Policija je sinoči medijem poslala fotografije dveh osumljencev, ki naj bi na protestu 5. oktobra v Ljubljani izvajala kazniva dejanja. Danes zjutraj smo dobili sporočilo, da je eden izmed osumljencev ‒ tisti, ki je na fotografijah oblečen v rumen pulover s kapuco, nosi rdečo torbo, okoli pasu pa ima zavezano oranžno vetrovko ‒ že identificiran, objava njegove fotografije v medijih pa zato ni več potrebna. Gre za standarden policijski protokol. Na enak način medijem pošiljajo tudi fotografije pogrešanih oseb, ki jih, ko so te najdene, s spleta umaknemo.
A pri tej zgodbi je bolj zanimiva vloga rumenega protestnika na demonstracijah prejšnji torek. Mnogi mediji in posamezniki so ga ujeli v svoje objektive, bil je namreč prisoten povsod, kjer so protesti preraščali v izgrede.
Kot ugotavlja uporabnik Twitterja JeEnJeLe, rumeni protestnik ves čas provocira in organizira ostale protestnike, ob tem pa se uspe izmakniti policijskemu nadzoru in represivnim ukrepom. Vodni top ga zgreši, policisti, ki izvajajo nadzor množic, pa ga kljub njegovim vpadljivim oblačilom in glasni plastični trobenti, s katero poziva množico k uporu, ne pridržijo.
Rumeni protestnik je bil med prvimi, ki so zaprli Celovško cesto in začeli vzklikati: “Ulice so naše,” kasneje pa so na Ruski ulici prevračali smetnjake. Oboroženi in oklepljeni policisti takrat niso preganjali teh nasilnih provokatorjev, pač pa so se pognali za tistimi protestniki, ki so v izogib nasilju pobegnili v Tivoli. Tja je priletelo tudi več pločevink solzivca, s katerim so zaplinili otroška igrala.
Že pred tem pa ga je na posnetkih opaziti, kako med prvimi krene za glasbenikom Zlatkom, ki je protestnike, po tem ko so se dlje časa zbirali na Trgu republike, pozval na pohod po Ljubljani. Rumeni protestnik Zlatku nekaj časa sledi, nato se postavi v njegovo bližino in s trobljenjem zvablja ljudi na cesto. Z Zlatkom za razliko do drugih spremljevalcev in pohodnikov ne komunicira, ugotavlja Twitter uporabnik JeEnJeLe, kar potrjujejo tudi posnetki.
Ko policisti pridržijo Zlatka, se rumeni protestnik znajde v policijskem obroču, od koder pa ga policija ne odstrani, kar je najmanj nenavadno, saj so iz obroča odstranili večino ostalih ljudi, tudi takšne, ki so bili manj nasilni od omenjenega protestnika. Ko Zlatka odpeljejo, se postavi na čelo kolone, kjer znova orkestrira upor, nato gre za policijskim vozilom, ko pa se mu pridruži večje število ljudi, pa se iz prve linije začne pazljivo umikati proti repu množice.
Zakaj policija kljub temu, da težav z obvladovanjem ostalih protestnikov ni imela, ni ukrepala, kot ukrepa ob nogometnih tekmah, in ločila huliganov od miroljubnih protestnikov?