Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Kako podaljšati življenjsko dobo vašega kamina s pravilnim vzdrževanjem?


Oglasno sporočilo: Peči Keramika d.o.o.
3. 2. 2025, 08.13
Posodobljeno
04. 02. 2025 · 08:31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kamin vašemu domu doda toplino in vzdušje, vendar tako kot vsaka druga oprema zahteva občasno vzdrževanje. Nekaj pomembnih nasvetov o tem boste izvedeli v nadaljevanju.

kamin, pec, peci-keramika, skrb-za-kamin, ciscenje-kamina, nasveti, dom
Peči Keramika d.o.o.
Pravilno vzdrževan kamin

Vzdrževanje kamina je pomembno iz več razlogov. V prvi vrsti zagotavlja večjo varnost vašega doma, prav tako pa pripomore k nemotenemu delovanju, boljši učinkovitosti in estetski privlačnosti kamina. Pravilno vzdrževanje kamina pa ima še eno pomembno prednost – z njim podaljšate življenjsko dobo kamina, zaradi česar ga boste lahko uporabljali vrsto let.

Nasveti za pravilno vzdrževanje kamina

Vzdrževanje kamina ni nujno naporno. V nadaljevanju vam bomo predstavili nekaj ključnih nalog, na katere se morate osredotočiti, če želite podaljšati njegovo življenjsko dobo.

1. Ustrezno čiščenje pepela in saj

Pepel je stranski produkt izgorevanja drv, ki se nabira v posebnem predalu za pepel. Če ga ne odstranjujemo redno, to lahko blokira dovajanje zraka v kamin, kar vodi v slabšo učinkovitost delovanja.

Ko opazite da se je vaš kamin napolnim s pepelom, iz njega odstranite pepel. Priporočamo vam, da za to opravilo počakate da se kamin ohladi. Čisti kaminski vložek pa potrebuje tudi očiščeno posodo za pepel. Priporočamo vam, da ga ob pogosti uporabi očistite enkrat na teden oziroma 1 do 2-krat na mesec, če kamin uporabljate le občasno.

2. Pregled in čiščenje dimnika

Sčasoma se v dimniku in dimni cevi naberejo saje in kreozot če prihaja do nepopolnega gorenja. Če boste kurili pravilno s primernimi drvmi, bo vaš dimnik zelo dolgo časa čist. Gre za zelo vnetljiv stranski produkt izgorevanja, ki se kaže kot porozna skorjica ali mastna svetleča plast. Kopičenje kreozota v dimnikih je velika potencialna nevarnost za požar. Svetujemo vam vsaj enkrat letno strokovno pregledovanje in čiščenje dimnika. To nalogo zaupajte dimnikarju, ki nima le potrebnega znanja, ampak tudi opremo, s katero lahko preveri v kakšnem stanju je vaš dimnik.

3. Čiščenje kaminskega stekla

Ne glede na to, ali so to kotni kamini ali kateri koli drugi tip kamina, je steklo eden izmed delov, ki zahteva redno čiščenje. V nasprotnem primeru se na njem nabirajo saje in dim in kamin ne zgleda več tako estetsko.

Steklo kamina temeljito očistite enkrat tedensko oziroma po potrebi, pri čemer bo dovolj, da uporabite vlažno krpo pomočeno v pepel. Seveda pa lahko za čiščenje stekla uporabite tudi specializirane izdelke, ki niso preveč agresivni in ne škodijo kovinskim delom in barvi na vratih kamina.

K ohranjanju čistega stekla veliko pripomore pravilen postopek prižiganja kamina, uporaba primerne količine in vrste drv, zadovoljiv vlek dimnika in pravilen dovod zraka.

kamin, pec, peci-keramika, skrb-za-kamin, ciscenje-kamina, nasveti, dom
Peči Keramika d.o.o.
Pravilno vzdrževan kamin

4. Pregledovanje tesnil in kovinskih delov

Kamini pa imajo tudi tesnila in kovinske dele, ki jih je potrebno letno pregledati. S tem se prepričate, da ni nobenih razpok ali poškodb, ki bi lahko vplivale na učinkovito gorenje. Če opazite znake obrabe in poškodbe, jih zamenjate, prav tako pa je potrebno tesnila zamenjati, ko le ta postanejo trda in izgubijo svojo funkcijo. Takšni servisi so potrebni na približno 5 let.

5. Redno pregledovanje znakov obrabe in poškodb

Razpoke v kurišču, razpadajoča malta ali nenavadni zvoki lahko kažejo na resno težavo, ki zahteva strokovno pomoč. Ker pa zgodnje reševanje tovrstnih težav prihrani veliko skrbi in še večje težave, vam priporočamo, da kurišče kamina in vse druge pomembne elemente občasno pregledujete.

Če opazite kakršnekoli poškodbe, je pomembno, da jih ustrezno popravite oziroma pokličete na pomoč strokovnjaka. Tako ne boste poskrbeli zgolj za njegovo dolgo življenjsko dobo, ampak se boste izognili obsežnejšim popravilom.

6. Preverjanje in čiščenje prezračevalnih odprtin

Prezračevalne odprtine so pomembne za pravilno dovajanje zraka, ki je potreben za gorenje. Če opazite da vaš kamin ne deluje več tako kot je včasih jih preglejte in preverite, da ni nobenih ovir ali poškodb, ki bi preprečevale dovod zraka v kamin. Prezračevalne odprtine očistite, s čimer boste poskrbeli za nemoten dovod zraka in učinkovitejše izgorevanje.

Kako lahko še prispevate k dolgi življenjski dobi kamina?

Razumevanje, kako pravilno skrbeti za kamin, je bistvenega pomena za njegovo dolgo življenjsko dobo. Če ga želite dolgo časa uporabljati, potem morate, poleg vseh že omenjenih nalog vzdrževanja, izbrati tudi ustrezna drva. Najbolje je, da izberete les listavcev, ki gori počasneje, prav tako pa vedno preverite, da so drva primerno suha. V kamin nikakor ne sodi časopis in drugi odpadni papir ter material.

kamin, pec, peci-keramika, skrb-za-kamin, ciscenje-kamina, nasveti, dom
Peči Keramika d.o.o.
Pravilno vzdrževan kamin

K dolgi življenjski dobi kamina pa veliko prispevajo tudi redni strokovni pregledi. Ti so priporočljivi vsaj enkrat na par let, s čimer zagotovite tudi varno in učinkovito delovanje kamina.

Najboljši način, da zagotovite dolgo življenjsko dobo kamina, je zagotovo njegovo redno in pravilno vzdrževanje. Prepričani smo, da vam bo z našimi nasveti uspelo kamin ohranjati v popolnem stanju še vrsto let.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.