
Vrt / stran 7

Bazilike z vsega sveta
Bazilika je ena izmed najbolje zastopanih zelišč v naših vrtovih, zato je prav, da spoznamo tudi njene najzanimivejše botanične vrste po svetu.

Kako nas lahko vrt nauči čuječnosti
Nekateri znanstveniki pravijo, da je čuječnost novodobno orodje za vzdrževanje higiene duha, ki bo prej ali slej postalo nujni del vsakodnevne rutine, kot je dandanes umivanje zob. Pri tem pa je naš vrt idealen kraj, skoraj že kot pravo svetišče, v katerem lahko čuječnost doživljamo še toliko močneje. Sploh če si vrt nekoliko prilagodimo …

Palma v domačem vrtu
Palme! Spominjajo nas na tropske kraje in nas navdušujejo s svojim bujnim zelenjem, ki privlači poglede, kamorkoli jih postavimo. Pa si jih lahko privoščimo tudi v notranjosti Slovenije? Lahko - le pravo sorto moramo izbrati in se dobro podučiti o primerni skrbi zanjo.

Kaj narediti, ko nam na vrtu zmanjka prostora?
V novejšem času zemlje primanjkuje. Vrtovi so čedalje manjši, različnih rastlin, ki si jih želimo na njih pridelovati, pa čedalje več. Kaj bi torej lahko naredili, da bi na manjšem prostoru pridelali več?

Kako poleti pomagamo pticam v vrtu – skrb za pernate prebivalke
Na naših vrtovih v tem času gnezdijo številne vrste ptic. Vsekakor so zelo zanimive, da se bodo dobro počutile v naših vrtovih, pa je treba poznati nekaj ukrepov, prijaznih do ptic.

Kako ohraniti barvit vrt tudi poleti – igra barv brez premora
Poleti bodo številne rastline odcvetele in barve na gredicah bodo zbledele. Pa je to pravilo, ki mora veljati? Seveda ne, odločilno pa je, da o prihajajočih mesecih razmišljamo že zdaj in še pravočasno poskrbimo, da se bo igra barv na našem vrtu nadaljevala brez prestanka.

Osnove biodinamike - ko je učenje priložnost tudi za lasten razvoj
Biodinamika kot metoda in biodinamični preparati kot njen osrednji del so nekaj izjemnega. Metoda ni težka, ni zapletena, je pa drugačna. Morda vas prepričajo ravno nova znanja …

Cvetlični navdih iz Genove: kreativne ideje za domače zasaditve
Vsako leto konec aprila v Genovi poteka vrtnarski sejem Euroflora, ki ponuja polno navdihov tudi za domače vrtove. Poglejmo si nekaj zanimivih idej, ki so jih v Genovi predstavili pred nekaj leti.

Muškatna kadulja: kako oživiti to redko in dišečo rastlino na svojem vrtu
Muškatno kaduljo bi lahko uvrstili med zapostavljene rastline, saj je na modernih vrtovih, ki so pokriti s folijo, tlakovci in trajno zastirko, skoraj ni več. Za to, da ostane na vrtu, namreč potrebuje nekaj "golih" tal, da se lahko zaseje ... Morda pa vas bo njena lepota prepričala, da ji vseeno zagotovite primerno mesto?

Mehika v barvah in cvetju – od puščave do tropskih vrtov
Mehiška ljubezen do barv ima tisočletno tradicijo, zanimivo pa izhaja iz njihove ljubezni do avtohtonega cvetja. To je tako pisano, kot je pisana kultura Mehičanov, prav iz rastlin pa so starodavna ljudstva začela pridobivati tudi barve, ki še danes zaznamujejo njihovo folkloro.

Vrtnarske razstave – kako in kje iščemo vzore za svoje vrtove?
Vrtoljubcem in ljubiteljem rastlin je obiskovanje vrtnarskih razstav v veliko veselje, na njih pa lahko poleg tega, da si "napasemo oči", pridobimo veliko idej tudi za domače vrtove. Pa je tisto, kar vidimo na razstavnem prostoru res uporabno tudi v domačem vrtu?

Ameriška borovnica: celovit vodič od sajenja do nege, rezi in zaščite
Imate radi borovnice, a vam ideja o nabiranju po gozdu ni najbolj pri srcu? Potem se boste zagotovo zaljubili v ameriško borovnico, ki si zasluži mesto v vsakem vrtu.

Koristni insekti in rastline za zdrav vrt brez škropiv
Še nedolgo tega si za dobrega poznavalca pridelovanja vrtnin veljal, če si vedel, katera škropiva uporabiti, da bodo rastline zdrave. Kaj pa rešitve, ki nam jih ponuja narava? Prav je, da znanje o njihovi koristnosti začnemo obujati in jih posledično tudi ceniti ter varovati.

Bolezni plodovk, ki ogrožajo pridelek – in kako jih preprečiti
Takoj ko posadimo plodovke v maju na prosto, začnemo razmišljati, kaj vse jih bo »napadlo« in kako bomo ohranili pridelek. Zapomniti si moramo, da pomembno vlogo v boju proti boleznim igrajo krepitev rastlin, pravilno gnojenje in upoštevanje kolobarja.

Aromatičen svet met
Meta je rastlina slehernega vrta, a večina ljubiteljev bolje pozna le klasično mentolovo meto. A izbor sort je še veliko širši! Ko sem jih sam začel raziskovati, so me enostavno »sezule«. Naj vam zaupam, katere so moje favoritinje …

10 idej za dnevno sobo na prostem
V zadnjih letih pa se je pojavil nov trend - urejanje dnevne sobe na na naših domačih vrtovih in terasah. Bivalni prostor ni več omejen le na štiri stene, širimo ga tudi na zunanji del našega doma. A kako tako zunanjo dnevno sobo urediti, da bo res udobna, funkcionalna in domačna?

Prerijska glasbena muza – Bouteloua gracilis
Ameriške prerije so neskončni valujoči travniki, polni zanimivih vrst trav. Med slednjimi najdemo tudi modro gramo ali latinsko Bouteloua gracillis. Je šopasta, modra trava in spektakularna članica ansambla nizke ameriške prerije.

Nasveti krajinske arhitektke: Kakšen ustvariti dobro zasnovo vrta
Z dr. Tino Demšar, ki se že dve desetletji ukvarja z načrtovanjem zasebnih vrtov in javnih projektov, smo se pogovarjali o tem, kakšen je dobro zasnovan vrt. Preberite, kaj svetuje izkušena strokovnjakinja!

Redke trajnice za vrt z značajem – lepotice, ki zahtevajo več
Med vsemi vrtnimi rastlinami so ravno trajnice najbolj raznovrstna skupina. Nekatere so tudi po vrtovih postale že čisto običajne, druge veljajo za posebne. Spoznajmo nekatere redke in posebne, ki si s svojim izjemnim značajem zaslužijo tudi malce več truda.

Naredimo mini ribnik
Ribnik na vrtu je pravi balzam za dušo, a žal nimamo vsi dovolj prostora zanj. Lahko pa malce improviziramo in si iz tega, kar imamo na voljo, ustvarimo pomanjšano repliko, ki ne bo prav nič zaostajala za večjim originalom. Le malce kreativnosti potrebujemo ...