Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Projekt BioEUParks v Kozjanskem parku je v zaključni fazi


Kozjanski park
23. 3. 2016, 09.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_v__1_.jpg
_v__2_.jpg
Direktor Teodor Oršanič predstavlja delo v Kozjanskem parku.
_v.jpg

Od aprila 2013 je bil Kozjanski park vključen v projekt BIOEUPARKS v katerem je sodelovalo skupaj 10 partnerjev iz šestih evropskih držav (Slovenija, Italija, Avstrija, Madžarska, Grčija in Nemčija). Glavno poslanstvo projekta je bilo razviti učinkovite in trajne dobavne biomasne verige v petih naravnih parkih EU.

Pomembnost rabe biomase za proizvodnjo toplote in energije v Evropi hitro narašča. V okviru politike EU o obnovljivih virih energije, ki jo povzema zastavljeni cilj 20/20/20 (20% energije iz obnovljivih virov, 20% zmanjšanje toplogrednih plinov in 20% zmanjšanje porabe energije do leta 2020), proizvodnja toplotne in električne energije iz biomase predstavlja njen pomembni del.

Glavni cilji projekta so bili prispevati k:

Okoljski trajnosti:

Uvajanje rabe biomase za proizvodnjo energije znotraj naravnih parkov brez prinašanja negativnih vplivov na okolje in prebivalce parka.

Povezovanju in delu z domačini:

Spoznavanje, sodelovanje in vključevanje deležnikov predstavlja zagotovilo za transparentno in dolgoročno sodelovanje s katerim se vnaprej odpravljajo potencialni konflikti.

Dolgoročnim in trajnim ugodnim učinkom:

Skozi sposobnost dobavnih verig se v danih socialnih, gospodarskih in okoljskih razmerah dolgoročno ohranijo s tem pa prispeval k nastajanju in povečevanju prihodkov v lokalnem okolju.

Ob zaključku projekta je v Bruslju 3. marca potekala mednarodna konferenca na temo »Lesna biomasa v evropskih zavarovanih območjih«. Dogodek je gostil Evropski odbor regij (Committte of the Regions), organiziral pa ga je EUROPARC.

Konferenco je odprl gospod Roby Biwer, član odbora regij in poročevalec o izvajanju direktiv s področja narave. Nato je sledila predstavitev programa Intelligent Energy Europe s strani kontrolnega organa projekta in predstavitev projekta BIOEUPARKS, ki ga je povzel projektni koordinator.

V prvem delu konference je bil poudarek na varstvu narave in izkoriščanju biomase. Svoje izkušnje sta predstavila nacionalni park Danube Ipoli iz Madžarske in naravni park Sölktäler iz Avstrije.

Drugi del konference je bil namenjen vključevanju zavarovanih območij v pripravo energetskih zakonov na ravni EU. V tem delu so svoje izkušnje predstavili Kozjanski regijski park, nacionalni park Sila iz Italije in nacionalni park Rodopi iz Grčije.

Konferenco je zaključil Ignace Schops, predsednik federacije EUROPARC.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.