Na oder Gledališča Park se vračajo domače viže z Dejanom Rajem in prijatelji
Skupina profesorjev glasbe in glasbenikov želi iztrgati pozabi klasike narodnozabavne glasbe

V nedeljo, 8. decembra, se na oder Gledališča Park v Murski Soboti vrača koncert Domače viže z Dejanom Rajem in prijatelji. Gre za projekt, ki se je rodil pred nekaj leti na podlagi oddaje Te domače viže na radiu Murski val, ki jo je takrat vodil Dejan Raj. »Poslušalci so si pogosto zaželeli istih skladb in tako se mi je utrnila ideja, zakaj ne bi teh tolikokrat predvajanih in želenih skladb poslušalcem ponudili tudi v živo. Prvi koncert je bil leta 2017, od takrat smo jih izvedli skupno pet. Moram reči, da smo bili na začetku malo skeptični, kakšen bo odziv, potem pa smo takoj razprodali dva koncerta. Imamo zveste poslušalce, ki se radi vračajo, vsakič znova pa vidimo tudi nove obraze,« je dejal Dejan Raj.
Odigrati občuteno
Namen koncerta je obuditi skoraj pozabljene narodnozabavne skladbe, ki so v zakladnici viž zapisane z zlatimi črkami. Projektna skupina se zato trudi poustvariti te viže v zelo originalnem smislu, iz pozabe potegniti nostalgične skladbe ter jih predstaviti ljudem, ki se na ta način vračajo v svoje mladostne dni, ali pa poslušalcem preprosto polepšati nedeljski večer. Že od vsega začetka je zasedba stalna, sestavljajo jo učitelji glasbe in profesionalni glasbeniki, ki imajo radi narodno glasbo, živijo z njo in za njo. To so Romana Zelenjak (vokal), Andrej Tibaut (kitara, vokal), Boštjan Lašič (trobenta), Bojan Zelenjak (klarinet), Marko Slavič (bas, bas kitara) in Dejan Raj (harmonika), letos pa se jim bo na koncertnem odru pridružila še vokalistka Simona Kokot.
Doslej so na koncerte vabili različne goste, med njimi so bili Primorski fantje, Andrej Bergant, Fantje s Praprotna, Toni Verderber in drugi, letos pa so se odločili, da celoten koncert izvedejo sami. »Smo pa zraven povabili še eno pevko, ker želimo po vzoru Avsenikov narediti pevski tercet in instrumentalni kvintet. To je letošnja novost,« je povedal Andrej Tibaut, ki obljublja, da bo tudi letošnji program zelo pester. V dobri uri, kolikor bo trajal koncert, bodo poslušalci lahko prisluhnili tistim skladbam, ki so pisale zgodovino narodnozabavne glasbe, pa so danes morda preredko predvajane, med njimi so denimo Avsenikovi Gozdovi v mesečini, pa originalna Sankaška polka, Kranjsko dekle Alpskega kvinteta, Ostal je le spomin Ansambla Franca Miheliča in druge. »Glasba, ki jo poustvarjamo, ima težo in mislim, da če izvajaš to glasbo, jo moraš izvajati pravilno oziroma mora biti vsaj pristop takšen,« je povedal Raj, pri čemer Tibaut dodaja, da se kot profesionalci trudijo, da glasba ni samo odigrana, temveč je odigrana občuteno. »Prav zato se na koncert pripravljamo praktično vse leto, bolj intenzivno pa dva meseca pred njim, ko se dela predvsem za uigranost.«
Vrnitev k poslušanju
Kot ugotavljata oba sogovornika, je narodnozabavna glasba v zadnjih letih spet zelo priljubljena. »Ko sem sam začel igrati harmoniko pri svojih rosnih osmih letih, je bilo boljše, da sem bil s tem tiho. Takrat nisi bil preveč popularen, če si igral harmoniko. Danes je drugače, veliko je zanimanja tako za ta inštrument kot za narodnozabavno glasbo med mladimi. To se vidi tudi po številu in obiskanosti veselic. Mislim, da je velik preboj na tem področju naredil Atomik Harmonik in kasneje Modrijani, ki so spremenili to glasbo v bolj živahno, plesno,« meni Dejan Raj, podobno opaža Tibaut. »Mislim, da je narodnozabavna glasba pri mladih zelo popularna, ampak temelji bolj na živih ritmih kot plesna glasba, ne pa toliko kot koncertna glasba. Mi z našo projektno skupino pa se želimo vrniti ravno k temu koncertnemu delu narodnozabavne glasbe. Da se ta glasba posluša in dojema skozi besedila in skozi harmonije.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se