Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Lakota kot orožje
Čas branja 1 min.

Izrael pod drobnogledom zaradi blokade humanitarne pomoči v Gazi


A.S. / STA
28. 4. 2025, 14.49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Palestina pred ICJ Izrael obtožila, da uporablja pomoč kot orožje.

gaza.jpg
Profimedia
Izrael blokado dostave humanitarne pomoči v Gazo uporablja kot vojno orožje.

Izrael blokado dostave humanitarne pomoči v Gazo uporablja kot vojno orožje, je danes ob začetku petdnevnega zaslišanja o pravnih obveznostih Izraela do agencij ZN v Gazi na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu povedal visoki palestinski uradnik Amar Hidžazi. Opozoril je tudi, da v enklavi divja lakota, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Humanitarna pomoč kot vojno orožje

"Devet od desetih Palestincev nima dostopa do varne pitne vode. Skladišča ZN in drugih mednarodnih agencij so prazna," je med zaslišanjem povedal Hidžazi, ki je palestinski veleposlanik na Nizozemskem. Opozoril je, da so bile vse pekarne v Gazi, ki jih podpirajo ZN, prisiljene zapreti svoja vrata. "To so dejstva. Tu je lakota. Humanitarna pomoč pa se uporablja kot vojno orožje," je še dodal.

Izrael namreč od 2. marca blokira dostavo humanitarne pomoči Palestincem v Gazi, kjer primanjkuje hrane in drugih osnovnih dobrin. Pri blokadi vztraja, češ da je to edini način za pritisk na palestinsko islamistično gibanje Hamas, od katerega zahteva izpustitev zajetih talcev.

Zaslišanja na ICJ potekajo na zahtevo Generalne skupščine ZN, ki je decembra lani sprejela resolucijo, s katero je sodišče zaprosila za svetovalno mnenje o obveznostih Izraela do agencij ZN, mednarodnih organizacij ali tretjih držav, da "zagotovijo in olajšajo neovirano oskrbo z nujno potrebnimi zalogami, bistvenimi za preživetje palestinskega civilnega prebivalstva".

Izrael sodišče obtožuje pristranskosti

Do petka bo odbor 15 sodnikov zaslišal predstavnike 38 držav, palestinske diplomate, uradnike ZN ter predstavnike Arabske lige, Organizacije za islamsko sodelovanje in Afriške unije. Več kot 40 držav je napovedalo, da bo predložilo izjave. Sodišče naj bi določilo obveznosti Izraela, da dovoli mednarodno humanitarno in razvojno pomoč na območju Gaze. Mnenje ICJ ima pravno in politično težo, vendar pa najvišje sodišče ZN nima mehanizmov za uveljavljanje svojih odločitev.

Izrael se medtem zaslišanja ne udeležuje in sodišče obtožuje pristranskosti. Kot je danes v Jeruzalemu dejal izraelski zunanji minister Gideon Sar, je ICJ pristransko do Izraela, ki se je odločil, da "ne bo sodeloval v tem cirkusu".


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.