Andreja Ribiča, dolgoletnega predsednika uprave Elektra Ljubljana, je v petek pozno popoldne predčasno in iz krivdnih razlogov razrešil nadzorni svet. A, kot je poročal portal 24ur, naj bi nanj že pred tem izvajali pritiske, kar je za portal razkril ljubljanski župan Zoran Janković.
Kot je danes znova poudaril Ribič, je bil pritiskov deležen v pisarni vodje poslanske skupine SDS Danijela Krivca, kjer da so mu najprej ponudili predčasni sporazum z odpravnino, česar pa sam ni želel podpisati. Generalni sekretar SDS Borut Dolanc mu je po njegovih besedah nato pojasnil, da je "prišel ukaz od zgoraj." Ker Ribič tega ni sprejel, naj bi ga krivdno razrešili.
V ozadju Vrtovec
Ribič je po lastnih navedbah sicer prepričan, da je v ozadju tega stoji minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec iz stranke NSi, ki da je nedavno dejal, da se bodo morali stari direktorji posloviti. Ribič je še izpostavil, da je nedavno izvedel, da je sektor za energetiko prevzela stranka NSi. Ribič še en razlog za hitro razrešitev vidi v skupščini GEN-I, na kateri bodo odločali o položaju Roberta Goloba, predsednika uprave GEN-I. Ribič meni, da so želeli z njegovo razrešitvijo Elektro Ljubljana odvzeti glasovalne pravice.
Kot je še pojasnil, uradnega dokumenta o svoji razrešitvi še nima, "slišal pa sem, da se navezuje na naše lastništvo v družbi GEN-EL." Sam meni, pri čemer se naslanja tudi na pravna mnenja in mnenje Agencije za energijo, da "ni regulatornega pogoja, s katerim bi lahko družba GEN uveljavila nakupno opcijo." To je po njegovih navedbah pomembno, ker je vrednost njihove naložbe bistveno višja od te opcije, "zato sem uprabil vsa pravna sredstva, da sem zavaroval našo naložbo, saj bi s tem oškodoval svojo družbo in seveda tudi vse male delničarje."
Odstopa po lastnih navedbah ni mogel sprejeti predvsem zato, ker "ko sem prišel na mesto pred 11 leti, je bila ta družba v razsulu, v njej je bil direktor, ki prihaja ravno iz te opcije, ki me zdaj ruši." Pojasnil je še, da sodelavcem ne bi mogel "pogledati v oči in reči, da štiri mesece pred koncem mandata odstopam iz osebnih razlogov."
Ribič je na koncu spomnil še na nedavno Vrtovčevo izjavo, da v njegovem sektorju ni političnih zamenjav in političnega kadrovanja. Dejal je, da prihaja iz tega sektorja ter da ni edini, ki se mu to dogaja, ljudje pa naj o tem sodijo sami.
Vrtovec: Očitki so iz trte zviti
"Kot minister za infrastrukturo nimam nobene možnosti vplivati na kadrovanje v državnih podjetjih," je v odzivu na očitke poudaril minister Vrtovec. Kot je pojasnil, omenjena izjava iz Hrastnika izhaja iz tega, da nekateri postopki v tej državi, zlasti pri obnovljivih virih energije, stojijo in čakajo na dovoljenje tudi več kot 10 mesecev. "Izjava je nastala na podlagi tega, da moramo biti hitrejši pri določenih projektih, ki jih imamo v odnosu do obnovljivih virov energije in da morajo biti pri tem proaktivne tudi družbe v državni lasti," je poudaril Vrtovec.
Na vprašanje, ali je bil zadovoljen z Ribičevim delom, je odvrnil, da kot minister tega ne more presojati. "Za to sta odgovorna nadzorni svet in Slovenski državni holding, mi skrbimo za zakonodajo," je ponovil in sklenil, da so "vsi očitki iz trte izviti."
Očitki Ribiču in Golobu
Kot sicer poroča STA, Ribiču in Golobu očitajo, da naj bi brez vednosti nadzornega sveta Gen Energije, SDH in nadzornikov Elektra Ljubljana sklenila pogodbo o prodaji 75 odstotkov družbe Gen-EL, ki je polovična lastnica Gen-I.
V Gen-I so že pred časom pojasnili, da razpolagajo samo s 50-odstotnim poslovnim deležem v Gen-EL, kar izhaja tudi iz pogodbe o svetovanju, podpisane s KPMG. Postopek prodaje sicer predvideva dve fazi, pri čemer je prva, ki se konča predvidoma 12. novembra, namenjena ocenjevanju zanimanja za investiranje v "posredno lastništvo Gen-I in pridobitvi indikativnih tržnih vrednosti naložb družbenikov ter je v celoti nezavezujoča za prodajalce. Tako omogoča lastnikom predčasno prekinitev postopka brez posebnega razloga".
V Gen-I so pojasnili, da iskanje potencialnih zainteresiranih investitorjev v poslovne deleže Gen-I v družbi Gen-EL sledi strateškemu cilju ter je vključeno tudi v načrt letošnjega poslovanja, ki sta ga potrdili tako skupščina kot nadzorni svet. "Tudi v poslovnem načrtu za leto 2022, ki smo ga posredovali upravi GEN Energije in SDH v začetku septembra, je dezinvesticija te naložbe jasno in natančno opredeljena. Po našem vedenju uprava SDH na to temo ni imela nobenih zadržkov niti vprašanj," so po poročanju STA navedli v Gen-I.
Dodali so tudi, da uprava posla tudi ne more zaključiti brez številnih predhodnih soglasij - družbenikov Gen-EL, skupščine Gen-I, nadzornega sveta Gen Energije in uprave SDH. Zato so bili deležniki v predhodnih fazah sproti obveščeni o poteku postopkov, tudi trenutna faza zbiranja nezavezujočih ponudb predvideva usklajevanje z vsemi deležniki, zagotavljajo v Gen-I in dodajajo, da usklajevanja še niso mogla potekati, ker zbiraje ponudb še ni končano.
V SDH trdijo, da z Ribičevim odpoklicem s funkcije nimajo nič
V SDH seveda zanikajo Ribičevo verzijo. Pravijo, da je Ribič kot predsednik uprave podjetja Elektro Ljubljana že v letu 2018 sklenil pravne posle, s katerimi je ustanovil enostranska opcijska upravičenja v korist družbe Gen Energija na 25-odstotnem deležu, ki ga ima Elektro Ljubljana v podjetju Gen-EL v smislu zagotavljanja zavez družbenikov družbe Gen-EL k javno zasebnem partnerstvu, kjer sta uravnoteženo zastopana državni in zasebni kapital.
"Vsi ti pravni posli so določali način uveljavitve opcijskih upravičenj ter tudi ceno in bili odobreni tudi s strani pristojnih organov družbe Elektro Ljubljana," so izpostavili v holdingu.
Gen Energija je to opcijo junija letos po njihovih besedah uveljavila in v skladu s pogodbo opcijskemu zavezancu Elektru Ljubljana nakazala dogovorjeno kupnino. Elektro Ljubljana je v zvezi z realizacijo opcije sprožil sodni postopek, isti delež pa je ponudil na trgu, so v SDH opisali dogajanje.
Ob tem so pojasnili, da je konec marca letos na sestanku vodstvo Elektra Ljubljana med drugim predstavilo poročilo o oceni vrednosti 25-odstotnega deleža v družbi Gen-EL.
"SDH je opozoril na zaveze, ki jih je Elektro Ljubljana sam prevzel s sklenitvijo opcijske pogodbe z Gen Energijo. Dodatno je tudi s sklenitvijo družbene pogodbe v Gen-EL družbi Gen Energija priznal predkupno pravico za svoj 25-odstotni delež v družbi Gen-EL. SDH je posebej poudaril, da je naloga družbe, da ravna gospodarno in z vso ustrezno skrbnostjo," so zapisali.
V holdingu so zagotovili še, da spoštujejo pravila in dobro prakso korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložbo države, pa tudi, da SDH oz. njegovi zaposleni nikoli niso izražali nikakršnih navodil. "Ponovno tudi poudarjamo, da SDH do nedavnega ni bil seznanjen z začetim postopkom prodaje 75-odstotnega deleža v Gen-EL, ki ga izvaja Elektro Ljubljana skupaj z Gen-I," so dodali.
Pojasnili so še, da je Ribiča predčasno odpoklical nadzorni svet družbe kot pristojni organ in da se SDH v delo nadzornikov ne vmešava, "zato glede na izjave g. Ribič zavaja javnost, s tem ko povezuje SDH z odpoklicem s funkcije".