
Vrt / stran 9

"Paradižniki" v lampijončkih
Pogosto se v vrtovih jeseni rdeče lesketajo simpatični lampijončki, za katere marsikdo ne ve, da v sebi skrivajo užiten plod, ki je podoben paradižniku. Ker so nadvse okusni, se jih splača izkoristiti tudi na domačem vrtu. Spoznajte torej nekaj sort najbolj zanimivih »lampijončkov«, ki so enostavni za vzgojo in so tudi odlična čebelja paša.

Kako s pomočjo skice zasadimo gredo trajnic?
Oblikovati gredo trajnic od ideje do končnega cilja je lahko zelo zahtevna naloga, zlasti za nekoga, ki nima teoretičnega predznanja in mu manjka tudi praktičnih izkušenj. Zato smo se naloge lotili v nekaj korakih in v današnjem prispevku se bomo posvetili zasajanju po skici.

Čudovit vrt na majhnem prostoru
Če imate na svojem vrtu tako malo prostora, da ste opustili vsako upanje, da bi bilo mogoče urediti lep in prijeten vrtni prostor za preživljanje prostega časa in preganjanje stresa modernega življenja, naj bo teh nekaj nasvetov v nadaljevanju spodbuda, da začnete razmišljati drugače.

Nočna čarovnija luninega vrta
Ljudje želimo vse več časa preživeti na svojih vrtovih, zato uživanje v vrtu pogosto potegnemo tudi do poznih nočnih ur. Tako se je rodila nova smernica oblikovanja t. i. luninih vrtovih, v katerih so estetski poudarki vrta osvetljeni, tudi ko se zmrači.

Lahko citruse gojimo tudi v domačem vrtu?
Pozimi, ko pomaranče, limone in drugi agrumi prevzamejo vlogo najbolj priljubljenih sadežev, si marsikdo zaželi, da bi jih obiral kar z lastnega drevesca ali grma. In to ni več nemogoče. Zbrali smo najpomembnejše nasvete, ki jih je priporočljivo upoštevati, če želimo prihodnjo zimo uživati tako v čudovitem vonju cvetov kot v sončnih plodovih.

Sorte paradižnika, ki so primerne za vzgojo na prostem
Z vzgojo paradižnika imamo zaradi vremenskih razmer vedno več težav. Tako je pomembno, da izberemo sorte, ki so manj dovzetne na bolezni in lažje kljubujejo zunanjim vplivom. Spoznajte nekaj takih sort, ki jih lahko sadimo tudi na prosto, brez kakršne koli zaščite.

Paprika – plodovi sonca na vrtu
Slovenci smo se zaljubili v paradižnik, paprika pa je neopravičeno ostala na stranskem tiru, čeprav je pravzaprav veliko bolj uporabna in tudi zdrava vrtnina kakor paradižnik. Tudi manj težav imamo z njo, le neskončno je žejna, zato jo moramo še bolj redno in natančno namakati, da nam dobro rodi.

Nenavadno drevo s privlačnimi cvetovi – Pinckneya bracteata
Kakšno drevo bi si predstavljali, če bi vam rekli, da po cvetovih spominja na »božično zvezdo«, z njegovim lubjem pa si lahko pomagate pri zniževanju vročine? Ameriški staroselci so mu nadeli ime »Fever tree«, njeno latinsko poimenovanje pa je Pinckneya bracteata 'Precocious'. Slovenskega imena še nima.

6 korakov do sanjske trate
»Angleška trata« zahteva svoj čas, a do nje zlahka pridemo le v šestih korakih ...

Trajnice za suhe šopke
Vse bolj spet cenimo suhe šopke, prav vsak, ki premore košček vrta, pa lahko oblikuje nasad, namenjen gojenju trajnic za ta namen. Vas zanima katere izbrati?

Kakšna je razlika med navadnim in »prestižnim« črnim česnom
Če spremljate priljubljeno kuharsko oddajo, ste gotovo že slišali za črni česen. Ne gre za posebno sorto česna, ampak le za poseben način obdelave česna. Naj vam razkrijemo postopek, da boste pripravljeni, ko bo česen na vašem vrtu zrel za pobiranje.

Tujerodni ploski črvi – ste jih že opazili?
Delo na domačem vrtu se je že začelo in zunaj preživljamo vse več časa. Tudi tisti, ki nimajo vrta in skrbijo le za sobne in balkonske rastline, imajo dovolj dela. Pri delu z rastlinami moramo biti seveda pozorni na škodljivce, ki jih je treba sproti zatirati, da naše rastline ostanejo zdrave in lepe.

Drevesa krepimo s čaji in biodinamičnimi pripravki
Lastniki sadnega drevja imamo v tem času polne roke dela, še zlasti če želimo slediti ekološkim prijemom in prisegamo na preventivo. Med drugim kuhamo čaje, a ne za naše užitke, temveč za zaščito in krepitev drevja. Moč je namreč ob debelitvi plodov še kako pomembna …

Vrtni travnik je trajnosten projekt in ne zapleveljena trata
Žametno zelena in vedno lično pokošena trata je sicer sinonim za urejene sodobne vrtove, a počasi se to spreminja. Razvija se nov trend urejanja vrtov, ki ga v tujini poznajo pod imenom »meadowscaping«. Morda bo prepričal tudi vas?!

Okrasne kombinacije zasaditev za spodbujanje kreativnosti
Okrasne cvetlične zasaditve so kot radosten nakit, čudovit dodatek, ki našemu domu vliva značaj in hrani našo dušo. Ker je čas, da jih zasnujemo, naj z vami delimo nekaj idej.

Dišeče žive meje
Barve in vonji, ki jih ponuja cvetoča živa meja, so prava paša ne le za naše oči in nos, ampak tudi za številne koristne žuželke, ki so ključne za zdrav ekosistem vrta. S premišljeno kombinacijo dišečih rastlin lahko v barvitosti in dišavah cvetoče žive meje uživamo večji del leta.

Aeroponski stolpi – vrtnarjenje brez zemlje
Vrtičkarji potihoma vedno razmišljamo, kako bi pridobili še kakšen kos zemlje, da bi lahko pridelali še malo več. Kaj pa če ne potrebujemo zemlje za ta namen? Sodobna tehnologija omogoča, da zelenjavo gojimo tudi v posebnih aeroponskih stolpih, ki ne potrebujejo drugega kot dobra hranila.

Naj sorte paradižnika v letu 2025
Paradižnik enostavno obožujemo, a njegova pridelava zaradi muhastega vremena postaja vedno večji izziv. Tako sem med naj sorte tega leta uvrstil predvsem tiste, ki so manj dovzetne za bolezni in lažje prenašajo zunanje vplive. Z izbiro teh sort je manj težav, tudi če jih gojimo na prostem brez kakršnekoli zaščite.

Poskrbite za namakanje, preden nastopi suša
Mnogi še vedno dvomijo o smiselnosti namakanja, a če je suša nekoč »udarila« le na vsakih 10 do 15 let, je danes za vrtnine nevarna prav vsako leto. Zato pridelava vrtnin brez namakanja ni več mogoča. Če učinkovitega namakalnega sistema še nimate, je zdaj pravi čas, da ga uredite.

Kako maksimiramo svoj mali zeleni raj?
Si tudi vi želite, da bi okolico doma kar najbolje izkoristili? Predstavljamo nekaj idej, kako lahko z le malce kreativnosti dobro izkoristimo prav vsak centimeter in tako res ustvarimo svoj pravi zeleni raj.