
Kultura / stran 395



Vid Valič o svojem jubileju, ukrepih "gumpcev" in otročji resnosti
Standup komik in igralec Vid Valič je danes dopolnil 40 let, a pravi, da leta zanj niso kakšne posebne prelomnice, pač pa so to dogodki. »Ko sem se prvič zares zaljubil, to je bilo prelomno, pa ko sem končal srednjo šolo, pustil faks, ko sem dobil prvo delo na televiziji, 'fasal' hernijo ali 'posurfal' svoj prvi val. Take stvari so prelomne, ne pa letnice in leta.«

Železne stopinje se nadaljujejo na papirju
Maja letos bo izšla knjiga, pričevanje o nastanku subkulture heavy metala v Sloveniji. Že leta 2017 je o tem nastal dokumentarec "Železne stopinje", ki pa ni mogel zajeti vsega, kajti ta subkultura pri nas je res bogata.

Pomurski harmonikarji uspešni na mednarodnem tekmovanju v Begunjah
Begunje na Gorenjskem so bile minuli vikend prizorišče 15. mednarodnega tekmovanja harmonikarjev za nagrado Avsenik. V gostilni Avsenik so uspešno nastopili tudi mladi harmonikarji iz pomurskih osnovnih šol.

(FOTO) V Gledališču Park na ogled razstava o življenju in vlogi Judinj v holokavstu
V Gledališču Park je od ponedeljka na ogled razstava Svetlobne lise: Biti ženska v holokavstu, ki jo je pripravil spominski center Yad Vashem, za slovenski prevod pa je poskrbel Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor. Razstava prikazuje življenje in vlogo judovskih žensk v času holokavsta. Na 30 panojih je predstavljenih 18 osebnih zgodb žensk, ki pričajo o ljubezni, materinstvu, skrbi za druge, ženskosti, odporu in reševanju, prijateljstvu, veri, hrani in umetnosti. Med njimi najdemo tudi zgodbo Zagrebčanke, ki je v izogib gotovi smrti svojo hčerko po pošti poslala na Židovsko občino Zagreb in jo na ta način rešila. Še več zanimivosti iz življenja judovskih žensk lahko preberete v naslednji številki Vestnika. Razstavo bodo sicer 31. januarja preselili v Pokrajinsko in študijsko knjižnico, kjer bo na ogled do 28. februarja. Fotografije je posnela Vanesa Jaušovec.

Znova bodo odmevale italijanske kancone
Že 72. festival bo potekal med 1. in 5. februarjem v gledališču Ariston!

Kulturna dediščina Jožeta Karlovška v tv-oddaji ter na razstavi v Slovenskem etnografskem muzeju <strong><br></strong>

»Severno od meje so željni frajtonarice«
V oddaji Slovenija brez meja je bil tokrat gost 41-letni Jernej Brilej, ki prihaja s Planine pri Sevnici iz zelo glasbene družine.

Slovenka ilustrirala nov angleški prevod Bambija
Ilustratorka Alenka Sottler je prispevala podobe k novemu angleškemu prevodu izvirnega Bambija, ki ga je leta 1923 napisal avstrijski judovski pisatelj Felix Salten. Knjiga The Original Bambi: The Story of a Life in the Forest daje zgodbi drugačen poudarek. Nedavno je izšla pri ameriški založbi Princeton v prevodu poznavalca pravljic Jacka Zipesa.

Vili Resnik: "To je sramotno in ogabno!"
Glasbenik Vili Resnik je eden tistih ljudi, ki se borijo proti diskriminaciji žensk v poklicih. Prav nasprotno meni, da so precej enakovredne moškim, ne zgolj na vodilnih položajih.

Ob dnevu madžarske kulture v Lendavi podelili priznanja. Kdo jih je prejel?
V lendavski gledališki in koncertni dvorani je bila slavnostna prireditev ob dnevu madžarske kulture, na kateri so podelili priznanja Györgya Zale s področja narodnostne kulture.



VIDEO: Pogovorni večer Matjaža Rusa z Majo Gal Štromar

Najvidnejši projekt Galerije Božidarja Jakca bo razstava o klubu Neodvisnih


Barbara Pešut in Magnifico skupaj premikata meje
Pisateljica Barbara Pešut je na knjižne police postavila nemalo zelo različne literature. Njen prvi roman je bil podpisan s psevdonimom Eva Pacher, saj kot pravi, ji je bilo leta 2005 še nerodno, da bi javnosti razkrila, kdo se v resnici skriva za znanstveno-fantastičnim erotičnim delom Čudoviti klon.

Antropologinja Vesna V. Godina: Nekoč je bil človek vrednota vsaj na papirju
Ker Vesno V. Godina poznam že več kot deset let in mi je kot profesorica ter mentorica večkrat s svojimi sočutnimi, toplimi gestami pokazala, da je njena javna podoba v nekaterih pogledih precej drugačna od zasebne, sem jo brez zadržkov spraševala o tem, kako živi svojo idejo feminizma – ali torej tisto, o čemer piše, udejanja v vsakdanjem življenju.

Zgodba zakoncev Hribar predstavljena tudi v Ljubljani
Včeraj je v Ljubljani potekala premiera odrske uprizoritve romana Draga Jančarja To noč sem jo videl. Gre za rezultat avtorjevega preučevanja medvojnega gradiva in se delno nanaša na življenje zakoncev Hribar, zadnjih lastnikov gradu Strmol na Gorenjskem.