Sevnica kot partnerica v vključujočem razvoju
Občina Sevnica je del projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi in je bila prepoznana kot primer dobre prakse na področju dostopnosti spletnih strani za osebe z oviranostmi.

Občina Sevnica v projektu, ki že deseto leto poteka pod okriljem ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter Geodetskega inštituta Slovenije, sodeluje že tri leta. Projekt se osredotoča na inkluzivno oblikovanje prostora, njegov glavni cilj pa je izboljšanje kakovosti življenja na področju mobilnosti in dostopnosti za osebe z različnimi oblikami oviranosti.
Pred dvema letoma je bil na območju somestja Sevnica–Boštanj tako izveden prvi terenski popis in analiza prostora. Pridobljeni podatki so vključeni v javno dostopen interaktivni zemljevid, ki predvsem osebam z oviranostmi omogoča boljše načrtovanje poti. Spletni pregledovalnik hkrati predstavlja pomembno podatkovno podlago za urejevalce lokalnega prostora pri načrtovanju prenov, rekonstrukcij in drugih infrastrukturnih posegov.
Občina Sevnica arhitektonske ovire v lokalnem prostoru odpravlja postopoma oziroma skladno s finančnimi zmožnostmi. Dejavno se odziva na pobude Društva invalidov Sevnica ter posameznih občank in občanov. V minulem obdobju je sofinancirala ureditev klančin za dostop oseb z invalidnostjo do večstanovanjskih stavb v Naselju heroja Maroka v Sevnici ter ureditev javne poti za dostop do družinske hiše na Artemu.
V okviru ukrepov, opredeljenih v Akcijskem načrtu za izboljšanje položaja invalidov v občini Sevnica za obdobje 2025–2029, bo občina v prihodnjih letih postopoma izboljševala dostopnost zaprtih javnih prostorov. Med drugim bo v občinski stavbi nameščena slušna zanka in taktilne oznake, nakup slušne zanke pa se načrtuje tudi za Mladinski center Sevnica. Nameravajo tudi umestiti dvigalo v Kulturno dvorano Sevnica, za kar so v letošnjem občinskem proračunu že zagotovljena namenska sredstva.
Občina Sevnica svoje spletne vsebine redno posodablja v skladu s standardi dostopnosti in veljavno zakonodajo. V okviru analize dostopnosti spletnih strani 104 občin, vključenih v projekt, je bila Občina Sevnica skupaj z Mestno občino Ljubljana in Občino Tržič prepoznana kot primer dobre prakse.

Z vključevanjem v strateške državne projekte ter s premišljenim in postopnim uresničevanjem ukrepov na lokalni ravni sevniška občina utrjuje svojo zavezanost ustvarjanju okolja, ki je dostopno, vključujoče in prijazno do vseh prebivalcev.
Dostopnost ne pomeni zgolj odpravljanja arhitektonskih ovir, temveč celosten pristop k načrtovanju prostora, ki upošteva potrebe vseh uporabnikov – otrok, starejših, oseb z invalidnostjo in drugih ranljivih skupin. Zato so takšni projekti in ukrepi pomemben del dolgoročnega razvoja občine, saj krepijo kakovost bivanja in spodbujajo enakopravno vključevanje vseh v družbeno življenje.
Z vztrajno nadgradnjo fizične in digitalne dostopnosti Občina Sevnica postavlja dobre temelje za prihodnost, v kateri bodo javne storitve in infrastruktura dostopne vsakomur – brez ovir.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se