
Bolezni / stran 43

Povprečni letni izdatek za sladkorno bolezen znaša 174 milijonov evrov
Več kot polovica neposrednih letnih izdatkov, ki jih Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nameni za sladkorno bolezen, gre za obvladovanje posledic zapletov sladkorne bolezni, na primer hospitalizacije zaradi srčno-žilnih zapletov, zapletov na ledvicah, diabetične noge in drugih.

Presenečeni boste, koliko stvari si lahko olajšate s čebulnimi ali česnovimi olupki
Včasih so naše babice poznale številne trike, pri katerih so uporabile tudi tiste dele zelenjave, ki jih danes pogosto zavržemo. Ali veste, kako koristni so čebulni in česnovi olupki?

Kaj nam sporoča telo?
Človeško telo je zelo občutljiv inštrument. Z vsako celico odraža stanje duše in simptomi, ki se pojavljajo, so po navadi odraz nekega notranjega neravnovesja, čustvenih konfliktov ali česa drugega. Vse življenje se moramo tako učiti poslušati svoje telo, na kaj nas opozarja in kaj nam sporoča, da bomo lahko živeli kakovostno in v sožitju z njim.

V Sloveniji kronično primanjkuje družinskih zdravnikov
Danes obeležujemo svetovni dan zdravnikov družinske medicine, ki letos poteka pod sloganom Zdrav planet, zdravi ljudje. Slovenski družinski zdravniki so opozorili na pomanjkanje mladih specializantov družinske medicine. Težavo med drugim vidijo v prekratkem času, ki ga imajo na voljo za obravnavo bolnika.

Kaj vse vpliva na vaginalno floro in na kaj morate paziti
Če je vaginalna flora porušena, se pojavijo srbečica, ščemenje in izcedek, vse pa je lahko zelo neprijetno in opozarja na to, da nožnica potrebuje pomoč.

Čas, ko vzamete tableto, vpliva na zdravilni učinek
Pred, med ali po jedi … Te zapise vedno zasledimo na zdravilih, ki jih kupimo v lekarni. In prav natančna opredelitev trenutka odmerka je odločilna za optimalno delovanje zdravila.

Kasneje ko se ženska odloči za otroka, večja je možnost carskega reza
Številni zdravniki danes hitro ovržejo tezo, da v nosečnosti po dopolnjenem 40. letu vedno in brez izjeme nastopijo težave.

Zoper alergije se borimo z zelišči, ki so jih poznali že naši predniki
Alergiki so to pomlad razmeroma dobro prenesli prvo cvetenje, saj je obilica dežja pripomogla k manjšemu draženju. A so še vedno prisotne, zoper njih pa se lahko bojujemo z zdravilnimi zelišči.

V Krškem visok delež debelih otrok in visoka vključenost v pomoč na domu

Majski svetovni dan in teden multiple skleroze v Knjižnici Brežice

»Vredno je bilo vztrajati«
Prvega maja 1994 je dr. Jože Pungeršek na celjski Ljubljanski cesti odprl svojo zasebno zobozdravstveno ambulanto. Bil je prvi zobozdravstveni zasebnik v tem mestu. Ni se odločil za koncesijo, s čimer bi svoje delo opravljal v okviru javne zdravstvene službe, saj ni želel, da bi ga ta pri delu omejevala. Čeprav še danes nudi samoplačniške storitve, je zagovornik javnega zdravstva. Prepričan je, da bi samoplačniške ordinacije morale reševati nadstandardne storitve in ne osnovnih, kot to počnejo v največji meri. Zaradi velikega povpraševanja mu dela ne zmanjka, v njegovi ambulanti pa se uči tudi njegov sin, za katerega verjame, da ga bo čez čas uspešno nasledil.

Novi podatki: v Krškem izstopa delež otrok s prekomerno težo
Bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev Mestne občine Krško traja povprečno 23,8 dneva na leto, kar je več od slovenskega povprečja, ki je 21,7 dneva. Pomembno občina izstopa pri debelosti otrok, nesrečah zaradi alkoholiziranosti in primerih raka, pozitivno pa po pomoči na domu in nekoliko višji delovni aktivnosti, kažejo podatki NIJZ.

28-letni Nizozemki so odobrili evtanazijo zaradi duševnih težav
Zoraya ter Beek, na videz povsem zdrava 29-letna Nizozemka, je zaradi neznosnega duševnega trpljenja dobila dovoljenje za evtanazijo. Pestijo jo kronična depresija, anksioznost, travma in osebnostna motnjo. Za povrh so ji diagnosticirali tudi avtizem.

Ste videli ta oglas goljufivega podjetja? David Zupančič:" Papilomi so pot v grob"
Zdravstveni inšpektorat opozarja na goljufivo prakso pri promociji prehranskega dopolnila Germivir na spletu in družbenih omrežjih. Gre namreč za lažni intervju z infektologom Davidom Zupančičem, v katerem izdelku pripisujejo nedovoljene učinke zdravljenja in preprečevanja raznih bolezenskih stanj, kar lahko predstavlja tveganje za zdravje, menijo.

Več kot 1100 primerov oslovskega kašlja
Letos so v Sloveniji po podatkih NIJZ potrdili 1164 primerov oslovskega kašlja. Tudi v nekaterih drugih evropskih državah beležijo večje izbruhe te bolezni; med januarjem in marcem letos v državah EU zabeleženih več kot 32.000 primerov oslovskega kašlja.

Pacient na urgenci medicinski sestri zlomil prst, zdravstveni delavci deležni tudi groženj s smrtjo
V Zdravniški zbornici Slovenije pozivajo k oddaji podpisa za vzpostavitev kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca. Tako bodo podprli predlog sprememb kazenskega zakonika, ki po besedah predsednice zbornice Bojane Beović prinaša nekaj dobrega ne samo zdravstvenim delavcem, ampak vsem ljudem, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo.

Jutranji nedeljski seks je 52-letni Melanie rešil življenje
Zakonca iz Ketteringa v Angliji sta nekega nedeljskega jutra uživala v seksu, ko je on prišel do šokantnega odkritja med njenimi nogami.

Najbolj uporabljana droga je konoplja
18 milijonov evrov so leta 2022 v Sloveniji znašali javni izdatki za programe s področja prepovedanih drog, od preventivnih dejavnosti do zdravljenja odvisnosti, ocenjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Vasilij Banin, specialist nevrolog - Vabljeni na brezplačno terapijo

V Novem mestu večji delež nesreč zaradi alkohola ter samomorov
Trenutno
9 °C
Oblačno
četrtek, 8. 5
Deževno
petek, 9. 5
Deževno
sobota, 10. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti