Okolju prijazen diamant
Ena najlepših in najbolj cenjenih dragotin na svetu je tudi ena bolj okolju škodljivih.

Govorimo o diamantih, kamnih, ki so že tisočletja izkaz ljubezni, tarča pohlepa in obljuba skritega zaklada. Obstaja pa enako bleščeča, a bolj prijazna izbira, ki je ob enem še precej cenejša.
Katastrofa za okolje
Posledice izkopavanja diamantov so izjemno škodljive za okolje. Državna univerza v Ohiu je pripravila poročilo o okoljskih posledicah pridobivanja diamantov. Najhujše med njimi so erozija tal, krčenje gozdov in onesnaževanje. Diamanti se skrivajo globoko pod zemljo, zato rudarjenje za seboj pušča globoke jame in razrtganine v povrhnjici. To lahko trajno uniči okoliško zemljo in s tem lokalno rastlinje in živalstvo. Na ekosistem dodatno uničujoče vpliva še izsekavanje gozdov, ki ga zahteva rudarjenje. Zavoljo bleščavih kamnov so bili uničeni že nepreštevni hektarji deževnega gozda. Nadalje je kopanje diamantov zelo energetsko intenziven process, kar pomeni visoko stopnjo onesnaževanja.

Enako lepi, okolju prijazni in občutno cenejši
Na srečo se kot družba čedalje bolj zavedamo cene – pa ne le v denarju, ki jo zahtevajo diamanti. Nekako tako kot krzno, v naših očeh ne odsevajo več le bogastva, ampak tudi trpljenje in uničenje. Vse bolj priljubljene so zato alternative, ki so ponavadi tudi cenejše in zato dosegljive navadnim smrtnikom. Novi hit med prijaznimi “diamanti” je moissanit, ki ga je že leta 1893 odkril nobelov nagrajenec dr. Henri Moissanfirst, po katerem je dobil tudi ime. Včasih so ga uporabljali za ure, objektive fotoaparatov in podobno, kupiti pa ga ni mogel kar vsak, saj ga je bilo težko rudariti. Zdaj ga znajo vzgojiti v laboratorijih in ga zato lahko nosimo brez slabe vesti. Moissanit sicer ni čisto toliko trd kot diamant, je pa drugi najtrši material na svetu in zato izredno trpežen ter odporen na vročino in kisline.

Če je pravilno rezan, je “ledenega” videza in odseva svetlobo v mavričnih barvah, zato je marsikomu celo bolj všeč kot diamanti. Barve moissanita segajo od čisto prozorne do rahlo rumene in rahlo rjavega odtenka, karatov pa ima lahko med 1,0 in 3,5. Ob tem pa stane približno pol toliko kot diamant, kar je lep popust za enako čudovit kamen. Predvsem pa je prijazen do ljudi in planeta, zato je priljubljena izbira med ozaveščenimi ljubitelji nakita.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se