Študija klinike Mayo je pokazala, da so spremembe v ravnotežju, ki nas doletijo, ko se staramo, boljše merilo staranja kot spremembe v moči ali hoji. Dobro ravnotežje, mišična moč in stabilna hoja so nepogrešljivi za samozadostnost, občutek neodvisnosti in dobro počutje vse življenje, čeprav jih opazimo šele takrat, ko jih izgubljamo. Nestabilna hoja pa je vzrok številnih padcev, bolečin in zdravstvenih težav v starosti. Razumeti, kako se naše gibalne zmožnosti sčasoma zmanjšujejo, je ključno tudi za programe zdravstvenega varstva, ki so namenjeni temu, da ljudem pomagajo mobilnost in neodvisnost.
Zakaj je ravnotežje dober kazalnik staranja?
V študiji so testirali, kako različne zmožnosti upadajo s starostjo. Merili so moč prijema, moč kolena, učinkovitost hoje in ravnotežje. Pri zadnjem testu so udeleženci stali na napravah, ki so merile ravnotežje v štirih različnih scenarijih: na obeh nogah z odprtimi očmi, z zaprtimi očmi ter na dominantni in nedominantni nogi z odprtimi očmi. Vsak test je trajal 30 sekund. Od vseh meritev so ugotovili, da stanje na eni nogi – zlasti na nedominantni nogi – najbolj upada s starostjo. Ravno ravnotežje je tisto, ki zahteva ne le mišično moč, ampak tudi sodelovanje vseh telesnih sistemov. Človeku pa omogoča, da opravlja vsakodnevne opravke samozavestno in brez strahu, da bi padel. Padci so resno tveganje za zdravje in lahko spremenijo življenje.
Trening ravnotežja
Dobra novica je, da je ravnotežje možno trenirati in izboljšati. Vaje so preproste in ne zahtevajo nobene posebne opreme. Osnovna je kar stanje na eni nogi. Ko stojimo na eni nogi, urimo usklajevanje mišičnih in vestibularnih odzivov struktur znotraj notranjega ušesa, ki zaznavajo gibanje glave.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 45, 5. november 2024.