Ministrstvo za delo je predlog pripravilo zaradi evropske direktive, namen zakona pa je med drugim zmanjšati neenakost med ženskami in moškimi na področju usklajevanja poklicnega in družinskega življenja, je uvodoma povedal državni sekretar v ministrstvu za delo Dejan Levanič.
Zakonski predlog podaljšuje očetovski dopust, ki je zdaj v celoti plačan za 15 dni, na 30 dni plačanega dopusta.
Zakonski predlog podaljšuje očetovski dopust, ki je zdaj v celoti plačan za 15 dni, na 30 dni plačanega dopusta. Torej podaljšuje celotno trajanje dopustov ob rojstvu otroka z 12 mesecev na 12 mesecev in pol. Tako je zadoščeno zahtevi evropske direktive o neprenosljivih 30 dneh tako za mamo kot za očeta, pojasnjujejo na ministrstvu.
V prehodnih določbah je opredeljeno, da se bo sprememba uveljavila po tem, ko bo gospodarska rast v državi 2,5-odstotna, in sicer naj bi do 30 dni plačanega očetovskega dopusta postopoma prišli v treh zaporednih letih.
Zakonski predlog v skladu z evropsko direktivo prinaša tudi pravice socialnim staršem, torej tistim, ki za otroka dejansko skrbijo. Druga oseba, ki dejansko neguje in varuje otroka, ima tako pravico do starševskega dopusta v takšnem obsegu, kot jo imata oče oziroma mati. Skrajšan pa je za toliko dni, kolikor sta jih mati oz. oče že izkoristila.
Podatki za razvite države po opozorilih z ministrstva za delo kažejo, da je rodnost višja tam, kjer je starševska skrb bolje porazdeljena tudi z zakonom. Evropske države so starševsko varstvo in sistem družinskih prejemkov uredile različno, kot primer dobre prakse pa v stroki velja Islandija. V tej državi tako materinski kot očetovski dopust trajata tri mesece. Do starševskega dopusta, ki prav tako traja tri mesece, pa je upravičen eden od staršev.