© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vrt / stran 6

PP7-jun24.jpg

Hebe: slikoviti grmički iz Nove Zelandije za domače vrtove

Ko pomislimo na Novo Zelandijo, je pogosto prva asociacija bujno zelenje, ki dehti v svoji svežini in daje pečat slikoviti pokrajini. Veliko zaslugo za to imajo tudi dehteče zeleni grmički, ki predstavljajo največji rod cvetočih rastlin na Novi Zelandiji, hebe.

Meta Pivec Šepic
6. 6. 2025, 09.00
sabina lamut.jpg
Vrt

Pozor: ko vrt sklesti toča, je treba ukrepati hitro!

Včasih ni nikogar presenetilo, da so julijske nevihte prinesle še uničujočo setev toče. Zdaj pa smo se žal morali privaditi da toča pustoši že ob koncu pomladi. Toča na vsakem vrtu, naj si bo okrasni, zelenjavni, sadni ali katerikoli, povzroči veliko škode. Kako si lahko pomagamo po njej?

Špela Korinšek Kaurin
5. 6. 2025, 12.08
pexels-erik-karits-2093459-30742545.jpg
Vrt

Klopi prežijo tudi v naših vrtovih

Klopi se prenašalci nevarnih bolezni, na nas pa prežijo tudi v naših vrtovih. V zadnjim milih zimah so se še posebno namnožili, zato bi se ob vsakem odhodu v vrt pred njimi morali zaščititi z repelenti.

Klara Zagrajšek, mag. inž. agr.
5. 6. 2025, 09.41
Zamisli5-jun24.jpg

8 idej za ustvarjanje očarljivosti vrta z oporami za rastline

Čeprav opore za rastline štejemo predvsem med vrtne pripomočke, pa so eden od takih detajlov, ki lahko, če znamo izkoristiti njihov potencial, videz našega vrta dvigne na višji nivo. Poglejmo si nekaj primerov, kako lahko opora postane pomemben del ogrodja našega vrta.

Špela Korinšek Kaurin
5. 6. 2025, 06.00
Žarometi naslovna-jun24.jpg

Azaleje za začetnike: nasveti za sajenje, nego in cvetenje

Le redkokateri rod grmovnic ponuja toliko pestrosti in lepote, kot ju pomladi razkazujejo sleči in azaleje. Zelo obsežni rod je po zaslugi žlahtniteljev bogatejši še za tisoče sort, tako da je ljubiteljski vrtnar ob nakupu močno v zadregi, katerega lepotca ali lepotico naj izbere. Ponujamo vam nekaj nasvetov, da se boste lažje odločili.

Stane Sušnik
4. 6. 2025, 10.00
eko2-jun24.jpg

Zaščita rastlin z naravnimi piretrini

V zadnjih letih so naravni piretrini postali priljubljena izbira pri zaščiti rastlin. Njihova močna insekticidna lastnost je že dolgo znana, dandanes pa so še posebej cenjeni zaradi naravne sestave, kar je pomembno za trajnostno kmetijstvo in varstvo okolja.

Klara Zagrajšek, mag. inž. agr.
4. 6. 2025, 08.00
TM naslovna-jun24.jpg
Vrt

Vaš vrt naj bo vedno le v veselje, nikoli trpljenje

V drugi polovici maja vsi že nestrpno čakamo, da bomo lahko začeli pobirati prvi domači pridelek. A pri mnogih se sladko pričakovanje meša z grenkim priokusom. Narava nam je tudi letošnjo pomlad precej ponagajala in njena nepredvidljivost je mnoge spravila v obup. Pa je prav, da namesto da bi v vrtu uživali, toliko »trpimo«?

Špela Korinšek Kaurin
4. 6. 2025, 06.00
prijazno naslovna-jun24.jpg

Kako skrbimo za sveže posajene trajnice?

Ko smo gredo trajnic na osnovi zasaditvene skice zasadili, nanjo ne smemo pozabiti. Res je, da trajnice, ki so bile z razmislekom izbrane, pravilno razporejene in skrbno posajene, potrebujejo le malo nege, a tisto, kar potrebujejo, morajo dobiti ob pravem času. Zato je razvoj trajnic treba spremljati in po potrebi morda tudi ukrepati.

Jožica Golob-Klančič
3. 6. 2025, 13.30
Zelenjavni naslovna-jun24.jpg

Kaj sodi v zgodnjepoletni zasaditveni načrt?

Če želimo naš vrt optimalno izkoristiti in poskrbeti, da je kolobar ves čas upoštevan, z aktualizacijo zasaditvenega načrta nikoli ne končamo. Poglejmo si nekaj najpogostejših naknadnih posevkov, ki jih ne smete pozabiti sejati, oziramo raje saditi, ko se približuje poletje.

Miša Pušenjak
3. 6. 2025, 06.00
biodinamika naslovna-jun23.jpg

Biodinamika v praksi: zaščita vrta brez strupov

Vsak od nas si želi, da bi imel zdrave, okusne in obilne pridelke. Pri izzivih, ki se ob tem pojavljajo, biodinamiki vedno iščemo naravne rešitve in izhajamo iz logike, ki povzema naravne zakonitosti. Tokrat z vami delim nekaj praktičnih rešitev in vas spodbujam, da jih preizkusite na domačem vrtu.

Meta Vrhunc
2. 6. 2025, 10.28
zivali1-jun23.jpg
Vrt

Izdelajmo hiško za divje čebele

Ljubitelji vrtnarjenja in narave vemo, da brez opraševalcev nebi mogli pridelovati hrane in svet bi bil v velikih težavah. Tako je pomembno, da vsak od nas naredi majhen korak k njihovemu ohranjanju. Eden od načinov je tudi, da prijeten dom na svojem vrtu pripravimo prijaznim čebelam zidanicam.

Špela Korinšek Kaurin
2. 6. 2025, 09.21
PP naslovna-jun23.jpg

Kalifornijski mak – lep in odporen čuvaj pred polži

Eschscholzia californica ali kalifornijski mak ima mnogo domačih imen: pravijo mu tudi zlati mak, kalifornijska sončna svetloba ali zlata čaša. Je enoletnica iz družine makovk - Papaveraceae, ki izvira iz Združenih držav Amerike in Mehike. Pri nas jo gojimo kot okrasno rastlino, ki nam s cvetjem popestri toplo polovico leta.

Meta Pivec Šepic
2. 6. 2025, 07.11
disec naslovna-jun23.jpg

Sivka – dišeča princeska vrta

Dišečega vrta si brez sivke težko predstavljamo. Vsestranska aromatična rastlina, ki vrtu doda barvo, vonj in teksturo, je enostavna za gojenje in se dobro ujema z drugimi trajnicami in grmovnicami. Njena brezčasna aroma nas vedno znova navdušuje.

Liljana Jantol Weber
1. 6. 2025, 08.03
nepogresljive naslovna-jun23.JPG

Trajnice s cvetovi močnih barv

V vrtovih igrajo pomembno vlogo tudi barve in trajnice imajo pri ustvarjanju barvitih poudarkov na vrtu prav posebno vlogo. Številne med njimi imajo cvetove zelo močnih, lahko rečemo kričečih barv. Spoznajmo nekatere.

Jožica Golob-Klančič
1. 6. 2025, 06.20
až1-jun23.jpg

Sirijski oslez – poletna zvezdnica med grmovnicami

Sirski oslez (Hibiscus syriaca) je grmovnica, ki cveti poleti s čudovitimi cvetovi v čisto beli, pa v beli s škrlatnim srcem, v različnih odtenkih rožnate in modro vijolične barve. Spoznajmo jo še malce bolje in poglejmo v kakšne zasaditvene kombinacije se najbolje poda.

Matjaž Zupančič
31. 5. 2025, 08.00
voda5-jun23.jpg

Kako učinkovito zbiramo in uporabljamo deževnico na vrtu

Čeprav nam v naši deželi vode na splošno ne primanjkuje, je raba vode na vrtu specifika, saj želimo imeti vodo na točno določenem mestu in ob točno določenem času. Zato smo znova premislili, kako našim rastlinam zagotoviti čim bolj redno oskrbo z vodo.

Stane Sušnik
31. 5. 2025, 00.52
bioteh naslovna-jun23.jpg

Kako se znebimo listnih uši?

Listne uši so velika nadloga vsakega ljubitelja rastlin. Pojavijo se lahko na vseh rastlinah, od okrasnih do vrtnin, na njih pa lahko povzročijo veliko škodo. Lahko bi rekli, da listne uši spadajo med najbolj nadležne rastlinske škodljivce. Pri zatiranju so nam v pomoč naravni insekticidi iz piretrinov, ki so dovoljeni tudi za ekološko uporabo.

Klara Zagrajšek, mag. inž. agr.
30. 5. 2025, 10.50
Lep vrt5-jun23.jpg

Okrasni vrt brez cvetja: lepota listov skozi vse leto

Večina rastlin cveti le omejen čas, za svojo bleščavo tudi veliko zahtevajo. Za marsikoga je takšna čemernost prevelik zalogaj in zato išče alternative. A katere rastline lahko dajo toliko zanimivih barv, tekstur in vzorcev kot cvetlice? Tiste seveda, ki vse te potenciale namesto v cvetovih nosijo v svojih listih.

Špela Korinšek Kaurin
30. 5. 2025, 09.00
zelenjavni naslovna-jun23.jpg

Zakaj bi moral vsak vrtičkar vermikompostirati

Deževniki so nadvse pomembni pri nastajanju rodovitne prsti in tako že od nekdaj pomembno pomagajo rastlinam pri zdravi rasti. Njihovo moč lahko odlično izkoristimo tudi vrtičkarji pri domačem kompostiranju. Proces se imenuje vermikompostiranje, z njim pa si zagotovimo najbolj prvovrsten kompost.

Špela Korinšek Kaurin
30. 5. 2025, 06.00

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.