Slovenci nismo imuni na sladko-grenki okus nezvestobe. Po raziskavah in anketah sodeč, je varanje vse prej kot redkost. Kar tretjina vprašanih je priznala, da so že kdaj prevarali svojega partnerja. Presenetljivo je, da je med temi prevaranti skoraj enako število moških in žensk, kar kaže na to, da nezvestoba ni odvisna od spola, temveč od posameznih okoliščin in osebnih odločitev.
Razlogi za varanje so različni, a pogosto se pojavljajo isti motivi: pomanjkanje čustvene ali fizične povezanosti s partnerjem, iskanje vznemirjenja ali pobega iz rutine, občutek zanemarjenosti ali nerazumevanja v obstoječi zvezi, nizka samopodoba in iskanje potrditve, večkrat pa je razlog prav banalen: trenutna priložnost, kar pomeni, da so ljudje podlegli skušnjavi, ker so imeli možnost za to. Ne glede na razlog, pa varanje pušča globoke čustvene rane in lahko povzroči nepopravljivo škodo.
Nezvestoba pogosta ob kriznih trenutkih
Britanski spletni portal Illicit Encounters je opravil raziskavo, ki je pokazala, da je največ nezvestobe zaznati v določenih življenjskih obdobjih. Ljudje najpogosteje varajo med pomembnimi prehodi in kriznimi trenutki v življenju, na primer ko se soočajo s krizo srednjih let, ali pa v obdobjih, ko otroci zapustijo domače gnezdo in se par znajde pred novo dinamiko v zvezi. Največkrat naj bi varali na prelomih desetletij (torej pri 29, 39, 49 … letih) in poleti, ko je za kar 25 odstotkov več ljudi naklonjenih varanju. Prav tako so partnerji večkrat nezvesti med prazničnimi obdobji, ko naj bi bili ljudje bolj povezani in polni ljubezni. Zakaj? Ker so takrat ljudje bolj sproščeni, pripravljeni tvegati in se prepustiti trenutku.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kateri spol je bolj nagnjen k varanju?
Ashley Madison, ena najbolj prepoznavnih spletnih platform za zmenkarije, namenjena tistim, ki iščejo zunajzakonske zveze, nosi provokativni moto: »Življenje je kratko. Imejte afero.« Ta globalno delujoča platforma naj bi imela kar 70 milijonov uporabnikov po vsem svetu in omogoča diskretno povezovanje ljudi, ki iščejo afero. Njihova anketa je razkrila, da najpogosteje varajo moški, stari okoli 40 let, poročeni deset let ali več, po poklicu so na prvem mestu informatiki, sledijo tisti, ki delajo v financah; med prevaranti pa je tudi veliko zdravnikov in odvetnikov. Ženske z varanjem začnejo prej – pri 30 letih, ko so poročene manj kot pet let; po izobrazbi so na prvem mestu učiteljice, potem gospodinje in medicinske sestre.
Ti podatki nakazujejo pomembne razlike v vzorcih nezvestobe med moškimi in ženskami. Medtem ko moški pogosto iščejo afere zaradi dolgoročnega nezadovoljstva in rutine v zakonu, ženske k varanju privedejo hitrejša razočaranja in potreba po čustveni povezanosti.
Pri nas Ashley Madison ni na voljo in tudi ne obstaja različica tega portala, ki bi bila namenjena zgolj iskanju afere, imamo pa različne platforme za spoznavanje, tako slovenske (Ona-on, Najdi ljubezen) kot tuje (Tinder, Badoo). Obstajajo tudi platforme, kjer ljudje iščejo erotična srečanja, in se oglašujejo kot bolj diskretne, na primer Urgenca in Avanture. Take vrste spletne platforme bolj privabljajo tiste, ki iščejo prostor za svojo nezvestobo, saj ponujajo diskretnost in anonimnost.
V svetu, kjer je skušnjava vedno za vogalom, je ključno, da se zavedamo vrednosti zvestobe in jo postavimo na prvo mesto v naših odnosih. Le tako bomo lahko premagali skušnjave in gradili odnose, ki bodo trajali vse življenje.