
Tehnologija / stran 100

Google v nakup podjetja za umetno inteligenco
Ameriški spletni velikan Google je napovedal nakup britanskega startup podjetja Deepmind, ki se ukvarja z razvojem algoritmov za umetno inteligenco. Cene nakupa pri Googlu niso razkrili, neuradno pa naj bi se gibala med 400 in 500 milijoni ameriških dolarjev.

Magnetna mreža zoper drobir, ki kroži okoli Zemlje
Japonska vesoljska agencija (Jaxa) je združila moči s proizvajalcem ribiške opreme, da bi skupaj ustvarila mrežo, v katero bi zajeli drobir, ki kroži okoli našega planeta.

Tablični telefoni bodo prehiteli tablice
Prodaja tako imenovanih tabličnih telefonov, pametnih telefonov z nekoliko večjimi zasloni, bo v letošnjem letu dosegla četrtino prodaje pametnih telefonov in hkrati presegla prodajo tabličnih računalnikov, napovedujejo v mednarodni revizijski hiši Deloitte.

Evropska sonda Rosetta se je zbudila po dolgem spancu
Evropska sonda Rosetta, ki je na poti h kometu 67P/Šurjumov-Gerasimenko, se je zbudila iz 31 mesecev trajajočega spanca in je operativna, je sporočila Evropska vesoljska agencija (ESA). "Pozdravljen, svet," so iz ESE sporočili prek spletnega družbenega omrežja Twitter.

Hekerji lahko napadejo tudi vaš hladilnik.
Z vso večjo prisotnostjo t. i. pametnih naprav se povečuje tudi verjetnost, da bo katera od njih podlegla virusom ali pa hekerskim napadom. Ravno to se je zgodilo pred kratkim - poseben računalniški virus je okužil na tisoče pametnih naprav, med drugim televizorje, internetne usmerjevalnike, multimedijske centre in najmanj en hladilnik.

Slovenski znanstveniki izdelujejo neverjeten računalnik
Skupini slovenskih znanstvenikov Laboratorija za biotehnologijo Kemijskega inštituta, Centra odličnosti EN-FIST ter Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani je uspelo sestaviti modularno sestavljena logična vezja v človeških celicah, tako da obdelujejo vhodne signale na osnovi podobne logike kot elektronski računalniki.

Igre za Playstation odslej tudi brez konzole
Japonski proizvajalec zabavne elektronike Sony je na sejmu CES v Las Vegasu predstavil storitev Playstation Now, ki bo uporabnikom omogočila igranje iger za konzole Playstation kar prek računalniškega oblaka.

S tiskalnikom tiskajo slaščice
Na lasvegaškem sejmu zabavne elektronike CES sta se predstavila dva 3D-tiskalnika, ki za tiskanje namesto stopljene plastike uporabljata čokolado ali pa sladkor z okusom vanilje, mentola, jabolka, češnje ali melone. Tako lahko natisneta slaščice nenavadnih oblik in celo barvnih kombinacij.

Sony prodal kar 4,2 milijona najnovejših konzol
Ameriške tehnološki velikan Microsoft je do konca leta 2013 prodal več kot tri milijone konzol Xbox One, njegov tekmec Sony pa je v primerljivem obdobju prodal 4,2 milijona konzol Playstation 4. Obe podjetji sta paradni napravi sicer predstavili šele novembra - Sony je Microsoft prehitel za približno teden dni.

V roke uporabnikov več kot milijarda naprav z Androidom
Po napovedih mednarodne analitske hiše Gartner bo v letošnjem letu v rokah uporabnikov po svetu končala dobra milijarda naprav z mobilnim operacijskim sistemom Android, kar je 26 odstotkov več kot lani. Rast bo najvišja na hitro rastočih trgih, kjer naj bi do leta 2017 lastnike našlo že 75 odstotkov vseh novih naprav z Androidom.

"Avto prihodnosti" že v naslednjem letu
Japonski avtomobilski velikan Toyota bo avtomobil na gorivne celice na ameriški trg poslal v prihodnjem letu. "Avtomobil prihodnosti", kot so ga pri Toyoti poimenovali v predstavitvi na sejmu CES, se bo ponašal z ničelnimi emisijami, najprej pa bo na voljo v zvezni državi Kalifornija, kjer bodo na voljo tudi vodikove polnilne postaje.

Nameravajo prodati 80 milijonov pametnih mobilnikov
Kitajski telekomunikacijski velikan Huawei je v okviru mednarodnega sejma zabavne elektronike (CES) v Las Vegasu napovedal, da namerava v letu 2014 na globalni ravni prodati 80 milijonov pametnih mobilnikov.

Začenja se sejem zabavne elektronike CES
V Las Vegasu se danes uradno začenja letošnji sejem zabavne elektronike CES. Pod geslom "internet stvari" bodo letos v središču pozornosti povezane naprave - od letečih igračk, pametnih ur, očal, ključavnic in zapestnic do najnovejših mobilnikov, tablic, 3D-tiskalnikov.

Pravcati avtomobil iz legokock na zračni pogon
Avstralski podjetnik Steve Sammartino in romunski tehnološki genij Raul Oaida sta iz legokock zgradila vozni avtomobil.

Revolucija internetnega sveta
Minuli teden je več kot 200 udeležencev prisostvovalo dogodku, kjer so se predstavila nova izhodišča za razmišljanje o tem, katere tehnologije bodo v naslednjih letih najbolj posegle v naš način življenja. Tema dogodka je bila Internet stvari (the Internet of Things, krajše IoT). Dogodek se je v organizaciji Startup Šole Hekovnik in Študentske organizacije Fakultete za elektrotehniko ter ob podpori podjetja Si.mobil odvijal v Pop-up domu.

Voda, ki teče navzgor
Ko voda pada mimo določene frekvence zvoka, se začne obnašati zelo nenavadno.

130-kilogramska Valkira, Nasin superjunaški robot
Nasa je predstavila svojega superjunaškega robota, s katerim nastopa na natečaju za robotiko Agencije za napredne obrambne analize ZDA (DARPA).

Živimo znotraj holograma?
Vesolje je hologram in vse, kar vidite, je le projekcija. Tako se v grobem glasi teorija fizika Juana Maldacena iz leta 1997.

IBM z novo tehnološko napovedjo za prihodnjih pet let
Ameriški tehnološki velikan IBM je danes objavil svojo že tradicionalno napoved petih pomembnih na tehnoloških rešitvah temelječih sprememb v vsakdanjem življenju, ki se bodo po oceni njegovih strokovnjakov zgodile v prihodnjih petih letih.

Dnevi telekomunikacij in informacijske družbe
Vas zanima, kako deluje optično vlakno, kako potujejo signali in zakaj danes lahko kjerkoli in kadarkoli dostopamo do interneta? Vse to in še več zanimivosti lahko izveste na Dnevih telekomunikacij in informacijske družbe, ki bodo potekali od 10. do 12. decembra med 9. in 13. uro v Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu v okviru Katedre za telekomunikacije na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.