Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Kaj je akupunktura in kako nam lahko pomaga?


nyd.si
10. 2. 2023, 00.00
Posodobljeno
23. 03. 2023 · 17:30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Začetki akupunkture segajo že v antiko, danes pa je v medicini poznana kot metoda zdravljenja, ki je praktično brez stranskih učinkov.

Akupunktura.png
lam.care
Akupunktura

Začetki akupunkture segajo že v antiko, danes pa je v medicini poznana kot metoda zdravljenja, ki je praktično brez stranskih učinkov. Pri nas se jo uporablja predvsem za lajšanje bolečin pri glavobolih in po poškodbah. Temelji na vbadanju iglic v točno določene točke na telesu in izvira iz tradicionalne kitajske medicine. Kljub temu, da jo dandanes marsikdo še vedno obravnava kot alternativno zdravljenje, je to metoda, ki je že od sedemdesetih let priznana kot uradna metoda zahodne medicine. Priznava pa jo tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).

Tradicionalna kitajska akupunktura

Tradicionalna kitajska medicina uči, da je človek izpolnjen z življenjsko energijo, ki kroži po našem telesu. Ta energija kroži po poteh, ki jih imenujemo meridiani. Za doseganje energijskega ravnotežja in psihofizičnega zdravja organizma pa je ključen nemoten pretok vitalne energije po telesu. Na vsakem od meridianov se nahaja na stotine akupunkturnih točk preko katerih se vitalna energija pretaka. Če pride do prekinitve pretoka energije pa nastopi bolezen. Terapevt z akupunkturnimi iglami stimulira točke na telesu, kjer je prišlo do prekinitve pretoka vitalne življenjske energije. S tem se postopoma znova vzpostavi ravnovesje kroženja energije čemur sledi ozdravitev.

Kaj zdravi tradicionalna kitajska akupunktura?

Akupunktura je primerna za vrsto različnih težav, predvsem pa je koristna pri zdravljenju astme, bronhitisa, sinusitisa, migren, slabosti, prebavnih motenj, zaprtja in sindroma razdražljivega črevesja. Učinkovita je tudi pri visokemu krvnemu tlaku, debelosti, sladkorni bolezni, bolečinah v vratu, ramah, hrbtu in kolenih, artirtisu, nategih in zvinih ter ostalih poškodbah mehkih tkiv. Pomaga pa tudi pri predmenstrualnem sindromu, nerednih in bolečih menstruacijah, težavah v menopavzi, zastajanju tekočine, kožnih bolezni, nevroloških motnjah kot so parkinsonova bolezen, alzheimerjeva bolezen in demenca ter raznih kardiovaskularnih obolenjih. Akupunktura pa se poleg vsega naštetega uporablja tudi pri zasvojenosti s tobakom, alkoholom in drugimi substancami.

Kako poteka samo zdravljenje?

Na podlagi dogovora je določeno, da je za uspešno akupunkturno zdravljenje potrebnih vsaj deset tretmajev. Najprej je potreben pregled in izdelava načrta zdravljenja. Na prvem tretmaju nato zdravnik tradicionalne kitajske medicine hitro in z zasukom vstavlja tanke sterilne igle debelosti lasu na določene točke po telesu. Te igle v koži ostanejo med 10 in 30 minutami, samo zbadanje pa je popolnoma neboleče. Preko stimulacije teh točk se izboljša pretok krvi in vitalne življenjske energije po telesu. S tem se odpravi blokade v pretoku hkrati pa vpliva na uravnavanje delovanja telesnih funkcij in organov. Akupunktura pa lahko sproži tudi nastajanje endorfinov, ki so naravni blažilniki bolečine v telesu. Ker je to izredno varna metoda zdravljenja, je stranskih učinkov malo. Redki med njimi vključujejo modrico, zaspanost, mravljinčenje, blago omotičnost ter občutek težkih nog.

Poznamo tudi medicinsko akupunkturo

Medicinska akupunktura je oblika akupunkture, ki jo izvajajo pooblaščeni zdravstveni delavci kot so zdravniki, kiropraktiki in fizioterapevti. Sama terapija deluje po enakem principu kot tradicionalen kitajski način, torej preko zabadanja tankih igel v določene točke na telesu z namenom spodbuditve pretoka energije in pospeševanja zdravljenja. 

Kaj je dobro vedeti pred in po terapiji?

Tudi pri akupunkturi poznamo določena navodila kako ravnati pred in po sami terapiji. Svetuje se, da pacient zadnji obrok zaužije najmanj 3 ure pred terapijo in da naj ne pije alkoholnih pijač. Po terapiji se priporoča uživanje večjih količin vode ter vsaj enourni počitek. Natančnejša navodila pa vam bo dal vaš izbrani izvajalec akupunkture.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.