri sklenitvi pogodbe ni sodeloval, je pa v omenjenem obdobju zasedal funkcijo svetnika v občinskem svetu. Kot so nam sporočili z občine, se je župan Mežan v zvezi z omenjeno problematiko sestal s predstavniki stanovalcev, predstavnik stanovalcev oskrbovanih domov pa se je sestal s predstavnikom podjetja KR, d. o. o., in sicer prav zaradi reševanja te problematike. Občina Bled je podjetje KR, d. o. o., ki ga zastopa Boštjan Prestor, večkrat pisno pozvala k vzpostavitvi sanitarij na območju parkirišča za avtodome oziroma v svojem objektu ob parkirišču za avtodome. Poleg tega so primer predali pristojnim inšpekcijskim službam.

Primož Lavre
Parkirišče je opremljeno s priklopi za sanitarno vodo, elektriko in posebnim mestom za praznjenje odplak v javno kanalizacijo. Očitno pa je odtok zamašen.

Prejšnji župan Janez Fajfar, ki je podpisal pogodbo, krivdo za sedanje stanje pripisuje sedanjemu občinskemu vodstvu: »Če je tam avtokamp na črno, to ni prav, obrnite se na občino, ker so tam za to odgovorni.« Glede stanovalcev, ki se pritožujejo, pa pravi, da so stanovanja najemna, in ne lastniška, da so natančno vedeli, kam gredo, preden so se vselili. Dejal je še, da je lokacija veljala za degradirano območje Bleda, zato so jo želeli urediti. Poleg tega je bila velika potreba po parkirišču za avtodome, saj jih nikjer v bližnjih avtokampih niso sprejemali. Primerno lokacijo so zato našli ob parkirišču za avtobuse, načrtovano je bilo, da se avtodomi ustavijo zgolj za prenočevanje, nato gredo naprej. Da je bila pogodba sklenjena za 30 let, se mu ne zdi sporno. Ob tem je dodal, da je vse to potrdil občinski svet, v katerem je sedel tudi sedanji župan. Kot smo že omenili, je občinski svet odločal zgolj o letnem načrtu ravnanja z nepremičnim premoženjem, ne pa o sami konkretni pogodbi. To je razvidno tudi iz poročila o opravljenem nadzoru poslovanja občine Bled, ki ga je lani opravila družba za revidiranje in svetovanje NRS Krese.

Konflikt interesov bivšega direktorja občinske uprave

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Na vprašanje, kakšno vlogo je pri tem imel takratni direktor občinske uprave Matjaž Berčon, Fajfar odgovarja, da je sodeloval pri pripravi pogodbe, toda na koncu je za njen podpis odgovoren župan. Berčon se je namreč po poročanju portala Necenzurirano leta 2018 vselil v nepremičnino v lasti družbe KR iz Kranja, torej iste družbe, s katero je občina Bled podpisala pogodbo za upravljanje parkirišča za avtodome. Leto pozneje se je Berčon preselil v vrh Komunale Kranj, ki po poročanju omenjenega portala na veliko sodeluje s podjetjem Gradbeništvo Prestor v lasti Jureta Prestorja, brata Boštjana Prestorja, direktorja družbe KR. Prav tako je na veliko poslovalo z občino Bled, še posebej v času, ko je bil Berčon direktor občinske uprave. Berčon svoje povezave z družbo KR ni želel komentirati, saj je bila predstavljena na portalu Necenzurirano in k temu nima kaj dodati. Tako nam ni odgovoril na vprašanje, kolikšno najemnino plačuje omenjeni družbi za svoje bivanje.

Primož Lavre
Nekdanji direktor občinske uprave Matjaž Berčon živi v nepremičnini v lasti družbe, ki upravlja blejsko parkirišče za avtodome.

V zvezi s parkiriščem za avtodome pa je odgovoril, da so se na Bledu ob naraščajočem turističnem obisku in trendu povečevanja števila gostov z avtodomi soočali z neurejenim divjim kampiranjem, saj kampa v Zaki in Šobcu nista mogla sprejeti vseh gostov. Zato se je občina odločila, da parkirišče zanje uredi na območju zunaj mestnega središča in stanovanjskih sosesk. »Moja vloga pri tem je bila torej predvsem razvojna, strateška, usmerjevalna pri postopkih sprejemanja prostorskih aktov ipd. Po drugi strani pa je tudi dejstvo, da gradnja tovrstnih komercialnih parkirišč ni primarno poslanstvo občine, zato smo oblikovali odločitev, da na podlagi pripravljene prostorske in gradbene dokumentacije poiščemo investitorja, ki bi bil na podlagi stavbne pravice pripravljen zgraditi in dolgoročno upravljati to parkirišče. S postopkom podelitve se nisem več ukvarjal. Študijo ekonomske upravičenosti je izdelala zunanja sodelavka, javni razpis in vse postopke pa so vodili sodelavci s področja stvarno-pravnih, premoženjskih in gradbenih zadev. Na javni razpis je prispela le ena ponudba. Podpisnik pogodb v imenu občine je župan.«

Dodal je še, da sta v središču območja zrasla dva kompleksa oskrbovanih stanovanj, zasebni in javni, prav tako novo medgeneracijsko središče z dnevnim varstvom za starejše, dnevnimi programi za odrasle in otroke v okviru Ljudske univerze Radovljica in nova blejska knjižnica. Kupci in najemniki stanovanj so tako po njegovih besedah lahko že pri ogledu videli parkirane avtodome in avtobuse ter vse drugo, kar je v okolici. »Torej so bili tudi vsi t. i. moteči faktorji vnaprej znani. Verjamem, da se na višku turistične sezone vsi počasi najemo vsega in da se zgodijo tudi občasni ekscesi, kot jih opisujete. Toda to je del življenja na Bledu. Tisti, ki tu živimo in dihamo s krajem, to razumemo. 'Prišleki' morda malo manj. Vendar je vsaka izbira praviloma stvar svobodne volje.«

Na občini na naše vprašanje, kako komentirajo dejstvo, da nekdanji direktor občinske uprave živi v nepremičnini v lasti podjetja KR Kranj, ali ga bodo prijavili KPK in policiji zaradi suma korupcije, odgovarjajo: »Z zasebnim življenjem gospoda Matjaža Berčona se ne ukvarjamo.«

Primož Lavre
Parkirišče za avtodome na Bledu

Spor zaradi dodatnih sanitarij

Berčon je sicer občinski svetnik NSi in predsednik njenega regijskega odbora. Dodajmo, da stanovalci tam prav gotovo niso pričakovali kampa na črno ter opravljanja velike in male potrebe turistov tako rekoč pred njihovimi domovi. Kot so nam povedali, leta 2022, ko so se vselili, tam sploh še ni bilo avtodomov. Problemi so se začeli šele naslednje leto in zdaj se stopnjujejo. Z direktorjem družbe KR Boštjanom Prestorjem so se vendarle dogovorili o postavitvi ograje na meji s stanovanjskim območjem, prav tako se dogovarjajo o dodatni ograji na povezovalni poti, kjer pa se zatika s soglasjem občine. Da so postavili ograjo na željo Nepremičninskega sklada PIZ (lastnika oskrbovanih domov), nam je potrdil tudi Prestor. Dodal je še, da se z občino usklajujejo za samostojni sanitarni objekt. Avtodomi so načeloma samooskrbni, parkirišče zanje pa je opremljeno s priklopi za sanitarno vodo, elektriko in posebnim mestom za praznjenje odplak v javno kanalizacijo. Kot smo izvedeli, je ključni spor med občino in družbo to, kje naj bi zagotovili dodatne sanitarije. Prestor želi postaviti poseben objekt, čemur občina nasprotuje, saj ima ob parkirišču stavbo v svoji lasti, v kateri bi lahko zagotovil dodatne sanitarije. Zasebnih povezav z Berčonom, nekdanjim direktorjem občinske uprave, ki živi v nepremičnini v lasti njegovega podjetja, pa ne komentira.

Zaradi vseh omenjenih težav so se stanovalci bližnjih oskrbovanih stanovanj obrnili tudi na policijo, tržno in zdravstveno inšpekcijo. S policije so nam potrdili, da zadnje čase opažajo »povečano število zaprosil občanov Bleda. Problematika je vrhunec turistične sezone in močno povečan obisk tujih turistov, ki za prenočitev na območju uporabljajo oziroma izkoriščajo parkirišče za avtodome. V povezavi s tem smo policisti povečali število nadzorov parkirišča in njegove okolice. Pri nadzorih niso bile ugotovljene neposredne kršitve zoper javni red in mir. O dejanskem stanju na parkirišču smo obvestili vse pristojne inšpekcijske službe.« Bolj podrobni so bili v odgovoru občanom, ki so se pritožili, kjer priznavajo, da so pozorni na tako imenovano črno kampiranje in da so v tem primeru »skupaj z redarstvom v zadnjem obdobju zaznali večje število oseb, kot je registriranih v registru nastanitvenih obratov, zato smo zadevo odstopili tržnemu inšpektoratu ministrstva za gospodarstvo, ki je pristojen za ukrepanje nad tovrstnimi kršitvami«. Hkrati so zaprosili stanovalce, naj jih obvestijo v primerih, kot so »kurjenja v naravi, opravljanje velike in male potrebe, nedostojna vedenja«.

Tudi obe inšpekciji sta nam potrdili, da zadevo obravnavata. Tržni inšpektorat preverja, ali ponudnik postajališča bivalnih vozil opravlja svojo dejavnost ustrezno in v skladu z minimalnimi tehničnimi pogoji. Dodajajo, da iz prijave prvenstveno izhajajo moteče aktivnosti turističnih gostov parkirišča in postajališča, kar urejajo določbe iz varstva javnega reda in miru na javnem kraju ter sankcije za taka ravnanja na območju občine Bled. Zadevo so odstopili pristojnemu medobčinskemu inšpektoratu in redarstvu občin Bled, Bohinj in Železniki. Zdravstveni inšpektorat pa preverja spoštovanje zakonodaje s področja nalezljivih bolezni. Zato so v konkretnem primeru za strokovno mnenje zaprosili Nacionalni inštitut za javno zdravje in z dosedanjimi ugotovitvami obvestili občino Bled in tržni inšpektorat: »Ker inšpekcijski postopek še poteka, vam podrobnejših informacij ne moremo posredovati.«