
Bolezni / stran 29


Nova centra za duševno zdravje, v nekaj letih nov prizidek doma


Vam v telesu zastaja voda? Preizkusite ta domač recept!
Peteršiljev čaj bo izjemno hitro in učinkovito pomagal izločiti vodo iz vašega telesa.

Kateri so najpogostejši vzroki za slab zadah?
Mnogi se spopadajo z zadahom iz ust in se zaradi njega pogosto znajdejo v zadregi. Ste tudi vi med njimi? Da se zadaha znebite za vedno, je najprej treba odkriti, zakaj ta pravzaprav nastane.

»Tveganja sredi gradbišča so kot posmeh človečnosti in sočutju«
O situaciji na mariborski onkologiji, ki je te dni glavna tema v številnih slovenskih medijih, je javnost s soborko pri zdravljenju opozorila Polona Selič – Zupančič. Na noge je dvignila vso Slovenijo in brez dlake na jeziku opozorila na zaplete pri gradnji mariborske onkologije. V Celju je znana kot klinična psihologinja in strokovnjakinja, ki je delala tudi na celjski policiji. Nikoli nas ni zavrnila pri prošnji za strokovno izjavo, ko smo poročali o področjih, ki jih zelo dobro pozna. V zadnjih letih se bojuje s hudo onkološko boleznijo. Zdravi se ravno na mariborski onkologiji. Tam je srečala kar nekaj bolnikov, ki se na zdravljenje vozijo iz naše regije. To pomeni, da situacija na mariborski onkologiji ni le »problem Maribora«, ampak je tudi problem, ki ga na svoji koži čutijo številni bolniki s Celjskega, ki tam prejemajo terapije zaradi svoje bolezni. (SIMONA ŠOLINIČ, foto: splet, osebni arhiv PSZ)

Morda tega ne veste, a ta živila lahko sprožijo glavobol
Če trpite za pogostimi migrenami ali glavoboli, verjetno že poznate vzroke, ki jih dodatno pospešijo. Glavobole lahko povzroča veliko faktorjev in ne boste verjeli, med njimi je lahko tudi prehrana, tudi takšna, ki splošno velja za zdravo.

Nadležni semenski gumbki v sebi skrivajo rešitev za kožo
So se na poletnih sprehodih na vaših hlačah in majicah začeli nabirati drobni lepljivi cvetovi s kaveljčki? Gre za repinec, ki velja za starodavno zdravilo za številne kožne težave. Pomagal naj bi tudi pri izpadanju las in čiščenju krvi.


Bolezen modrikastega jezika ponovno v naši soseščini
Cepljenje edini učinkovit ukrep, rejce strah posledic.

Ko je ozdravela, je dobila novo priložnost

Kaj pomeni, če je smrkelj rumen?
Kaj vam o vašem zdravju sporoča barva smrklja?


Mladi s sladkorno boleznijo hočejo bolj zdravo družbo
V prostorih Zdravniške zbornice Slovenije v Ljubljani so organizirali Sladko tribuno, dogodek, ki ga je soorganizirala Zveza društev diabetikov Slovenije, posvečen življenju s sladkorno boleznijo.

Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni v DSO Krško

Mladi s sladkorno boleznijo tipa 1 in njihovi vrstniki hočejo bolj zdravo družbo

SLADKA TRIBUNA: Mladi s sladkorno boleznijo tipa 1
Domus Medica, Ljubljana – 24. september 2024Danes se je v prostorih Zdravniške zbornice Slovenije v Ljubljani odvila Sladka tribuna, dogodek, ki ga je soorganizirala Zveza društev diabetikov Slovenije, posvečen življenju s sladkorno boleznijo. Na dogodku so sodelovali ugledni strokovnjaki, mladi, ki živijo s to boleznijo, ter njihovi vrstniki, učitelji in drugi podporniki. Cilj dogodka je bil spodbuditi širšo razpravo o življenju s sladkorno boleznijo v sodobni družbi ter poudariti pomen zdravega življenjskega sloga, gibanja in ozaveščanja o tej bolezni za tiste, ki imajo sladkorno bolezen, in vse brez nje. Glavno besedo na Sladki tribuni so imeli mladi, ki so opozorili na pomanjkljivosti v družbi, s katerimi niso zadovoljni in jih želijo spremeniti.V Sloveniji, kot tudi po svetu, se nenehno srečujemo z izzivi, ki jih prinaša sladkorna bolezen (SB). Tako strokovnjaki kot osebe s sladkorno boleznijo poudarjajo pomembnost pravilne skrbi za to kronično bolezen, ki obsega tako medicinske kot življenjske prilagoditve. Na dogodku, na katerem so se zbrali različni deležniki – od medicinskih strokovnjakov do oseb s sladkorno boleznijo –, so bila izpostavljena ključna vprašanja, ki jih prinaša sodobno zdravljenje, predvsem pa življenje v sodobni družbi s to boleznijo.

Bolezen, ki postaja rak rana družbe
Mesec september je svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni. V ospredju so ta mesec predvsem odnos do demence ter prizadevanja za odpravo stigme in diskriminacije. Ker za demenco ne poznamo zdravila, so ključnega pomena ozaveščanje, preventiva in zgodnje zdravljenje, ki lahko upočasni napredovanje te bolezni. Tudi v Splošni bolnišnici Celje so danes obeležili svetovni dan Alzheimerjeve bolezni. V bolnišnica je namreč informativna stojnica, kjer so obiskovalci že vse dopoldne lahko izvedeli, kako prepoznati prve znake demence, kdaj se je potrebno odpraviti k zdravniku, informacije pa so lahko dobili tudi svojci dementnih oseb. (SŠol, Foto: Pixabay)


Vzroki za vrtoglavico in kako si pomagati
Pri motnjah ravnotežja se človek počuti zelo čudno. Toda brez strahu: vrtoglavica je večinoma nenevarna. Navajamo nekaj najpogostejših vzrokov in napotkov, kako si lahko pomagate.