Tonin svari pred razpadom šolskega sistema
Prepričan je, da je šolstvo togo, okorelo, zastarelo in preveč osredotočeno na pomnjenje podatkov.

Šolski sistem je tog in okorel, birokratsko zastarel in preveč osredotočen na pomnjenje podatkov, je v nagovoru današnje programske konference NSi, namenjene šolstvu, poudaril prvak te stranke Matej Tonin. Če ne bomo takoj začeli z resno prenovo izobraževalnega sistema, bo v nekaj letih dokončno razpadel, je opozoril.
V Sloveniji se zadnjih nekaj let pogovarjamo predvsem o tem, kako nam razpada javni zdravstveni sistem. Tiho in s še večjo hitrostjo pa nam razpada šolski sistem, je na dogodku v Celju uvodoma poudaril Tonin.
"Če bi slovenski šolski sistem morali oceniti z opisno oceno, bi zapisali: tog in okorel, birokratsko obremenjen in preveč osredotočen na pomnjenje podatkov. Številčna ocena pa bi bila verjetno komaj 2," je navedel.
Med ključnimi težavami je izpostavil tekmovanje med učenci v pomnenju podatkov in dejstvo, da šola ni več varen prostor. "Prizore mladoletnega nasilja in popolne nemoči institucij gledamo vsak dan. Šolski sistem je postal žrtev permisivne vzgoje in levičarskega aktivizma - avtoritete se razgrajuje, kazni so nezaželene, bistvo je pogovor," je izpostavil.
V luči slogana, da je v znanju moč, v NSi predlagajo vrnitev zdravega razuma v šolstvo. Med drugim se zavzemajo za projektno učenje "namesto piflanja", kritično razmišljanje in sposobnost samostojnega učenja. "Naš cilj mora biti vzgoja odgovornih, samozavestnih in kritično razmišljujočih mladih - šola mora mlade pripraviti na življenje," je poudaril Tonin.
V nagovoru se je dotaknil tudi problematike varnosti v šolah in preprečevanja medvrstniškega nasilja. "Če je nekdo dovolj star, da pretepe sošolca in to objavi na Tik Toku, je dovolj star, da za to prevzame odgovornost," je ocenil.
Spomnil je, da so v NSi že predlagali zaostritev kazenske odgovornosti mladoletnih storilcev za nekatera kazniva dejanja, kot so napad na uradno osebo, povzročitev telesnih poškodb, kraje ter možnost odstranitve nasilnega učenca iz šole in namestitev v vzgojni zavod.
"Stroka je jasna: s pogovori in delavnicami ne bo šlo, potrebne so resne sankcije za odklonska vedenja. Dovolj je govorjenja samo o otrokovih pravicah, pogovarjati se moramo tudi o otrokovih dolžnostih in o dolžnostih staršev," je med drugim izpostavil prvak stranke.
S programsko konferenco o šolstvu želijo v NSi spodbuditi kritično razpravo o slovenskem izobraževalnem sistemu v času bliskovitega razvoja digitalne tehnologije. S tem namenom so oblikovali 16 rešitev za sodobno in kakovostno šolstvo, ki jih bodo predstavili v nadaljevanju konference.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se