
Kultura / stran 313

Čarobnost brezčasnega glasbenega prostora
Program prireditev Poletja v Celju ponudi vsako leto obilo dogodkov na različnih prizoriščih v mestu in okolici. Eno najbolj neobičajnih je zagotovo oder pod drevesno hišo v celjskem mestnem gozdu, kjer je letos že bilo ali še bo mogoče prisluhniti koncertom v okviru šestega festivala Prisluhi v mestnem gozdu. »Dogodke izvajamo pretežno v akustični obliki. Gre za nevsiljiv način in ptiči v gozdu so vsakokrat navdušeni, saj pogosto glasno spremljajo izvajalce,« pravi umetniški vodja festivala, flavtist Luka Mlejnik Železnik. Navdušeni so tudi obiskovalci, ki jim je takšno doživljanje klasične glasbe všeč. Mnogi se vsako leto vračajo, pridružujejo se jim novi.

Umrl eden najbolj kontroverznih režiserjev
Peter Brook je veljal tudi za velikega kreativca in vplivneža, ki je spremenil povojno gledališče.


FOTO: Prvi večer vina, penine in pesmi v Škocjanu uspel


Devet mojstrovin na Unescovem elitnem seznamu
V registru nesnovne kulturne dediščine je na novo vpisanih pet enot: priprava mlinčevk, vezenje po štetih nitih, vezenje po narisku, izdelovanje suhorskih pirhov in pridelava bučnega olja, značilnega za štajerske in prekmurske oljarne, kjer je skoraj obvezni del kulinarike vsakega gospodinjstva.

Juršinci: Novi razstavni prostori Puhovega muzeja
Letošnji dan državnosti je bil za člane Društva starodobnih vozil rojaka Janeza Puha Juršinci velik dan. Skupaj jih je 128, ki jih je povezala ljubezen do kulturne in tehniške dediščine. Vsak izmed njih ima najmanj eno Puhovo vozilo ali še več, vsi skupaj pa ohranjajo in pripovedujejo edinstveno zgodbo dediščine starodobnikov v slovenskem prostoru, upravljajo s Puhovim muzejem, ga vzdržujejo, ohranjajo in predstavljajo domačim in tujim obiskovalcem. Hkrati pa ohranjajo spomin na genija tehniške zgodovine Janeza Puha.

Saša Pavček o očetu: "Okoli njega sem velikokrat hodila po prstih"

Ani Frece o krmarjenju med kariero in družino
Medtem ko se je za mnoge ljudi v zadnjih dveh letih življenje ustavilo, je šansonjerka Ani Frece dobila veter v jadra.

Kamerat tudi v drugo uspešno opravil svoje delo
Zaključila se je druga edicija festivala delavskega filma Kamerat.


(Galerija Murska Sobota) Državna razstava ljubiteljskih likovnih umetnikov
V Galeriji Murska Sobota je na ogled 8. državna tematska razstava z naslovom Videz tipnega, ki je nastala v sodelovanju Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) in Območne izpostave JSKD Murska Sobota. Na razstavi je na ogled 55 del ljubiteljskih likovnih umetnikov, ki jih je za razstavo izbral državni selektor, akademski slikar in publicist Robert Lozar. Med njimi je tudi pet pomurskih likovnikov, in sicer Metka Tropenauper in Dana Štrucelj iz Gornje Radgone, Danila Krpič iz Murske Sobote, Nada Stajnko iz Ljutomera ter Tamara Špitaler Skorić iz Lendave.

Na petem otroškem LindArtu so se učili o kolažu
Na lendavskem gradu je v organizaciji Galerije-Muzeja Lendava od ponedeljka do sobote potekala peta likovna delavnica za otroke z naslovom LindArt Junior.

Saša Pavček o očetu: "Okoli njega sem velikokrat hodila po prstih"
Čeprav je imela kot deklica zaradi disleksije, za katero takrat niso vedeli, in siljenja k pisanju z desno roko – je namreč levičarka – hude težave z branjem in pisanjem, jih je, hčerki pesniškega velikana Toneta Pavčka, z veliko truda in garanja uspelo vse premagati ter si zgraditi osupljivo kariero.




Na sklepnem dogodku projekta STAR - STreet Art v Amsterdamu

Petar Đorčevski žarel od sreče
Na premieri kozmične opere The Sound Roka Goloba je pokal od ponosa, saj je na njej nastopil tudi njegov devetletni sin Natan.

Rastoča knjiga Senovo: V spominih (o)živijo …
Trenutno
14 °C
Deževno
petek, 25. 4
Deževno
sobota, 26. 4
Deževno
nedelja, 27. 4
Oblačno
7-dnevni obeti