NAPADI KAŠLJA

Zlata pravila, če se kašelj noče umiriti

jk/revija Jana
26. 3. 2022, 21.27
Deli članek:

Veliko sluzi v dihalih, ki sili na kašelj, smo navajeni čistiti tako, da izkašljujemo. Pri tem celo večkrat uporabimo silo: kašljamo, da kar rohni. V resnici pa bi z našimi občutljivimi dihali morali delati veliko previdneje, še posebej kadar so bolna.

Shutterstock
Bodimo nežni do svojih dihal.

Človekov bronhialni sistem je zelo razvejan in kompleksno zgrajen – na obrobju so bronhiji drobni kot konica pisala in zelo občutljivi. Močan in nekontroliran napad kašlja jim lahko škodi, kajti pri hudem kašlju ima tok zraka, ki ga izdihavamo iz telesa, hitrost do 100 km/h. Za regeneracijo drobnih poškodb so običajno dovolj dva ali trije dnevi. Dlje časa trajajoče močno kašljanje pa bronhije le še dodatno razdraži. Zaščitimo jih lahko tako, da ob prehladu, smrkanju in kašljanju svojih dihal ne obremenjujemo z grobim pihanjem, smrkanjem in izkašljevanjem. Raje le zakašljajmo v komolec, in to ne  premočno: dovolj je, da lica med kašljem vzvalovijo, kar ustvarja zračno bariero, ki ščiti bronhije in druge dihalne poti.

Ustna zapora

Nadležen kašelj, ki se ga ne da umiriti, lahko ukrotimo z vajo, s katero bomo upočasnili zračni tok. Najprej sproščeno vdihnimo skozi nos, nato pa počasi izdihnimo skozi rahlo razprte ustnice. Pritisk zraka na ustnice naj bo zmeren. Lica se ne napihnejo! Zrak gre počasi in nadzorovano skozi razprte ustnice.

Sključeno sedenje

To vajo izvajajmo po napadu kašlja, kajti z njo bomo lažje prišli do zraka. Sedemo na stol, komolce položimo na stegna malo nad koleni in sklonimo glavo. Zgornji del je rahlo usločen in nagnjen naprej. Trebušne mišice ne smejo biti zategnjene – raje si odpnimo gumb na hlačah. Bodimo sproščeni in sproščeno dihajmo tako, da vdihnemo skozi nos, izdihnemo pa skozi rahlo priprte ustnice, da upočasnimo zračni tok.

Naj ga pomirjamo ali spodbujamo?

Pri prehladu nas pogosto praska v grlu, kar se rado izrodi v kašljanje. V lekarni so na voljo zeliščni sirupi, ki razdražene dihalne poti prevlečejo s tankim zaščitnim filmom. Z njimi preprečimo suh kašelj, ki je najpogostejši ponoči.

Izkašljevanje začnemo spodbujati, ko bronhiji izločajo več sluzi. Tak je namreč proces samoočiščevanja telesa, ki s kašljanjem poskrbi za izločanje bacilov in virusov. Ti so ugnezdeni v sluzi, zato spodbujamo moker kašelj, saj z njim izločamo povzročitelje bolezni. V tej fazi bolezni je zelo pomembno, da je telo dovolj hidrirano: pijemo čaj in uporabljamo rastlinska zdravila z izvlečki timijana, evkalipta ali mirte, ki preprečujejo nabiranje in zadrževanje sluzi v dihalih.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste