Ste pred razvezo, pa ne veste, kje in kako začeti? Imate mnogo vprašanj, kako ločitev izpeljati čim manj boleče? Ste v dvomih, ali so dogovori s partnerjem o otrocih, premoženju in preživnini razumni? Revija Jana, Vevška cesta 52, 1280 Ljubljana Polje ali na e-naslov jana@media24.si s pripisom Za odvetnico Mašo Novak.
____________________________________________________________
"Po drugem porodu se je pri ženi sprožila huda duševna bolezen, za kar krivi mene, češ da sem hotel otroke, ona pa ne. Kar ni res, nikoli ni tega rekla. Stal sem ji ob strani, vendar me je odklanjala, in ker je zelo agresivna tudi do obeh otrok, mi ni preostalo drugega, kot da se ločim. Postopek traja dve leti in je nezaslišan – bivša in njena odvetnica zahtevata, da gresta otroka v rejo, češ da bo imela v tem primeru z njima boljše stike. Sodne izvedenke in socialne delavke že ves čas trdijo, da sem primeren oče, pri vzgoji in negi mi pomagata mama in sestra, sodnica pa je na strani žene, ki ima s fantoma stike pod nadzorom. Nanje sploh ne prihaja ali pa odide prej, ne ve, kaj bi počela z otrokoma, onadva se je bojita. Kaj bi bilo pri rejnikih bolje? Moja odvetnica me miri, češ da naj bom potrpežljiv, na koncu bodo otroci prisojeni meni, jaz pa iz dneva v dan trepetam, da bodo nekega dne oba odpeljali iz vrtca in šole in ju bom še komaj kdaj videl. Lahko jima vzamejo edino družino, ki jo imata. Zakaj ti postopki tečejo tako dolgo? Kam naj se pritožim? Kako naj izločim pristransko sodnico, ki se ji bivša smili, jaz in otroka pa čisto nič?"
- Nesrečni in jezni oče
Spoštovani gospod,
pišete, da sodne izvedenke in socialne delavke trdijo, da ste primeren oče. Po tem sklepam, da je sodišče v postopku že pridobilo mnenje sodnega izvedenca, prav tako strokovno poročilo centra za socialno delo. Stiki pod nadzorom, ki so določeni z začasno odredbo, lahko trajajo največ devet mesecev. Po izteku tega obdobja jih ni več mogoče izvajati na ta način. Če socialna delavka in izvedenka menita, da imate dobre starševske kapacitete, potem se vam ni treba bati, da bi bila otroka nameščena v rejništvo. Mislim, da gre pri tem le za izvajanje pritiska na vas.
Na podlagi določb Družinskega zakonika sodišče staršem odvzame otroka in ga namesti k drugi osebi, v rejništvo ali zavod, če je otrok ogrožen in je mogoče le z odvzemom v zadostni meri zavarovati njegove koristi in če okoliščine primera kažejo, da bodo starši po določenem času ponovno lahko prevzeli skrb za njegovo vzgojo in varstvo. Gre torej za skrajen in izjemen ukrep.
Na podlagi vašega pisanja izključujem, da bi bila otroka pri vas ogrožena, torej namestitev v rejništvo odpade. Kar pa se tiče dolžine postopka na sodišču, ocenjujem, da dve leti ni nesorazmerno dolga doba. Ali je zadeva zrela za razsojo, iz vašega pisanja ni razvidno. Če je, potem morate ravnati v tej smeri. Predlagam, da najprej vložite urgenco, nato šele nadzorstveno pritožbo. Po zakonu o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja imate pravico do naslednjih pravnih sredstev, in sicer pritožbe s predlogom za pospešitev obravnavanja zadeve (v nadaljnjem besedilu: nadzorstvena pritožba), predloga za določitev roka in nato zahteve za pravično zadoščenje. V praksi se po vložitvi nadzorstvene pritožbe zadeva premakne in pospeši.
Izločitev sodnika je skrajni ukrep, ki načeloma postopek v družinskih zadevah podaljša. Izločitev je mogoče zahtevati, kadar so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti. Sama se tega instituta poslužujem redko in le, kadar imam objektivno utemeljene razloge. Na podlagi tega, kar ste zapisali, o obstoju teh ne morem sklepati.