Zdravje
Kako ščitnični hormoni vplivajo na menstruacijo
Nepravilen ciklus je lahko zgolj posledica stresa, življenjskega sloga in navad, kot je pretirana telovadba, ali pa različnih zdravstvenih stanj. Eno od njih je tudi hipotiroidizem.
Prebudila se je pomlad in zbudili so se tudi klopi
Prebudila se je pomlad in s prebujanjem narave so se zbudile tudi številne živali, med njimi klopi. Ker veliko časa začnemo preživljati v naravi, je prav, da se pred njimi zaščitimo, saj je lahko vbod klopa precej nevaren.
Luščilo z zelenim čajem varuje našo kožo pred prezgodnjim staranjem
Po hladnem delu leta veliko ljudi trpi za suho, poškodovano kožo, ki se lušči in stara. Vendar se s tem ni treba kar sprijazniti.
Zlata pravila, če se kašelj noče umiriti
Veliko sluzi v dihalih, ki sili na kašelj, smo navajeni čistiti tako, da izkašljujemo. Pri tem celo večkrat uporabimo silo: kašljamo, da kar rohni. V resnici pa bi z našimi občutljivimi dihali morali delati veliko previdneje, še posebej kadar so bolna.
Ob zlomu reber se poveča tudi tveganje za pljučnico
Veliko bolnikov z zlomom reber ne potrebuje kirurškega zdravljenja. Vendar je zdravljenje odvisno od resnosti poškodbe in drugih dejavnikov.
Za zvonjenje v ušesih so krive poškodbe dlačic
Človeško telo je kompleksno, čudovito in hkrati čudno. Je najbolj zapletena kemična tovarna in najbolj integrirana celota z možgani, ki se nenehno spreminja.
"Starokopiten" zdravnik, ki prisega na pristen pogovor iz oči v oči
Željko Pleša, zdravnik splošne medicine iz Krškega in nosilec naziva Moj družinski zdravnik 2021, zase pravi, da je starokopiten, saj nima mobilnega telefona. Prisega namreč na pristen pogovor iz oči v oči tako s pacienti kot tudi pri vsakodnevnih opravilih izven ordinacije.
Kdaj ste nazadnje naredili nekaj zase?
Manj kot mesec dni nas loči od še enega nepozabnega konca tedna, na katerem se bomo odklopili od vsakdanjih težav in skrbi ter se prepustili zgolj pozitivnim mislim, hkrati pa doživeli predvsem veliko novega in prijetnega. Za to bodo poskrbeli vrhunska nastanitev in storitve v Bohinj ECO hotelu ter znani strokovnjaki z različnih področij, ki bodo popestrili druženje s svojimi izbranimi programi, predavanji in delavnicami.
Sedem razlogov za uživanje kivija
Kivi radi jemo zaradi njegovega prijetnega in osvežilnega okusa. A razlogi za to, da čim pogosteje posežemo po njem, so povezani tudi z zdravjem. Vitamin C, ki ga vsebuje, je šele začetek vsega dobrega, kar nam prinaša.
Regratova solata za moč in kleno zdravje vse leto
Končno si bomo spet privoščili najbolj zdravo solato pomladi. Regrat je že pognal dolge liste, polne vitaminov in mineralov, ki koristijo našemu telesu. Dober je predvsem zaradi grenčin in snovi, ki spodbujajo delovanje žolča in jeter, več o vseh prednostih pa v nadaljevanju.
Ko greste ponoči na stranišče, ne prižgite luči
Tudi vi zvečer ne morete zaspati, se ponoči večkrat zbudite in nato težko znova zaspite? Preverite, katera so naravna uspavala, ki vam lahko pomagajo do zasluženega mirnega spanca.
FOTO: Vadba za boljšo gibljivost hrbtenice in manj bolečin
Kako se spopasti s križnimi tegobami? Fizioterapevti vsekakor priporočajo čim več gibanja, nekatere jogijske vaje pa so dobrodošla pomoč za gibljivo hrbtenico brez bolečin.
Za vitek pas in zdravo pomlad v svoj jedilnik vključimo ajdo
Pomlad je po navadi tisti čas, ko se počasi že pripravljamo na prihajajoče poletje ter po leni in preobilni zimi začnemo posegati po zdravi hrani. Mednjo gotovo spada tudi ajdova kaša, ki je bila pogosta izbira na krožnikih naših prednikov.
Spomladi koži namenimo več vlažilnih sestavin in primerno zaščito pred soncem
Spomladi lahko oljnate in hranilne kreme zamenjamo z bolj hidratantnimi in vlažilnimi izdelki, ne smemo pa pozabiti na primerno zaščito pred soncem. Več o pravilni negi kože v spomladanskem času nam je zaupala magistrica kozmetike, diplomirana kozmetičarka in diplomirana medicinska sestra Laura Sardinšek.
Pretiravanje s kavo lahko prikliče bolečine v dojkah
Bolečine v dojkah so pri ženskah dokaj pogoste. Zdravstveni izraz za ta pojav je mastodinija ali mastalgija.
Izolacija je lahko tako huda kot lakota
Leta 1972 je francoski pustolovec in raziskovalec Michel Siffre odšel v neko jamo v Teksasu za več kot šest mesecev. Njegov poskus se šteje za najdaljšo samoizolacijo v zgodovini. Po dveh mesecih je zapisal, da komaj drži rdečo nit svojih misli. Če ste se morda spraševali, zakaj se po dveh letih karanten sami sebi zdite čudno spremenjeni, je tu odgovor.
Sključena drža, večopravilnost ter jeza načenjajo vaše duševno zdravje
Kadar se vam zdi, da se duševno slabo počutite povsem brez tehtnega vzroka, se zavedajte, da vzrok vedno obstaja, morda ga le na prvi pogled ne prepoznate ali se celo skriva v banalnih stvareh, na katere niti ne pomislite.
Kemijske spremembe v telesu povzročijo hujšanje
Vas skrbi, kaj bo pokazala tehtnica? Nič hujšega, če se boste dva tedna držali jedilnika z napitki, ki pospešijo presnovo in spodbudijo hujšanje.
Potapljanje in hrup lahko povzročita krvavenje ušesa
Čeprav nas krvavitve iz ušesa lahko prestrašijo, moramo vedeti, da niso tako redke in da gre v večini primerov za neškodljive krvavitve. Vsekakor pa je vedno priporočljiva in potrebna previdnost.
Da preženemo vetrove, jejmo kumare in papajo
Napihnjenost je postala težava sodobnega prebivalstva in lahko doleti tako moške, ženske kot otroke. Je zelo neprijetna, in če postaja stalna, je to signal telesa, ki ga je treba jemati resno.
Spomladi koži namenimo več vlažilnih sestavin in primerno zaščito
O pravilni negi kože v spomladanskem času nam je zaupala magistrica kozmetike, diplomirana kozmetičarka in diplomirana medicinska sestra Laura Sardinšek.
Sta vlečenje nog in zgrbljenost znaka nevroloških bolezni?
Vsak od nas hodi nekoliko drugače, raziskave pa kažejo tudi, da slog in način hoje posameznika razkrivata skrivnosti o človekovem zdravju.
Proč s senenim nahodom: v času pomladnih alergij krepite in čistite telo
Seneni nahod ali alergijski rinitis ni prirojen, ampak je pridobljena težava, ki je vsekakor znak šibkosti imunskega sistema. Ko imunski sistem oslabi, se alergija manifestira v obliki lišaja, izpuščaja, rinitisa, kihanja in drugih težav. Zato nismo vse življenje alergični na iste stvari in ob istem letnem času.
Zakaj imamo s starostjo več želodčnih težav
Večina v mladosti nima pretiranih težav z želodcem, zato si lahko takrat marsikaj privoščimo, tudi več obilnih in poznih obrokov. Stvar pa je povsem drugačna, ko smo starejši. Namreč vse pogosteje lahko po obrokih občutimo spahovanje in bolečine v želodcu ter pojavijo se težave z zgago in črevesjem.
Očistimo jetra s pravimi živili in preprečimo številne bolezni
Jetra so eden najpomembnejših organov, saj čistijo kri in iz telesa izločajo škodljive snovi. Če ne delujejo pravilno, ogrozimo celo telo.