Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Najnovejše

  • 14. nov 2021

  • 22:57
    1636642706_cg_vavcerji.jpg
    tednik · Turizem

    Turizem in prireditve: Po spodbudnem poletju težak konec leta …

    Dejstvo, da odločevalci veljavnosti turističnih vavčerjev ne nameravajo podaljševati, je pomembno prispevalo k polnjenju turističnih kapacitet v Sloveniji. Marsikdo se boji prihodnosti in možnosti zapiranja države. Po – za turistične delavce – izjemno uspešnem poletju in spodbudnih podatkih za krompirjeve počitnice se obeta težek in neznank poln konec letošnjega leta. Dogodki, ki bi morali turistično ponudbo oživiti, se že odpovedujejo …

    22:56
    1636642624_mz_obvoznica3.jpg
    tednik · Promet

    Kidričevo: Podvoz zgradili in ga nato premaknili pod tire

    Na gradbišču kidričevske obvoznice so minuli konec tedna izvedli zahtevni gradbeni poseg, pod železniško progo so vstavili že zgrajeni podvoz. Izvajalci so bili s časom omejeni, saj so odstranili del železniške proge, ki služi Talumu in jo je bilo treba do ponedeljka sestaviti nazaj.

    22:54
    1636642526_cepilnik1.jpg

    Cepilniki drv: Izbira stroja naj bo odvisna od tega, koliko drv potrebujemo

    V zadnjem desetletju in še malo se je priprava lesa za ogrevanja močno spremenila. Od tradicionalnih pripomočkov, kot so motorna žaga, krožna žaga in sekira, se je ponudba razširila in doživela pravi razcvet s sekalniki za pripravo sekancev, cepilnikov, rezalno-cepilnih strojev in sodobnih krožnih žag za pripravo polen do industrijskih obratov za pripravo pelet.

    22:53
    1636642447_cg_lesarska_sola_1.jpg

    Mladi kadri za uspešno lesarsko prihodnost Slovenije

    Lesarska šola Maribor, ki se ponaša z dolgoletno tradicijo izobraževanja, je ena tistih šol, ki ne beleži upada vpisa dijakov. Letos so vpisali sedem dijakov več kot v prejšnjem šolskem letu, v gozdarskem programu pa jih imajo letos kar deset več. Poklica gozdarja in mizarja sta tudi deficitarna poklica, dijaki imajo možnost pridobiti štipendije, predvsem pa sta to zelo zaposljiva poklica. V novem šolskem letu se na Lesarski šoli Maribor izobražuje skupaj 358 dijakov, na njeni Višji strokovni šoli pa 120 študentov.

    22:50
    1636642284_mh-sveča.jpeg
    tednik · Zdravje

    V vinsko klet te dni le z gorečo svečo

    Te dni se v številnih kleteh ob vrenju mošta sprošča ogljikov dioksid. Stroka opozarja na previdnost, saj je previsoka koncentracija tega plina lahko usodna. V preteklosti je prišlo že do hudih, usodnih zastrupitev. Pri vrenju mošta namreč nastaja večja koncentracija ogljikovega dioksida, ki zmanjša koncentracijo kisika v zraku, zaradi česar je zadrževanje v neprezračenih vinskih kleteh lahko smrtno nevarno.

    22:00
    1636642861_cg_elektricni_avto_majsperk.jpg
    tednik · Promet

    Majšperk: Brezplačni prevozi za starejše

    Občina Majšperk si na različne načine prizadeva spodbujati trajnostno mobilnost. V začetku letošnjega leta so se odločili za nakup električnega avtomobila in ga v minulih dneh pripeljali v občino.

    21:01
    nestor.jpg

    Ključ do zdravja? Dihajte skozi nos!

    Se počutite utrujene, vas prežema strah, imate preveč kilogramov, bolečine? No, ko iščete rešitve za svoje težave, preverite, ali dihate skozi nos. Kajti samo s tem, da namesto skozi usta podnevi in ponoči dihate skozi nos, lahko strašno izboljšate svoje počutje. To trdi v knjigi Dihaj James Nestor, dolgoletni novinar, ki je prepotoval svet in se pogovarjal tako z znanstveniki, zdravniki kot tudi poznavalci starodavnih kultur, da je našel pojasnila ter dokaze, zakaj je pravilno dihanje tako strašno pomembno. Prejšnji teden je knjigo predstavljal v Ljubljani.

    21:00
    Katja Jevšek, pes.png
    njena · Živali

    Katje Jevšek svoj čas rada preživlja v družbi pasjega prijatelja

    Neustavljiv čuvaj, ki bo svojo družino branil tudi z življenjem, če bo precenil, da je v nevarnosti; tujcev nikakor ne bo sprejel na svoj vrt, ne bo odlašal z renčanjem, lajanjem … Po drugi strani pa je lahko ljubezniv in nežen z družinskimi člani, pes z močnim temperamentom, ki zna biti tudi malo svojeglav. Kavkaški ovčar, pes, ki zahteva izkušenega vodnika, dobrega poznavalca pasme. Predstavnik te pasme je tudi najboljši prijatelj priljubljene voditeljice Katje Jevšek.

    20:30
    locitve2.jpg

    Vcepijo ti strah, da bo partner odpeljal otroka

    V običajnem letu 2019 se je v Sloveniji razvezalo 2.476 parov, sledilo je epidemično leto 2020, ko se je po pričakovanjih ločilo 702 parov manj, za letos pa imamo samo delne podatke. A prvo četrtletje kaže na 50 ločitev več kot v istem obdobju leta 2019. V povprečju se pri nas ločujejo moški, stari 47 let, in ženske pri 44 letih. Po navadi pišemo o krutih ločitvenih bitkah, ki se lomijo na plečih otrok, tokrat pa smo poiskali sogovornika, ki sta se ločila sporazumno ter se glede otrok dogovorila tako, da sta danes lahko ponosna in jim gre dobro. Kljub temu je ločitev tudi zanju ena izmed težjih preizkušenj v življenju.

    20:00
    Marija Lah

    Marija Lah, zadnja dežnikarica v Ljubljani

    Ko je oče Marije Lah leta 1966 prišel na občino, da bi pridobil obrtniško dovoljenje, mu je uradnica odvrnila, da so že štirje dežnikarji v Ljubljani in da še enega ne potrebujejo. »Prostor sem že kupil. In kaj naj zdaj?« jo je vprašal. »Potem pa naj vam bo,« mu je odvrnila. »In ta ‘naj vam bo’ sem danes jaz, še zmeraj tu,« pravi naša sogovornica.

    18:55
    Peter Poles, Marjetka Vovk, Slovenija ima talent

    Se po okužbi vračata v šov?

    Prva polfinalna oddaja Slovenija ima talent se je zaradi okužbe s koronavirusom odvila brez voditelja Petra Polesa in žirantke Marjetke Vovk. Kaj pa se obeta v drugi polfinalni oddaji? Se bosta vrnila pod žaromete?

    18:01
    gmunden, kontrola, covidno potrdilo.jpg

    Za kršenje ukrepov 500 evrov kazni, za izogibanje nadzoru 1450

    V Avstriji v boju proti četrtemu valu pandemije s ponedeljkom za necepljene proti covidu-19 uvajajo zaprtje države, je po sestanku z glavarji zveznih dežel sporočil kancler Alexander Schallenberg. To pomeni, da bodo necepljeni lahko svoj dom zapustili le za nujne opravke, obisk pri zdravniku in odhod na delo.

    18:00
    aljoša-bagola, steklarna-rogaška
    njena · Dom

    Aljoši Bagola delo na kmetiji zlezlo pod kožo

    Aljoša Bagola je kreativen na različnih področjih življenja. Delo na kmetiji starih staršev je zaznamovalo njegovo otroštvo, občutek stika zemlje z golo roko in obdajajočo naravo pa je še vedno živ.

    17:50
    sveta gora (1).jpg

    FOTO: Sveta gora, kjer romarji odložijo svoje breme

    Izročilo pravi, da se je neke junijske sobote po binkoštih leta 1539 grgarski pastirici Urški Ferligojnici na vrhu Skalnice, današnje Svete gore, prikazala devica Marija z Jezuščkom v naročju in ji naročila: »Reci ljudstvu, naj mi tukaj zida hišo in milosti prosi!« Urška je po okoliških vaseh in Gorici začela razglašati Marijino naročilo.

    14:59
    1636642786_cg_natasa_ptujski_grb.jpg

    „Vsak grb je zahteven in nosi svojo zgodbo“

    15. septembra se je uradno pričel projekt kvačkanja 212 občinskih grbov za Guinnessovo knjigo rekordov. 211 kvačkaric in en kvačkar bodo za njihovo izdelavo porabili več kot 21.000 ur ter 530 kg preje iz tovarne v Majšperku. Delo morajo dokončati do 26. decembra.

    12:33
    11:47
    1636890696_galicija_7.jpg
    novi-tednik · Kultura

    Kot so nekoč martinovali pod Kunigundo

    Na martinov konec tedna si mnogi privoščijo rdeče zelje, mlince in pečeno perutnino ter ob tem za nameček nazdravijo z mladim vinom. Člani Folklorne skupine Galicija so letos stopili korak naprej. V približno dvajsetminutnem videu so prikazali, kako so pod Kunigundo martinovo praznovali nekoč. Film so na portalu Youtube premierno predvajali na martinovo točno ob 11.11. uri in kot so obljubili, je le prvi v nizu etnoloških videov, s katerimi bodo vsak mesec obudili eno izmed šeg v tem delu Spodnje Savinjske doline.

    10:00
    rozika.jpeg
    njena · Kultura

    Sekirca v med: Noro lepo je, da mlade še zanimam

    Kdo bi si mislil, da bodo ravno težave z matematiko, ki jih je Jožica Avbelj imela v gimnaziji, glavni vzrok za njeno odločitev za igralski poklic. Še sreča, saj sicer ne bi imeli sijajne igralke, ki je v dobrega pol stoletja kariere nanizala številne vloge v gledališču, na filmu in televiziji.

    09:00
    Tanja Postružnik Koren
    njena · Kultura

    Tanja Koren: tudi za ločitev je potreben pogum

    Šova Ljubezen po domače si skorajda ne predstavljamo več brez simpatične voditeljice Tanje Koren, ki že šesto sezono pomaga osamljenim s podeželja pri iskanju sorodne duše. Čeprav naj bi šov predvsem zabaval gledalce, ljubezenske niti med udeleženci plete spoštljivo, z veliko občutljivostjo za vse odtenke in posebnosti človekovega značaja. Njeno vodilo je brezmejna ljubezen, ki jo namenja svojemu možu Matiji in sinovoma, ki jim je korona prinesla še eno veliko spremembo – selitev iz Ljubljane na podeželje v Kranjsko Goro, kjer se po obilici dela pred kamerami in v podjetju sprošča na vrtu in v čebelnjaku.

    07:57
    uros3

    Uroš Slak: »Najprej živim za svojega otroka, nato prideta služba in prosti čas«

    Voditelj in novinar Uroš Slak se je lotil novega izziva: pogovorne oddaje z enim gostom. Za vrhunec svoje kariere sicer šteje oddajo Trenja, ki jo je vodil kar sedem let, a Ena na ena je »najbolj logično nadaljevanje in lepa nadgradnja vseh oddaj, ki sem jih delal«. O takšni oddaji je razmišljal zadnji dve leti. »Prav želel sem si pogovorov z enim gostom in spraševanjem na drugačen način, to se mi je zdel eden največjih izzivov.«

    04:00
    1636793177_sonja_6.jpg
    novi-tednik · Turizem

    »Od doma grem vedno dobre volje«

      Vsako potovanje človeka spremeni za vse življenje, pravi Sonja Salobir Lindsay. Doslej je obiskala dobršen del sveta. V zadnjem času jo vleče v kraje, prekrite s snegom in z ledom. Tam čas ob opazovanju narave teče po svoje. Učiteljici nemščine in angleščine na Ekonomski šoli Celje je odkrivanje tujih držav gotovo lažje tudi zato, ker s svojim znanjem jezikov premaga marsikatero oviro pri sporazumevanju. V zadnjem obdobju njeno oko lepoto vse bolj zaznava tudi na domačem pragu. »Dolgo je veljalo, da sva se z možem bolje znašla v Los Angelesu kot v Mariboru. Medtem ko sva veliko časa preživela po svetu, sva bila med bivanjem v domovini večino časa kar doma. Sedaj se veliko potepava po Sloveniji, ki je res čudovita.«  


    © 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

    Vse pravice pridržane.