Pomembno je seveda tudi, kako preprečiti, da bi postal užitek način bega pred izzivi in padec v odvisnosti. Spoznajte, kako prepoznati podzavestne ovire in pasti užitka ter si dovoliti polno doživljanje užitkov v življenju. Ste eden tistih, ki prosite za tisto, kar bi radi, si to akcijo ustvarite, nato pa ne zmorete radostno in z uživanjem tega sprejeti in obdržati v svojem življenju? To stanje lahko povzroči podzavesten vzorec ali prepričanje, da si ne zaslužite življenjskih užitkov.
Pomen besede
Beseda užitek je ime za čustvo, ki je posledica aktiviranih prijetnih občutkov.
Užitek je prijeten občutek ali zadovoljstvo, ki ga človek doživi ob različnih dejavnostih ali izkušnjah. To je lahko fizični občutek, kot je uživanje ob dobri hrani, toploti ali dotiku, ali pa psihološki občutek kot zadovoljstvo ob uspehu ali sreča ob druženju z bližnjimi.
Užitek motivira ljudi, da ponavljajo dejavnosti, ki prinašajo prijetne občutke, in se izogibajo neprijetnim okoliščinam. Je pomemben del našega življenja, saj vpliva na to, kako iščemo srečo in kako se počutimo zadovoljni ter izpolnjeni.
Mnogi izzivi
Vendar pa užitek ni vedno preprost. Seveda je življenje valovanje – sestavljeno iz lepih in manj lepih trenutkov. Zato je pomembno, da smo se sposobni soočiti tudi z neprijetnimi izkušnjami, da pridobimo sposobnost sporazumevanja v takšnih okoliščinah in jih rešujemo sproti. To je še posebej pomembno, da užitek ostane pozitiven del življenja, in ne oblika bega. Kadar se ne naučimo soočiti se z izzivi in jih rešiti, se lahko zgodi, da nekateri užitki postanejo beg pred resničnostjo in način za prikrivanje negativnih občutkov, s katerimi se človek ne zmore soočiti.
Na primer, kaj se zgodi, ko zadovoljstvo izhaja iz virov, ki vodijo v zasvojenost?
Eden izmed ključnih trenutkov v razumevanju uživanja je zavedanje, da užitek, ki ga izkušamo, ne sme biti na račun našega fizičnega, čustvenega ali duševnega zdravja.
To se je zgodilo ženski, ki je s cigaretami poskušala najti mir sredi težkih trenutkov. Sprva je menila, da ji cigarete pomagajo se umiriti, a je kasneje ugotovila, da gre zgolj za manipulacijo uma. Ugotovila je, da užitek, ki ga je občutila ob kajenju, ni bil nič drugega kot začasen beg pred resničnim soočenjem s situacijami, čustvi in občutki, ki so jih situacije povzročale v njej.
Prepoznavanje vzorcev
Pomembno je, da znamo razlikovati med užitki, ki nam služijo, in tistimi, ki nas vodijo stran od soočanja z resničnostjo. Kadar se preveč zanašamo na zunanje vire uživanja, ki omilijo naše težave, lahko postanemo odvisni od njih, ne glede na to, ali gre za hrano, pijačo, odnose, spolnost, cigarete, družbeno omrežje ali druge oblike preusmerjanja pozornosti.
Učinkovita pot do uravnoteženega življenja je prepoznati vzorce, ki nas usmerjajo k nezdravim oblikam uživanja, in poiskati notranjo moč, ki nam omogoča, da se soočamo s negativnimi izkušnjami, čustvi in občutki, ki so jih situacije povzročale v nas, in nevtraliziramo negativne energetske vplive takšnih situacij.
Rešitev je v zavedanju. Ko se naučimo, kako prepoznati zdrave in nezdrave oblike užitka, lahko začnemo krepiti svojo notranjo moč. Ko si dovolimo občutiti radost in sprejeti srečo brez občutka krivde, užitek dobi svojo pravo vrednost. Ne gre za to, da si odrečemo užitke, ampak jih ozavestimo in jim damo prostor v svojem življenju, kjer nas bogatijo, ne pa omejujejo.
Sprejemanje odgovornosti
Primer ženske, ki se je osvobodila odvisnosti od cigarete, je ključen za razumevanje te dinamike. Z zavedanjem, da njen um manipulira z idejo, da je cigareta rešitev, je našla moč v sebi in iskala nove vire radosti. Tako je odkrila, da ji ni več treba posegati po škodljivih nadomestkih. Namesto tega je izbrala odnose, aktivnosti in trenutke, ki so ji prinesli trajno zadovoljstvo.
Ključnega pomena pa je, da upoštevamo uživanje kot del življenja, ob tem pa prevzamemo tudi odgovornost za lastno srečo. S tem, ko nam je dovolj uživati v zdravih oblikah zadovoljstva, krepimo svoje notranje počutje in zmožnost, da ostanemo trdni v težkih časih. Ne gre za izogibanje neprijetnostim, temveč za pogum, da se z njimi soočimo in prepoznamo, kje užitek postane beg in kje ostane del izpolnjenega življenja.
Tako lahko z močjo zavedanja in iskrenega vpogleda vase poskrbimo, da bo užitek ostal naš zaveznik, ne pa postal breme in odvisnost.
Primer iz prakse
Takole je po opravljenih terapijah zapisala omenjena gospa, ki se je rešila zasvojenosti s cigaretami:
»Zdaj se zavedam, da lahko užitek, ki ga občutiš ob pokajeni cigareti, premagaš tako, da najdeš nekaj, kar te osrečuje. Ko si srečen, užitka, ki te vodi v zasvojenost, ne potrebuješ več, saj niti ne pomisliš, da bi škodoval svojemu zdravju. V interesu ti je namreč živeti zdravo in uživati zadovoljstvo v notranjem dobrem počutju. Ko sem si končno dovolila in sprejela, da imam pravico počutiti se dobro in uživati v odnosih ter stvareh, ki me osrečujejo, sem zmogla škodljiv užitek nadomestiti z 'zdravimi užitki'.«