Spomnimo, afero je leta 2019 sprožil novinar-politik Bojan Požar, ki je takratnemu premierju Marjanu Šarcu in njegovemu državnemu sekretarju za nacionalno varnost Damirju Črnčecu očital klientelistično zaposlitev premierjeve znanke v Sovi, ki jo je takrat vodil Rajko Kozmelj.
Nato so se zadevo prevzeli poslanci SDS in »Lepo Natašo« razglasili kar za Šarčevo ljubico, ob tem pa še zlorabili naivnost takratnega predsednika državnozborske komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (KNOVS) Mateja Tonina. Najbolj goreče sta Šarca in Črnčeca obtoževala Janez Janša in Žan Mahnič ter pritiskala na Tonina, da je skliceval seje.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Zaposlitev je preverjal tudi inšpektorat za javni sektor, ki glavnega očitka ni potrdil. Je pa ugotovil nekatere druge formalne kršitve. Sova je namreč za štiri zaposlene določena potrdila pridobila po tem, ko so bili že izbrani. Inšpektorat je izrekel ukrepe, ki se nanašajo na pravilno poslovanje agencije v prihodnje, za razveljavitev sklenjenih pogodb pa ni bilo zakonskih pogojev.
Gonjo nadaljevala poslanka SDS Anja Bah Žibert
Ozadje afere Lepa Nataša so preiskovali tudi na Reporterju. Ugotovili so, da je bila premierjeva znanka pred tem zaposlena na občini Škofljica, kjer naj bi jo takratni župan Ivan Jordan šikaniral, zalezoval in spolno nadlegoval, zaradi česar je morala v bolniško, nato pa si poiskala drugo službo. Župan je z zasebnimi detektivi nekdanjo uslužbenko zalezoval še potem, ko je bila v službi na Sovi. Toda nasilje nad ženskami je očitno tema, ki za slovensko desnica ne obstaja.
Afera Lepa Nataša je zelo spodkopala takratno vlado, po Šarčevem odstopu s premierskega položaja je oblast spet prevzel Janša, Tonin pa je postal obrambni minister v njegovi vladi. Toda čeprav se je z vlado spremenilo tudi vodstvo Knovsa, ki ga je prevzela nova opozicija, je komisija sprožila kazenski postopek zoper Šarca, Črnčeca in Kozmelja. Namesto Mahniča, ki je postal državni sekretar za varnost v Janševem kabinetu, je gonjo prevzela poslanka SDS Anja Bah Žibert, ki je tudi napovedala, da bo komisija zoper omejeno trojico vložila naznanilo suma kaznivega dejanja, in sicer so Kozmelju očitali zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, Šarcu in Črnčecu pa napeljevanje k temu dejanju. Tako se je oktobra 2020 tudi zgodilo, zadevo je prevzel Nacionalni preiskovalni urad, kjer je po naših podatkih postopek vodil kriminalist Mitja Jager, pomočnik direktorice Petre Grah Lazar, ki je skupaj z njo na ta položaj prišel v času generalnega direktorja policije Antona Olaja in notranjega ministra Aleša Hojsa. Jager se je po naših podatkih intenzivno ukvarjal tudi s protesti zoper Janševo vlado, pisal uradne zaznamke, da Jaša Jenull in »kolesarji« rušijo ustavno ureditev in podobno. Po zamenjavi vlade je še vedno pomočnik direktorja NPU, ki ga zdaj vodi David Antolovič.
Brez kaznivega dejanja
Šarec, Črnčec in Kozmelj so bili zaslišani po volitvah. Ampak očitno je tudi Jager ugotovil, da ni kaznivega dejanja, saj je oktobra 2021 okrajnemu državnemu tožilstvu napisal zgolj poročilo. Okrajna državna tožilka Janja Potisk pa je 13. februarja naznanitev suma kaznivega dejanja zoper vse tri osumljene zavrgla. Naj še ob tem omenimo, da so ozadje afere Lepa Nataša preiskovali tudi na Reporterju. Ugotovili so, da je bila premierjeva znanka pred tem zaposlena na občini Škofljica, kjer naj bi jo takratni župan Ivan Jordan šikaniral, zalezoval in spolno nadlegoval, zaradi česar je morala v bolniško, nato pa si poiskala drugo službo. Župan je z zasebnimi detektivi nekdanjo uslužbenko zalezoval še potem, ko je bila v službi na Sovi. Toda nasilje nad ženskami je očitno tema, ki za slovensko desnica ne obstaja.