Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Po 22. uri
Čas branja 2 min.

TikTok uvaja novo funkcijo, ki pomaga, da zapustite aplikacijo in zaspite


A.S.
20. 5. 2025, 09.31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Platforma TikTok je začela z uvedbo nove funkcije, namenjene izboljšanju duševnega zdravja najstnikov.

tiktok spanje.jpg
Profimedia
TikTok uvaja vodene meditacijske vaje v aplikaciji.

TikTok je sporočil, da uvaja vodene meditacijske vaje v aplikaciji. Podjetje je začelo testirati meditacijske vaje z izbranimi najstniki v začetku letošnjega leta. Zdaj je funkcija na voljo že vsem uporabnikom v aplikaciji. Ideja, je pomagati uporabnikom izboljšati kakovost spanca in jih spodbuditi, da med neskončnim brskanjem v poznih urah odložijo aplikacijo. 

Za mlajše od 18 let

Za najstnike, mlajše od 18 let, bo meditacija privzeto vklopljena. Če najstnik uporablja aplikacijo po 22. uri, bo njegovo brskanje prekinila vodena meditacijska vaja, ki bi ga spodbudila, da se ponoči umiri. Meditacija vključuje pomirjujoč zaslon in nežno glasbo ter dihalne vaje. Če se najstniki odločijo, da bodo sporočilo prezrli in še naprej uporabljali aplikacijo, se jim bo prikazal drugi celozaslonski poziv, ki jih bo spodbudil k spanju.

tiktok.png
Twitter/TikTok
Po podatkih TikToka je kar 98 % mladoletnih uporabnikov med preizkusnim obdobjem funkcijo ohranilo vklopljeno, kar je presenetilo tudi razvijalce.

Raziskava centra Pew je pokazala, da šest od desetih najstnikov uporablja TikTok vsak dan, 16 odstotkov pa jih priznava, da so na njem "skoraj ves čas".

Podjetje Sleep Foundation opozarja, da lahko pretirana uporaba zaslonov, še posebej ponoči, škoduje spanju, in priporoča, da se vsaj eno uro pred spanjem ne uporabljajo elektronske naprave, ki naj bi jih tudi hranili v drugi sobi.

Varnostne funkcije

Nova funkcija meditacije je najnovejši poskus podjetja, medtem, ko se tehnološka podjetja po svetu soočajo z vse večjim pritiskom, da izboljšajo varnost mladih na spletu.Tiktok je že marca pa je uvedel funkcijo Time Away, ki staršem omogoča, da omejijo uporabo aplikacije v določenih časovnih obdobjih, recimo pred spanjem.

Najstniki lahko zaprosijo za dodaten čas, vendar končno odločitev sprejmejo starši. Poleg tega bo vsem uporabnikom, mlajšim od 18 let, samodejno nastavljena dnevna omejitev uporabe na eno uro.

Odrasli, ki jih zanima funkcija meditacije, jo lahko vklopijo na strani z nastavitvami časa zaslona v aplikaciji. Izberete lahko, kdaj želite vsako noč videti začetek vaje meditacije. 

Pozitiven odziv med mladimi uporabniki

Po podatkih TikToka je kar 98 % mladoletnih uporabnikov med preizkusnim obdobjem funkcijo ohranilo vklopljeno, kar je presenetilo tudi razvijalce. Ukrep naj bi najstnikom pomagal pri težavah s spanjem, ki jih povzroča dolgotrajna uporaba elektronskih naprav. TikTok bo v okviru širše pobude za zaščito duševnega zdravja mladih namenil tudi oglasni prostor 31 dobrodelnim organizacijam, ki se ukvarjajo z duševnim zdravjem.

Svetovni odzivi in zakonodajni ukrepi

V Združenem kraljestvu bodo od julija podjetja, ki ne bodo sprejela ustreznih ukrepov za zaščito mladih pred škodljivimi vsebinami, kaznovana ali celo prepovedana. 

V Avstraliji pa bo od decembra mladim, mlajšim od 16 let, prepovedana uporaba družbenih omrežij. Premier Anthony Albanese je ob potrditvi zakona dejal: "Želimo, da imajo naši otroci otroštvo in da starši vedo, da jih podpiramo."

Tudi druga velika podjetja, kot sta Meta in Snapchat, so nedavno uvedla nove ukrepe za zaščito mladih. Meta je uvedla omejene račune za najstnike, Snapchat pa je dodatno omejil možnost odraslih, da stopijo v stik z mladoletnimi uporabniki.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.