Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Hladno vreme terja svoj davek, na več lokacijah opazili poginule lastovke


vestnik
Janja Cör
2. 10. 2024, 06.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Izrazit padec temperature ni presenetil le nas, na drastično spremembo vremena niso bile pripravljene tudi nekatere ptice, zlasti mlade in neizkušene.

Lastovke.jpg
DOPPS
Nenadna ohladitev lastovkam ni pogodu.

V zadnjih dneh smo bili priča skrb vzbujajočemu pojavu – na več lokacijah so opazili poginule ali močno oslabljene lastovke. V Društvu za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije (DOPPS) pripisujejo vzrok nenadni in nepričakovani ohladitvi, ta je prizadela predvsem lastovke, ki so se v tem času odpravljale na svojo selitveno pot proti toplejšim krajem. Dolgotrajna izpostavljenost hladnemu vremenu, ki ga je spremljalo daljše obdobje dežja, je pri pticah bistveno povečala potrebo po hrani. Ta pa je v  takih razmerah težko dostopna, pojasnjuje varstveni ornitolog iz DOPPS Tilen Basle. Na udaru so predvsem lastovke, katerih osnovna prehrana so leteče žuželke. Te se ob hladnem vremenu skrijejo, kar vodi do stradanja lastovk.

Mnogim ni uspelo doseči ciljne destinacije

Ko se dnevi skrajšajo in temperature padejo, se lastovke selijo proti jugu, kjer iščejo ugodnejše razmere za zimo. Basle razlaga, da se selitev lastovk dogaja v širokem obdobju, vendar so tiste, ki trenutno prehajajo skozi naše kraje, večinoma ptice iz vzhodne in severovzhodne Evrope. Lastovke, ki gnezdijo v tem času, so redke. Gre predvsem za mlade lastovke, ki so se izvalile iz zadnjih legel. Tem je selitev velik izziv, saj so manj izkušene in šibkejše v primerjavi s tistimi, ki so gnezda zapustile že prej.

Kaj lahko storimo, ko naletimo na lastovke v stiski?

Lastovke iščejo zatočišče na suhih in varnih mestih, kot so nadstreški ali balkoni. Pomembno je, da jih ne vznemirjamo, saj strah lahko povzroči, da odletijo in s tem izgubijo dragoceno energijo. Če naletimo na lastovke, ki so padle na tla ali so oslabljene, ornitolog svetuje posvet z veterinarjem ali azilom za prostoživeče ptice.

Dodaja, da je zaradi velikega števila ptic včasih težko zagotoviti pomoč vsem. Vsak od nas lahko pripomore že s tem, da pticam omogoči toplo in suho mesto, kjer se lahko posušijo. Če imamo na voljo hrano, so ličinke mokarjev primerna izbira, pravi Basle. Vendar je pomembno vedeti, da prostoživečih lastovk ne smemo hraniti, saj jedo predvsem leteče žuželke.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.