Polnovredni hidrati

Za vitek pas in zdravo pomlad v svoj jedilnik vključimo ajdo

Mare Koren
20. 3. 2022, 12.18
Deli članek:

Pomlad je po navadi tisti čas, ko se počasi že pripravljamo na prihajajoče poletje ter po leni in preobilni zimi začnemo posegati po zdravi hrani. Mednjo gotovo spada tudi ajdova kaša, ki je bila pogosta izbira na krožnikih naših prednikov.

Dreamstime
Ajda ne vsebuje glutena in ima kar 150 odstotkov več koristnih mineralov in vitaminov kot pšenica.

Prvi zapisi o ajdovi kaši na slovenskih tleh segajo v leto 1426, ko je prvič omenjena v gornjegrajskem urbarju pod imenom poganka. O poljščini, iz katere lahko pripravimo dve značilni slovenski jedi – kruh in kašo –, je pisal tudi Janez Vajkard Valvasor v Slavi vojvodine Krajnske. Ajdova kaša je avtohtona slovenska jed, nekoč hrana revežev pa je danes hrana tistih, ki želijo jesti zdravo.

Vir mineralov in polnovrednih hidratov

Ajdova kaša je odličen vir polnovrednih ogljikovih hidratov in vlaknin, vsebuje nekoliko več beljakovin kot ostala žita ter celo vse esencialne aminokisline. Med minerali prevladujejo fosfor, magnezij, cink in železo ter vitamini B-skupine. V prehrani jo lahko zamenjamo z drugimi žiti, čeprav v resnici ni pravo žito, temveč je sorodnica rabarbare.

dreamstime
Vključite jo lahko v pripravo zdravih zajtrkov.

Skuhamo jo za zajtrk

Ajdovo kašo lahko skuhamo z mlekom ali rastlinskim napitkom ter ji nato dodamo še kakšno jabolko ali lanena semena, ki so odličen vir zdravih maščob. Tako si zagotovimo zdrav, nasiten in okusen obrok. Ajdo lahko pripravimo celo brez kuhanja – le čez noč jo namočimo. Zjutraj jo stresemo v sekljalnik, dodamo banano, mleko in kakav ter si pripravimo okusen frape.

Iz nje pripravimo granolo

Granolo običajno pripravimo z ovsenimi kosmiči, a verjemite, tudi z ajdovo kašo je več kot odlična. Kombinirajte jo z lanenimi, bučnimi in sončničnimi semeni. Odlično se poda k poljubnim oreščkom ter arašidovemu in mandljevemu maslu. Najboljše pri granoli je, da jo lahko pripravimo na zalogo in tako uživamo za zajtrk, malico ali večerjo z različnimi kombinacijami sadja.

V solati na 1001 način

Ajdova kaša je nepogrešljiva v žitnih solatah, z njo lahko nadomestimo testenine. Ajda vas bo nasitila za dlje časa. Pripravimo jo lahko kot vir ogljikovih hidratov in ji dodamo poljuben vir beljakovin, kot je denimo sir feta ali piščanec. Odlično se poda k praženi zelenjavi, lahko ji primešamo orehe, poljubno sadje, skratka eksperimentiramo. Na koncu pa začinimo z oljčnim oljem in limoninim sokom. Če želite v solato dodati še dober vir zdravih maščob, ne pozabite na avokado, če pa si želite nekaj slajšega, dodajte jabolka in brusnice.

Dreamstime
Iz ajde lahko pripravite okusno rižoto, ki vas bo nasitila za dlje časa.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu