
Bolezni / stran 28

Ste vedeli, da se hitreje zredite, kadar ne spite dovolj?
Motnje spanja pripomorejo k povečanju telesne teže pri ženskah v menopavzi.

S tem napitkom lahko izboljšamo zdravje srca in ožilja
Vsako leto zaradi srčno-žilnih bolezni, ki so posledica ateroskleroze, nenadna smrt doleti okoli štiri tisoč Slovencev.

Kamilice odlične pri menstrualnih bolečinah
Z uživanjem kamilic izboljšujemo počutje med menstruacijo, zmanjšamo tveganje za vse bolezni in preprečujemo prehitro staranje.

Okrepite imunski sistem s šipkovim čajem
Zaradi visokega deleža vitamina C pripravki iz šipka služijo kot sredstvo za krepitev imunskega sistema in jih predpisujejo kot dodatno zdravilo pri prehladnih in drugih obolenjih, saj krepijo tudi odpornost proti drugim infekcijam.

Nasveti: Kako poskrbeti za redno odvajanje?
Ali veste, katere naravne rešitve dejansko učinkujejo? Ne, dodaten sprehod žal ni med njimi.

Ste utrujeni in omotični?
Čeprav nizek pritisk brez drugih bolezenskih znakov napoveduje dolgoživost in manjšo verjetnost srčno-žilnih obolenj, lahko nakazuje resne zdravstvene težave.

Kaj vam sporočajo vetrovi?
Nihče se jim ne more izogniti. Tisto, kar je pri njih lahko najbolj moteče in neprijetno, sta njihova pogostost in vonj, ki pa sta lahko znak nekaterih telesnih sprememb.

Potrjeni primeri ptičje gripe tudi v brežiški občini


Ni bila utrujenost, ampak izgorelost


Porast hospitaliziranih bolnikov zaradi covida
Na Celjskem je v zadnjih dneh znova poraslo število obolelih s covidom-19. Več je tudi hospitaliziranih bolnikov. (SŠol, foto: Andraž Purg)

Brežiški diabetiki in knjižničarji gostili Katarino Vukelič


Kaj se dogaja v vašem telesu, če pogosto zadržujete blato?
Logična posledica so pogosti vetrovi. To pa seveda še ni vse ...

Bolezen, ki ne izbira
Rak dojke je v Sloveniji še vedno najbolj prevladujoča vrsta raka med žensko populacijo. Je bolezen, ki kljub napačnemu prepričanju mnogih ni omejena na neko starostno skupino ali zgolj na ženski spol. Po podatkih državnega presejalnega programa za odkrivanje raka dojk Dora zaradi raka dojke v Sloveniji letno v povprečju zboli več kot 1.500 žensk in od 10 do 15 moških. Zato so ustrezna diagnostika na primarni zdravstveni ravni, dobra obveščenost in podpora okolice ključnega pomena, da bolnice in bolniki uspešno in dostojanstveno prebrodijo to nelahko obdobje življenja in se s svojo boleznijo naučijo živeti čim bolj kakovostno.

Duševne stiske: pomoč obstaja
Zadnja desetletja jo poznamo kot neizmerno bojevnico za boljše duševno zdravje in za boljše zdravje v družbi nasploh. Prim. Nuša Konec – Juričič, dr. med., in specialistka javnega zdravja. Zaposlena je v celjski območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Vsa ta leta je gonilna sila celjske enote, s svojim znanjem in strokovnostjo je velik zgled svojim mlajšim kolegom, hkrati je vir motivacije za ljudi, ki jim pomaga s svojim delom. Izjemen pečat je pustila predvsem na področju osveščanja o duševnem zdravju in ne motimo se, če zatrdimo, da nosi največ zaslug za to, da je danes na Celjskem manj samomorov in več virov pomoči ljudem v duševnih stiskah. V bistvu s svojim delom rešuje življenja. 10. oktober je svetovni dan duševnega zdravja, zato pogovor začneva s podatkom mednarodne raziskave za celotno evropsko regijo, ki kaže, da je bilo leta 2019 v Sloveniji od 12 do 13 odstotkov oseb, ki imajo vsaj eno diagnosticirano duševno ali vedenjsko motnjo, v celotni Evropi pa je ta odstotek znašal 15 odstotkov. Torej ti podatki za Slovenijo niso tako slabi, a še vedno bi bili lahko še boljši, dodaja sogovornica. (SIMONA ŠOLINIČ, foto: Andraž Purg)



Nad vnetje sklepov z mešanico medu in cimeta
Bolečine, ki jih povzroča artritis, lahko omilimo z ljudski pripravkom, na katerega je prisegal tudi Alfred Vogel.