
Vrt / stran 2

Ali mleko res pomaga pri vzgoji paradižnika?
Če spremljate družbena omrežja, ste zagotovo že zasledili nasvet, da rastlinam, ki kažejo znake bolezni, pomagamo s škropljenem z mlekom. Pa mleko res pomaga? In kako ga pravilno uporabiti, da koristi, ne pa škodi?

Po suši še neurja – kako pomagati rastlinam na zelenjavnem vrtu?
Najprej smo se »matrali« z dolgotrajno sušo in vročinskim valom, sedaj pa po nas klestijo še nevihte. Čeprav morda ohladitev prija, pa si lahko predstavljate, da preklapljanje med takimi ekstremi našemu zelenjavnemu vrtu ne prinaša nič dobrega. Preverite, kako lahko ukrepate, da bo škoda čim manjša.

Zrelost lubenice: kako vedeti, da jo lahko utrgamo z vrta?
Če vam na vrtu raste lubenica, se vam zagotovo že cedijo sline in bi se radi čim prej posladkali z njo. Pa je že dovolj zrela? Spoznajte glavne znake, po katerih presodimo zrelost lubenice na domačem vrtu.

Zakaj plodovi odpadajo s sadnega drevja še preden dozorijo – in zakaj se to letos dogaja kakiju?
Marsikateri vrtičkar se vsako leto sprašuje, zakaj sadno drevje odvrže plodove, še preden ti dozorijo. Letos je pojav še posebej opazen pri kakiju – številna drevesa so že zgodaj odvrgla skoraj ves pridelek. Gre za naravni proces ali za znak, da z drevesom nekaj ni v redu?

Največja grožnja malinam: kako se znebiti marmorirane smrdljivke
Maline so priljubljeno sadje na domačih vrtovih, a v zadnjih letih imamo z njimi vedno več težav. Plodovi so mehki, gnijejo in slabega okusa. Kaj se z njimi dogaja? Najverjetneje je kriva marmorirana smrdljivka, tujerodni invazivni škodljivec, ki se je iz Azije razširil po Evropi.

Pospravljanje prvih pridelkov in njihova predelava
Plodovi v domačih sadovnjakih so že lepo debeli in nekateri tudi že zreli. Pa jih znamo kar najbolje izkoristiti? Naj z vami delim nekaj izkušenj iz svoje prakse, ki jih že vrsto let uporabljam v svojem rastlinjaku in kuhinji.

ZAMISLI ZA LEP VRT: Zelene ni nikoli preveč
Ker je v vrtu navadno že tako ali tako veliko zelene, o dodajanju zelenih elementov ne razmišljamo pogosto. A pomislite še enkrat!

Posebno zanimive sorte jesenskih kapusnic
Leto se je prevesilo v drugo polovico leta in čas je, da si pripravimo sadike kapusnic za jesensko pridelavo. Spoznajte nekatere manj znane vrste in sorte, ki jih lahko preizkusite in tako popestrite jesenske zelenjavne gredice.

Kako navadno vrtno pot spremenimo v dišeče doživetje?
Del vsakega vrta so tudi vrtne poti in potke. Da bi jih izkoristili še bolj, lahko ob robovih poti zasadimo izbrane dišeče rastline in tako se bo vsak vrtni sprehod spremenil v vznemirljivo čutno doživetje.

Zaustavite talne škodljivce v okrasnem vrtu!
Obgrizeni listi žive meje lovorikovca, uničeni listi rododendrona in suhe zaplate trate. Le kaj je vzrok? Krivci oziroma škodljivci so pogosto očem skriti, saj se njihove ličinke premikajo po zemlji, odrasle žuželke pa se skrijejo po listi. A da ohranimo vrt lep, jih moramo uničiti.

Namakate ali še vedno zalivate?
Marsikdo pri zalivanju še vedno vztraja pri starih praksah, ne glede na to, da so se zaradi podnebnega segrevanja razmere v naših vrtovih v zadnjih letih močno spremenile. Da lahko rastlinam zagotovimo dovolj vode, zdaj ne zadostuje več le zalivanje, temveč je že skoraj nujno preklopiti na namakanje. Poglejmo, zakaj.

Najpogostejše težave v zelenjavnem vrtu in rešitve zanje
Tako kot za svoje zdravje veliko naredimo s preventivo, se lahko na vrtu marsikateri težavi izognemo z različnimi preventivnimi ukrepi. Ampak saj vsi vemo, občasno nam kljub temu ne uspe zavarovati rastlin pred napadi bolezni ali škodljivcev. Kaj pa potem?

Zelena razkošnost Vietnama
Poznate občutek, ko vas nekaj tako prevzame, da bi bili pripravljeni narediti vse, da to doživite večkrat in večkrat? Zame so to potovanja. Tako je bilo tudi na potovanju po Vietnamu. Dovolite mi, da z vami delim nekaj svojih spominov in na ta način morda še koga navdušim, da se odpravi raziskovat ta čudoviti azijski biser.

Vsestranski bambus na vrtu
Območja Kitajske in deli Japonske veljajo za predele z največjo rastlinsko raznovrstnostjo na svetu. V obeh deželah je še posebno pomembna in raznolika skupina rastlin, ki spada v družino trav. To so bambusi.

Kaj so največji mojstri pokazali na sloviti vrtnarski razstavi Chelsea dve leti nazaj
Leta 2023 je najbolj znana vrtnarska razstava RHS Chelsea Flower Show potekala že 110-to leto zapored. Če vam šova ni uspelo obiskati v živo, vam ponujamo priložnost, da se za navdih in malce »zelenega gušta« z nami sprehodite skozi fotografije nekaterih najlepših razstavnih utrinkov.

Najbolj dišeče rastline za večerne užitke na vrtu
Topel vonj vlažne zemlje po nenadnem poletnem deževju ali sladek vonj cvetoče vrtnice na vsakega od nas delujeta drugače. Različni vonji poletnega vrta lahko na skrivnosten način spodbudijo naše čute.

Kako najbolj enostavno rešujemo poletne težave trajnic
Ko pritisne poletna vročina in dolgo ni dežja, se ljubitelji lepih vrtov pogosto srečajo s poletnimi težavami trajnic. Sploh v zadnjem času doživljamo vedno več vremenskih ekstremov in dobro se jim je prilagajati in biti nanje pripravljen, kolikor je pač mogoče. Preverite kako.

5 nujnih ukrepov v vrtu ob suši
Že v začetku poletja se bojujemo s sušo, ki je ena hujših v zadnjih letih. Kaj pa lahko naredimo, da rastlinam v našem vrtu vsaj malce pomagamo prebroditi te težavne dni? Ne pozabite na 5 nujnih ukrepov – poleg seveda rednega zalivanja, najbolje kar s pomočjo namakalnega sistema.

Kako zatreti napad plodovne vinske mušice
Plodova vinska mušica je pogost škodljivec številnih sadnih vrst, predvsem grozdja, jagodičevja in koščičastih plodov. Ključno je, da njen napad pravočasno zatremo, na srečo imamo na voljo tudi ekološko pomoč iz naravnega piretrina.

Vzgojimo lastno vrtnico
Le kdo si ne bi želel imeti svoje vrtnice, takšne, ki jo je sam vzgojil in je edinstvena na svetu? Preverite, kako lahko vzgojite tako, povsem vašo vrtnico.