Zgodbe

Francija 'časti' popravilo − kaj pa Slovenija?

Lara Jelen / revija Jana
14. 8. 2024, 05.00
Deli članek:

Konec julija je začela veljati direktiva, ki vsem državam članicam EU naroča, da morajo svojo zakonodajo oplemenititi s pravico do popravila. Z njo bo tudi potrošnikom v Sloveniji olajšana pot do servisa, ki nam bo izdelke po dostopni in konkurenčni ceni popravil še po izteku garancije. No, v Franciji pa so šli še korak dlje. Tam so že sprejeli zakon, da lahko vsakdo staro oblačilo (tudi čevlje in torbice) prinese v popravilo obrtnikom, strošek pa plača država.

Shutterstock
V Franciji strošek za popravilo čevljev plača država.

Kako preprečiti, da se svet ne utopi v lastnih smeteh? Gotovo tudi tako, da vendarle že prekinemo miselnost, da je ceneje kupiti novo stvar kakor popraviti staro. Prvi pogoj je seveda, da popravila izdelkov postanejo dostopnejša. Povedano po domače, dejansko se nam mora splačati popraviti stari telefon ali karkoli drugega pokvarjenega. Dandanes nam tudi kakšen serviser brez zadržkov pove, da se nam, denimo, pokvarjenega pralnega stroja ne splača popravljati, naj se raje odločimo za novega. Pogosto tudi tehnologija tako skokovito napreduje, da starih izdelkov sploh nihče več ne popravlja, ker nimajo več rezervnih delov. Vse naj bi spremenila nova pravica do popravila, ki veleva, da morajo biti rezervni deli za popravilo dostopni in na voljo po smiselnih cenah.

Popravilo bo lažje in preprostejše

Pravico do popravila v slovenski zakonodaji že poznamo, bo pa z določbami evropske direktive še nadgrajena, pojasnjujejo na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. »Če se bo napaka pojavila v okviru zakonskega jamstva za skladnost, ki traja dve leti po nakupu blaga, bodo potrošniki še vedno imeli možnost izbire med popravilom ali zamenjavo izdelka, pri čemer se uvaja obveznost obveščanja potrošnika o pravici do popravila. Direktiva omogoča tudi podaljšanje zakonskega jamstva za skladnost v primerih, ko se bodo potrošniki odločili za popravilo. Po poteku jamstva bodo lahko potrošniki zahtevali popravilo za določene skupine izdelkov, uvrščenih na poseben seznam, ki ga bo Evropska komisija sproti dopolnjevala (tehnično popravljivi izdelki, na primer tablice, pametni telefoni, pa tudi pralni, pomivalni stroji, sesalniki ipd.). Proizvajalci bodo morali na svojih spletnih straneh objaviti okvirne cene najpogostejših popravil. Da bi spodbudili razvoj trga popravil, bodo rezervni deli za izdelke, ki jih je mogoče popraviti, na voljo po razumni ceni. Prav tako bo proizvajalcem prepovedano uporabljati pogodbene in s strojno ali programsko opremo povezane ovire pri pridobivanju rezervnih delov.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 33, 13. avgust 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978