
Bolezni / stran 46

Če želimo bolnike ustrezno zdraviti, je pljučno hipertenzijo treba najprej prepoznati
Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije ob svetovnem dnevu pljučne hipertenzije, ki ga obeležujemo 5. maja, opozarja na relativno slabo poznavanje bolezni med širšo javnostjo in družinskimi zdravniki, kar podaljšuje diagnosticiranje bolnikov in zmanjšuje možnost, da bolniki do ustreznega zdravljenja pridejo pravočasno. »S kampanjo 'Prepoznajmo pljučno hipertenzijo' želimo razširiti zavedanje o obstoju te bolezni in povečati možnost, da bolnik do ustreznega zdravljenja pride v čim bolj zgodni fazi bolezni,« izpostavlja Tadeja Ravnik, predsednica društva.


Nadzor nad ljubljansko psihiatrično kliniko pokazal sistemske nepravilnosti
Nadzorna komisija po koncu sistemskega nadzora ljubljanske psihiatrične klinike zaradi pričevanj o domnevnem nasilju zaposlenih nad pacienti nasilja v poročilu ni nedvoumno potrdila, je pa ugotovila več sistemskih nepravilnosti, je poročal Radio Slovenija. Vodstvo klinike pa v odzivu za STA opozarja na več pomanjkljivosti poročila.

Nekateri dveletni otroci so tehtali le okoli štiri kilograme
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes sporočila, da Gazi še vedno grozi lakota. Čeprav je v zadnjih tednih tja prispelo več pošiljk hrane, nevarnost lakote po besedah predstavnika WHO za palestinska ozemlja Rika Peeperkorna s tem še ni odpravljena. Po palestinskih ocenah je v zadnjih tednih v Gazi umrlo približno 25 podhranjenih otrok.

To so pogosti vzroki nepojasnjenih glavobolov
Glavoboli, še posebno če so stalni in dolgotrajni, nam lahko zelo otežijo vsakdan in oslabijo delovne sposobnosti. Včasih ni lahko ugotoviti, kaj sproža glavobol, morda pa prepoznate vzrok v naslednjih opisih, kaj vpliva na bolečine v glavi.

Manj znani vzroki za temne kolobarje pod očmi
Razlogi za temne kolobarje pod očmi niso vedno tako preprosti.

(ZDRAVSTVENI STATISTIČNI LETOPIS) V Pomurju je največ debelih. Najpogostejši vzrok za prezgodnjo umrljivost so bolezni obtočil
Najpogostejši vzrok za prezgodnjo umrljivost v naši regiji so bile bolezni obtočil ter nekatere infekcijske in parazitske bolezni.

Tako doživljajo svet ljudje z borderline osebnostno motnjo
Za borderline osebnostno motnjo je značilna nizka samopodoba, paničen strah pred zapuščenostjo in občutkom nesprejetosti. Je takšna oseba del vašega življenja?


Spremlja jo bolečina, bolj nevarna kot le nedolžna preglavica
Kila ni le bolezen današnjega časa, prvo omembo te težave so zasledili že v egipčanskih papirusih iz leta 1550 pred našim štetjem.

S pomočjo soli in sode nad boleče razjede v ustih
Tisti, ki se spoprijemate z aftami, veste, da so precej nadležne. Najpogosteje se pojavijo jeseni in pozimi, ko imamo slabšo odpornost.

Glicin - pozabljena molekula življenja in dolgoživosti

Koncept treh tipov visokega krvnega tlaka
Z raziskavami so znanstveniki različne oblike visokega tlaka razporedili v tri osnovne tipe. Koncept daje izhodiščno osnovo drugačnemu pristopu k zdravljenju.

Kolcanje sproži refleks mišic grla
Ne, ne kolcamo zato, ker naj bi nekdo mislil na nas, kot pravi stara slovenska vraža. Razlog tiči v razdraženi trebušni preponi.

Ko zob povzroča vnetje, zatekanje ter bolečine
Modrostni zobje so nepogrešljivi pri žvečenju in grizenju, vendar le takrat, ko ne škodujejo drugim zobem in ko normalno zrastejo v čeljusti. Žal pa velik del prebivalstva nima te sreče.


Hripavost je prvi in najpogostejši znak, zgodnje odkrivanje je ključno
Pri večini bolnikov diagnozo odkrijejo šele v poznih stadijih bolezni, čeprav jih hripavost že v začetnem stadiju opozori, da z njihovimi glasilkami nekaj ni v redu.

Sledi ptičje gripe našli tudi v mleku v trgovinah, strokovnjaki v skrbeh
Virus ptičje gripe H5N1 se že mesece neodkrito širi med kravami molznicami na farmah po ZDA, poroča revija Nature, ki se sklicuje na predhodno genomsko analizo ameriškega ministrstva za kmetijstvo (USDA).

Foto: Britanski kralj se je vrnil v javnost, vendar nadaljuje zdravljenje
Britanski kralj Karel III. se je danes z obiskom bolnišničnega centra, v katerem obravnavajo različne vrste raka, v določeni meri vrnil k opravljanju javnih obveznosti. Gre za njegov prvi nastop v javnosti, odkar je v začetku februarja sporočil, da se tudi sam zdravi za rakom.

V Turčijo je odpotovala na lepotno operacijo dojk k navadnemu mesarju
44-letna Švicarka je odpotovala v Turčijo na lepotno operacijo dojk, dobila je celo popust, a zdaj plačuje visoko ceno. Šest tednov po posegu še vedno trpi zaradi hudih bolečin. Rane se še niso zacelile in prsi sploh ne izgledajo lepo. Morda bo morala spet pod nož.
Trenutno
11 °C
Deževno
četrtek, 8. 5
Deževno
petek, 9. 5
Deževno
sobota, 10. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti