Juhe, sok rdeče pese, vitamini … Pri Mariji, 41 let, je test po nekaj dneh slabega počutja pokazal, da gre res za okužbo s covidom-19. »Preden je pozitivni izvid potrdil, da gre res za korono, sem čutila, da se me 'nekaj loteva'. V petek zvečer sem bila zelo utrujena, ampak to je po napornem tednu tako ali tako skoraj naravno stanje, v soboto zvečer sem začela pokašljevati, v nedeljo pa sem že imela vročino 37,2 ter bolečine v nogah in hrbtu. In prav zaradi bolečin sem vzela lekadol – tistega v prašku, ker mi je prijalo piti topel čaj. V ponedeljek sem bila zelo slaba – vročina 38,2, ves dan sem preležala. Naslednji dan sem že bila bolje, brez vročine, a še vedno z bolečinami. V sredo mi je kis na solati čudno dišal, zato sem prvič pomislila, da morda ni samo prehlad.« Test je, kot rečeno, potrdil okužbo s covidom-19, Marija pa se ga je lotila tudi s prilagojenim jedilnikom. »Pila sem čaj in prvih nekaj dni jemala lekadol, navadno dva na dan. V teh dneh nisem pila kave, ni mi prijala. Jedla sem večinoma juhe in enolončnice, celo repo smo si skuhali; menda temu pravijo hrana za otoplitev telesa. Ker sem nekje prebrala, da pri covidu menda koristi rdeče obarvana hrana, sem si privoščila tudi več rdeče čebule pa rdeč radič med solato, pila sem tudi sok rdeče pese (2 dl na dan). Povečala sem vnos vitaminov – mandarine, banane, jabolka pa tudi avokado. S fiziološko raztopino sem si vsaj enkrat na dan izpirala nos, jemala sem vitamin D. Na srečo sem bila brez apetita le slaba dva dni, potem sem normalno jedla, včasih celo kar precej.«
Ameriški slamnik, vitamin C, ingver … Bolezen je za en teden ohromila tudi Patricijo, 31 let: »Za covidom je pozimi najprej zbolel partner. Ker sva bila dva tedna skupaj v stanovanju, on v izolaciji, jaz v karanteni, sem v tistem obdobju začela preventivno jemati vitamin D. Ker se takrat nisem okužila, sem zasluge za to pripisovala prav omenjenemu prehranskemu dopolnilu in skrbni higieni. Žal sem se dva meseca pozneje kljub vsemu okužila, in čeprav sem jemala vitamin D, res ne morem govoriti o blažji obliki bolezni. Začelo se je z na videz čisto nedolžnim suhim kašljem, nadaljevalo pa z vročino, neprijetnimi bolečinami v križu, zaradi katerih nisem mogla spati, in izgubo apetita, nekaj dni pozneje sta se pridružila še kar intenzivna bolečina v grlu in produktiven kašelj. V prvi vrsti sem si pomagala tako, da sem počivala in se nisem po nepotrebnem naprezala. To bi bilo sicer tako ali tako bolj težko, saj sem bila že po nekaj korakih precej zadihana, tudi srce je pospešeno utripalo. Pila sem veliko čaja z ameriškim slamnikom in žajbljem ter bezgov čaj, ki naravno znižuje telesno temperaturo. Dvakrat sem v tistem tednu vzela lekadol plus C, prvič, ko mi je vročina narasla na 38,6, in drugič, da sem utišala bolečine v križu, zato da sem zvečer lahko zaspala. Za bolečine v križu sem pred tem poskusila obliže, a žal niso pomagali. Bolečine v grlu sem lajšala z ingverjevimi bonboni in pršilom Golanil. Ker mi trda hrana ni pretirano prijala, sem raje pojedla kakšno juho (govejo in brokolijevo) ter pila veliko smutijev z banano, datlji, jabolkom, kivijem in cimetom. Uživala sem tudi vitamin C v liposomski obliki. Po enem tednu so vsi simptomi izzveneli, tu in tam sta me na okužbo še spomnila kašelj in utrujenost, ki pa sta pozneje prav tako izginila.«
Lekadol, vitamini, eterična olja … Taja, 27 let, je imela nekoliko težji potek bolezni, s hudimi glavoboli in vročino, in najbolj sta ji pomagala lekadol in počitek. »Pila sem iztisnjen pomarančni in limonin sok ter se trudila zaužiti čim več vode. Jemala sem vitamin D3, ne vem pa, ali je res kaj pomagal. Ker je vsa družina kašljala oziroma imela neprijeten občutek v pljučih, smo uporabljali vlažilec zraka in eterična olja, mešanico lovorja, poprove mete, evkaliptusa, kardamoma in limone, to nam je res zelo ustrezalo.«
Čaj, mleko z medom, vitamin C … David, 41 let, je imel s covidom krajšo in na srečo ne prav hudo izkušnjo. »Simptomov nisem imel prav hudih, prve tri dni sem imel malo povišano temperaturo, sem pa na začetku precej slabo spal, kar sem relativno uspešno reševal z dvema decilitroma toplega mleka in veliko žlico medu pred spanjem, da me je 'povozilo', poleg tega sem zvečer spil še en lekadol in vse to mi je lepo pomagalo zaspati. Sem pa pred tem že od začetka pandemije zjutraj spil multivitaminsko tableto in dodatnih približno 100 mg vitamina C, odmerek, ki sem ga med okužbo še malo povečal. Sicer sem pa zelo veliko pil, približno tri litre čaja na dan.«